محمد رضا  پایدار
متخصص هک و نفوذ : طراحی دیتاسنتر

چرا نباید Task Scheduler‌ را در ویندوز حذف کرد؟

سال‌های قبل در ویندوزهای قبل از seven وقتی که از task scheduler ویندوز صحبت می‌شد. ابزاری در ذهن همه مدیران شبکه ظاهر می‌شد که وظیفه آن اجرای یک برنامه و یا انجام یک کار در یک زمان مشخص می‌باشد. در ویندوز seven نیز این تعریف تغییری نکرده است. اما در حقیقت وظیفه‌ای بیشتر از قبل بر عهده آن گذاشته شده است. تقریبا هر کاری که در ویندوز نیاز به زمان بندی دارد توسط این سرویس و زیر مجموعه‌های آن انجام می‌شود. به همین دلیل بعضی از افراد سرویس task scheduler را غیر فعال می‌کردند

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

چون اعتقاد داشتند که این سرویس باعث می‌شود ویروس‌ها یا افراد حرفه‌ای مانند هکرها از آن استفاده کنند و کاری را به سیستم اضافه کنند که باعث ناامن شدن و یا پایین آمدن کارایی سیستم شود. اما این به معنی اشتباه بودن کار در آن زمان نبود چون تا حدی کاری که انجام می‌شد درست بود. اما امروزه نباید سرویس Task Schedule را غیر فعال کرد. اما چرا نباید این سرویس را غیر فعال کرد؟

وب سایت توسینسو

به خاطر اینکه غیر فعال کردن سرویس Task Scheduler سیستم شما را امن و یا سریعتر نمی‌کند. بلکه دقیقا برعکس آن را نا امن و کند تر می‌کند.در زیر مثال‌هایی از کارهای task scheduler آورده شده است تا بتوان به کار حساس این سرویس در ویندوز ۷ و ۸ پی برد. در ویندوز ۷ این سرویس در پشت صحنه وظیفه سلامت و پروسه‌های پاکسازی را بر عهده دارد. همچنین فرآیند سبک defrag کردن نیز در زمان‌های خاص بر عهده این سرویس گذاشته شده است. این سرویس در پشت صحنه پروسه‌های پاکسازی و بهینه‌سازی را فراخوانی می‌کند تا در زمان‌های مختلف سیستم ما را امن تر کنند. این وظیفه در ویندوز ۸ مهم‌تر و گسترده‌تر نیز شده است. در زیر به بعضی از این وظایف اشاره می‌شود. چون صفحه استارت (شروع) را بهینه می‌کند.

وب سایت توسینسو

در مورد File History بهینه‌سازی را انجام می‌دهد.

وب سایت توسینسو

پاکسازی دستگاه‌های Blutooth را بر عهده دارد.

وب سایت توسینسو

تنظیم‌های مربوط به Automatic Update را انجام می‌دهد. حتی iTunes نیز در Task Schedule تنظیم‌هایی را ذخیره می‌کند. در کل غیر فعال کردن task scheduler برای امن کردن سیستم کار اشتباهی است. به همین خاطر هیچ موقع آن را انجام ندهید و انجام آن را نیز به کسی توصیه نکنید.


محمد رضا  پایدار
محمد رضا پایدار

متخصص هک و نفوذ : طراحی دیتاسنتر

بیش از 20 سال سابقه اجرایی در حوضه زیر ساخت شبکه (Fib , wire) و طراحی دیتا سنتر و مشاوره در زمینه های مختلف امنیتی در سازمانهای خصوصی و دولتی دارم . تخصص اصلی من تست و هک و نفوذ هست گاهی کلاه سفید گاهی مشکی عاشق مهندسی معکوس سیستم های امنیتی هستم و ... مطالعه کتب انگلیسی در زمینه های کاری خودم رو دوست دارم

نظرات