فاطمه قرباوی
کارشناس شبکه و مجازی سازی

آموزش فعال و غیرفعال کردن هایبرنیت (Hibernate) به زبان بسیار ساده

در صورتی که Hibernate کامپیوتر شما غیر فعال است ، استفاده از command prompt آسانترین راه برای فعال و غیر فعال کردن Hibernate است . بر روی start کلیک کنید و سپس CMD را در قسمت جستجو تایپ کنید.برروی CMD راست کلیک کنید و run as administrator را انتخاب کنید تا پنجره ی command prompt باز شود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
وب سایت توسینسو

فعال کردن قابلیت Hibernate

سپس دستور زیر را برای فعال کردن hibernate اجرا کنید:

powercfg /hibernate on
وب سایت توسینسو

غیرفعال کردن قابلیت Hibernate

برای غیر فعال کردن hibernate نیز می توانید دستور زیر را اجرا کنید.

powercfg /hibernate off


وب سایت توسینسو

مدیریت Hibernate از طریق control panel

Control panel را از طریق start باز کنید و بر روی power option کلیک کنید.

وب سایت توسینسو

در نوار سمت چپ گزینه ی Chang when the computer sleep را انتخاب کنید.


وب سایت توسینسو

حال بر روی گزینه ی change advanced power setting کلیک کنید.

وب سایت توسینسو


در پنجره ی advanced power option ،ابتدا sleep و سپس Hibernate را باز کنید.در صورتی که مدت زمان (minute ) را صفر کنید،hibernate خاموش می شود اما همچنان در start در تب shutdown وجود دارد.به صورت کلی در این قسمت مدت زمان غیرفعال بودن سیستم قبل از رفتن به حالت hibernate را تنظیم می کنیم.

وب سایت توسینسو

حال اگر کلا بخواهید hibernate را فعال یا غیر فعال کنید،از کدام قسمت باید اینکار را انجام دهیم؟برای غیرفعال کردن hibernate بر روی گزینه ی allow hybrid sleep کلیک کرده و در قسمت setting ،هر دو قسمت آن را on کنید.در این صورت hibernate از منوی start نیز پاک خواهد شد.برای فعال بودن hibernate هر دوی ان گزینه ها باید off باشند.

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

غیر فعال کردن hibernate از طریق Regedit

نکته: تغییر دادن تنظیمات ریجیستری ممکن است باعث غیر فعال شدن سیستم شما شود.ازاینرو این قسمت به افراد با تجربه پیشنهاد می شود. در صورتی که تمایل داشتید این قابلیت را به طور کلی از سیستم عمل خود حذف کنید،registry را باز کرده و این مسیر را دنبال کنید:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Power and change

و مقادیر هر دوی HiberFileSizePercent ، HibernateEnabled را به صفر تبدیل کنید .پس از اعمال تغییرات سیستم خود را restart کنید.

وب سایت توسینسو


در صورتی که از این قابلیت ویندوز استفاده نمی کنید ، میتوانید برای به دست آوردن فضای زیادی از hard خود ،این قابلیت را غیرفعال کنید.به عنوان مثال یک ویندوز 7 (32 بیتی ) بایک هارد 300 GB ،غیر فعال کردن hibernate میتواند بیش از 3GB از فضا را آزاد کند.

موفق و سربلند باشید :)


فاطمه قرباوی
فاطمه قرباوی

کارشناس شبکه و مجازی سازی

کارشناس شبکه و مدیریت شبکه های مایکروسافتی ، دارای مدارک MCITP ، CCNA و VCP و علاقمند به مجازی سازی و توسعه شبکه های مجازی مبتنی بر VMware می باشم .

نظرات