امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

آموزش تبدیل فایل Install.ESD به فایل ISO قابل بوت ویندوز 10

سلام خدمت دوستان و کاربران عزیز وب سایت توسینسو . در این مطلب میخواهیم نحوه تبدیل فایل ایمیج ویندوز 10 را که با پسوند ESD است را به یک فایل قابل Boot با پسوند ISO تبدیل کنیم و از آن استفاده کنیم . همانطور که میدانید فایل های ایمیج ویندوز های قبل از ویندوز 10 با پسوند WIM همراه هستند که مخفف Windows Imaging Format است ولی فایل ایمیج ویندوز 10 با پسوند ESD که مخفف Electronic Software Download است و یک فایل رمزنگاری شده و فشرده شده می باشد و از همین رو نمیتوان آنرا با ابزار DISM روی سیستم Mount کرد و آنرا محتویات آنرا ویرایش کرد. فایل ESD حدود 30 درصد فضای کمی را اشغال می کند.

نکته : در حققیت آسان ترین روش برای دانلود کردن ایمیج ویندوز 10 با پسوند ISO و قرار دادن آن در فلش درایو برای نصب کردن ویندوز استفاده از ابزار Media Creation Tool است که به شما این امکان را می دهد که آخرین نسخه ویندوز 10 را از سرور های مایکروسافت بصورت مستقیم دانلود کنید.

زمانیکه ویندوز 8 را به ویندوز 8.1 ارتقاء یا Upgrade می کنید فایل install.esd از Repository مایکروسافت در پس زمینه دانلود شده و در مسیر زیر ذخیره می شود :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
C:\Windows\SoftwareDistribution\Download\{some ID}

شما میتوانید فایل Install.ESD از آخرین نسخه ویندوز 10 را از مسیر Start -> PC Settings -> Update and recovery و از قسمت Preview builds دانلود کنید. اگر یک Build جدید برای ویندوز 10 ارائه شده باشد میتوانید با زدن دکمه Download now آنرا دانلود کنید. پس از اینکه دانلود به اتمام رسید Windows Explorer را بدون آنکه روی Install کلیک کنید باز کنید و به مسیر زیر بروید :

C:\$Windows.~BT\Sources

فایل Install.ESD را که مخفی است پیدا کنید و آنرا به یک دایرکتوری دیگر کپی کنید. این همان فایل ایمیج فشرده سازی شده و رمزنگاری شده ویندوز 10 است که ما دنبالش بودیم. حالا System Update را به Build جدید اجرا کنید اما سیستم را Restart نکنید. در طول فرآیند آپدیت ، ویندوز فایل های مورد نیاز برای انجام شدن فرآیند آپدیت دانلود خواهد کرد. بعد از اینکه دانلود به اتمام رسید در Windows Explorer به مسیر زیر بروید :

C:\$Windows.~BT\Sources

فایل Install.ESD را که مخفی است پیدا کنید و آنرا به یک دایرکتوری دیگر کپی کنید. برای بدست آوردن اطلاعاتی مانند اینکه چه ایمیجی درون فایل Install.ESD است میتوانید از ابزار DISM بدین منظور استفاده کنید. دستور زیر را اجرا کنید :

DISM /Get-WimInfo /WimFile:"C:\iso\install.esd"

خروجی بصورت زیر خواهد بود :

Deployment Image Servicing and Management tool
Version: 10.0.17134.1
Details for image : C:\iso\install.esd
Index : 1
Name : Windows 10 Home
Description : Windows 10 Home
Size : 15,439,030,656 bytes
Index : 2
Name : Windows 10 Home Single Language
Description :Windows 10 Home Single Language

Size : 15,439,078,082 bytes
Index : 3
Name : Windows 10 Education
Description :Windows 10 Education
Size : 15,662,641,239 bytes
Index : 4
Name : Windows 10 Pro
Description : Windows 10 Pro
Size : 15,662,520,267 bytes
The operation completed successfully.

در این مثال ما ایمیج های مختلفی در فایل Install.ESD داریم. برای مثال Windows 10 Pro با Index شماره 4 مشخص شده است. با دانستن شماره Index ایمیج با استفاده از ابزار DISM میتوانید به فایل WIM آنرا Export بگیرید. دستور زیر را اجرا کنید :

dism /export-image /SourceImageFile:c:\iso\install.esd /SourceIndex:4 /DestinationImageFile: c:\iso\win10pro.wim /Compress:max /CheckIntegrity

حالا که فایل ESD را به WIM تبدیل کردیم پس میتوان آنرا با استفاده از ابزار های Third-Party که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم به فایل ISO نیز تبدیل کرد.

ابزار ESD Decrypter


برای تبدیل کردن فایل ESD به فایل ISO ما از ابزار ESD Decrypter یا ESD ToolKit استفاده می کنیم. از این لینک میتوانید این ابزار را دانلود کنید. ابزار ESD Decrypter بر اساس PowerShell است پس بنابراین شما براحتی میتوانید سورس کد آن را باز کنید و بخوانید.

نکته : با استفاده از ابزار cdimage.exe نیز میتوانید فایل WIM را به ISO تبدیل کنید.

برای تبدیل فایل ESD به ISO موارد زیر را انجام دهید :

1. فایل آرشیو archive 4.0.0.0.fbl-prerelease.gustavem.160815-0800.zip را درون یک پوشه Extract کنید.
2. فایل ESDISO.bat را با دسترسی Administrator اجرا کنید.
3. ویزاردی که نمایش داده خواهد شد از شما مسیر فایل CryptoKeys را خواهد خواست. و مسیر فایل ISO که در نهایت در آن قرار خواهد گرفت.
4. حالا مسیر فایل ESD را مشخص کنید و دوبار کلید Enter را بزنید.
5. در این مرحله فرآیند تبدیل فایل ESD به ISO شروع خواهد شد. این فرآیند 20 الی 30 دقیقه طول خواهد کشید.
6. مسیری که فایل ISO ی خروجی در آن قرار دارد را چک کنید و مطمئن شوید فایل ISO ساخته شده است.
7. حالا میتوانید فایل ISO را درون یک فلش درایو بریزید و با آن ویندوز 10 را روی یک سیستم جدید نصب کنید.


ابزار گرافیکی ++Dism


برای تبدیل فایل ESD به فایل ISO از ابزار گرافیکی ++Dism نیز براحتی میتوانید استفاده کنید. این ابزار را از این لینک میتوانید دانلود کنید. بعد از دانلود کردن این ابزار موارد زیر را انجام دهید :

1. فایل اجرایی ++Dism را اجرا کنید.
2. User Agreement را تایید کنید.
3. از منوی File گزینه Esd - ISO را انتخاب کنید
4. مسیر فایل ESD که در سیستم ذخیره شده را معرفی کنید و در قسمت دوم مسیر و اسم فایل خروجی که همان فایل ISO است را معرفی کنید.
5. روی دکمه Finish کلیک کنید تا فرآیند تبدیل آغاز شود. این فرآیند حدود 10 الی 15 دقیقه طول خواهد کشید. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات