احسان امجدی
کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

گوگل چگونه درخواست های جستجوی شما را پاسخ می دهد؟

یکی از موثرترین راه های جمع اوری اطلاعات استفاده از موتورهای جستجو و سرچ عباراتی در رابطه با هدف مورد نظر است تا بدینوسیله بتوانیم اطلاعات مورد نظر را درباره هدف جمع اوری کنیم. اما با تمام این وجود همه ما به این موضوع اذعان داریم که صحیح جستجو کردن، نقش زیادی در رسیدن ما به انچه میخواهیم دارد. بنابراین در این سری از نکات با وجود ان که خط سیر و هدف امنیت را دنبال میکنیم، ظاهرا کمی با دنیای امنیت فاصله میگیریم و خیلی ساده نکات مربوط به جستجوهای بهینه را بیان میکنم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
وب سایت توسینسو

دانستن این نکته که رفتار گوگل در مقابل عبارات مورد جستجوی ما چیست، بما کمک میکند تا بتوانیم بطور موثرتری درخواست های جستجوی خود را بیان کرده و از ذکر درخواست های نامفهوم و یا گنگ خودداری کنیم.

تمام عبارت شما، جستجو خواهد شد!

در حالت عادی گوگل در جواب درخواست جستجوی ما فقط صفحاتی را در خروجی بر میگرداند که حاوی تمام عبارت مورد جستجو باشند. مثلا جستجوی عبارت { دوچرخه تاشو } صفحاتی بما بر گردانده میشوند که شامل هر دو کلمه { دوچرخه } و { تاشو } باشند. بهمین خاطر برای آن که نتایج جستجوی شما شامل هر دو کلمه با هم باشند، دیگر نیازی نیست که صراحتا در عبارت مورد جستجو از کلمه { و } استفاده کنید. به این { و } که منطقا در بین عبارت مورد جستجوی شما مینشیند، اصطلاحا { (و) تلویحی یا ضمنی } می‌گویند.

بخاطر وجود این { (و) تلویحی } است که میتوانیم در ساده ترین حالت با اضافه کردن کلمات دیگر به عبارت مورد جستجویمان، به نتیجه دلخواه تر برسیم. مثلا خیلی راحت بدون این که بخواهیم بگوییم { دوچرخه و تاشو و ارزان }، عبارت { دوچرخه تاشو ارزان } را بجای آن جستجو میکنیم و { (و) تلویحی } اتوماتیک در بین کلمات ما مینشیند و عمل میکند.

نکته: اما در مقابل اگر شما در خروجی جستجو بجای صفحاتی که شامل تمام اجزای عبارت مورد جستجوی شما باشند، منحصرا بخواهید صفحاتی را که شامل هرکدام از اجزاء و یا همه آن ها باشند را ببینید، میتوانید از عملگر { OR } استفاده کنید.

  • نکته: برخی مواقع در خروجی جستجو، گوگل صفحاتی را بر میگرداند که کلا شامل عبارت مورد جستجو شما نیستند. در این گونه صفحات عبارت مورد جستجو شما در متن صفحه واقع نشده است بلکه میتوانید ان را به عنوان یک لینک ( توضیح لینک) به صفحه دیگر و یا در قالب متین از صفحه که به بخشی دیگر از همان صفحه لینک شده است، پیدا کنید.

مانا باشید.

نویسنده: احسان امجدی

منبع: انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد.


احسان امجدی
احسان امجدی

کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

احسان امجدی ، مشاور امنیت اطلاعات و ارتباطات و تست نفوذ سنجی ، هکر کلاه سفید ، مدرس دوره های تخصصی امنیت اطلاعات و شبکه ، تخصص در حوزه های سرویس های مایکروسافت ، Routing و Switching ، مجازی سازی ، امنیت اطلاعات و تست نفوذ ، کشف جرائم رایانه ای و سیستم عامل لینوکس ، متخصص در حوزه SOC و ...

نظرات