امیرحسین کریم پور
متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

تکنولوژی Stateful Packet Inspection چیست؟

قابلیت Stateful Inspection که به Dynamic Packet Filtering نیز معروف است قابلیتی در فایروال ها می باشد که وضعیت connection های Active یا فعال را مانیتور می کند و با استفاده از این اطلاعات تعیین می کند که چه پکت هایی اجازه عبور از فایروال را دارند. قابلیت Stateful Inspection به طور عمده ای با تکنولوژی مشابه خود که Static Packet Filtering یا Stateless Inspection نام دارد جایگزین شده است. در Static Packet Filtering تنها Header پکت ها مورد بررسی قرار می گیرند از این رو یک مهاجم براحتی می تواند با استفاده از علامت "reply" موجود در Header اطلاعاتی در مورد شبکه را توسط فایروال بدست بیاورد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

از سوی دیگر Stateful Inspection می تواند پکت ها یا بسته های اطلاعاتی را که به لایه Application میرسند را مورد تجزیه و تحلیل و بررسی قرار بدهد.با در اختیار داشتن اطلاعاتی که در یک Session موجود است مانند آدرس IP ، شماره Port و ... قابلیت Stateful Inspection محاظت قدرتمندتری در برابر تهدیدات شبکه به عمل می آورد. در یک شبکه که از فایروالی با تکنولوژی Dynamic Packet Filtering استفاده می کند مدیر شبکه می تواند بر اساس نیاز سازمان و سرویس های مربوطه پورت ها و یا سرویس های مربوطه را در فایروال باز بگذارد تا پکت های مربوط به آن سرویس اجازه ورود به شبکه را داشته باشند.

به صورت پیش فرض در فایروال ها کلیه پورت های پرکاربرد در شبکه مانند پورت 80 ، 22 ، 443 و ... به سمت داخل یا Inbound در فایروال بسته می باشند.پس تا اینجا فهمیدیم که تکنولوژی Stateful Inspection در فایروال علاوه بر Header بسته اطلاعاتی می تواند داخل بسته اطلاعاتی را نیز ببیند و حتی آنرا دستکاری کند. قابلیت Stateful Inspection در فایروال همچنین می تواند از بروز حمله Port Scanning در شبکه جلوگیری کند و با استفاده از اطلاعات خود که در State table مینوسید اجازه برقراری ارتباطات را می دهد.

امروزه بسیاری از فایروال های شبکه ای یا همان Network-based Firewall ها از تکنولوژی Dynamic Packet Filtering بخوبی پشتیبانی می کنند. نکته اینکه فایروال های Stateful Packet Inspection تکامل یافته فایروال های Packet Filtering هستند و فایروال های Stateful Multi Level Inspection یا SMLI بخوبی از تکنولوژی Stateful Packet Inspection پشتیبانی می کنند.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات