آموزش ساخت USB Bootable نصب ویندوز با دستور DiskPart

همانطور که میدانید به روشهای متفاوتی میتوان ویندوز را بر روی کامپیوتر نصب کرد.یکی از این روشها ،نصب ویندوز از طریق فلش است.برای اینکه بتوانید فلش را آماده قرار گرفتن فایلهای ویندوز بر روی آن کنید،لازم است تنظیماتی صورت گیرد.امروز طریقه bootable کردن usb flash بدون استفاده از هیچ نرم افزار جانبی بلکه با استفاده از diskpart خود ویندوز را مرحله به مرحله شرح میدهم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

در ابتدا یک USB flash با حجم 8 گیگابایت برای ویندوزهای 7، 2008 و 8، و برای ویندوزXP با حجم 4 گیگ نیاز داریم. توجه داشته باشید که اطلاعات داخل آن طی این عملیات از بین میرود. برای شروع به command prompt میرویم (حتما با دسترسی administrator) کلید ویندوز + R و در برنامه Run تایپ میکنیم cmd تا command prompt باز شود و در آن تایپ میکنیم :

Diskpart
وب سایت توسینسو

در این قسمت برای انتخاب درایو مورد نظر باید لیست دیسکهای موجود در کامپیوتر را دید:

List disk
وب سایت توسینسو

دراین مرحله باید درایو مورد نظر که در اینجا همان USB flash است را انتخاب کنیم:

Select disk #
وب سایت توسینسو

بعد با دستور زیر USB flash را پاک میکنیم:

Clean
وب سایت توسینسو

در مرحله بعد باید یک primary partition بسازیم:

Create partition primary
وب سایت توسینسو

در ادامه برای راه اندازی این partition از دستور زیر استفاده میکنیم:

Active
وب سایت توسینسو

حال باید پارتیشن را فرمت کنیم:

Format fs=ntfs quick
وب سایت توسینسو

نکته: اگر بخواهید میتوانید اسم گذاری پارتیشن در این مرحله با اضافه کردن دستور "label="Win7-RP-x64 در انتهای دستور فرمت انجام دهید.(اختیاری) ، بعد با دستور exit از برنامه diskpart خارج میشویم، حالا با کپی کردن کلیه محتویات CD ویندوز به داخل USB flash یک USB با قابلیت boot برای نصب هرگونه ویندوز داریم . توجه داشته باشید که مادربور باید قابلیت boot از روی USB را داشته باشد.


نظرات