میلاد اسحاقی
کارشناس سرویس های شبکه مایکروسافت

آموزش راه اندازی Migration Tools در ویندوز سرور

در این مطلب با ابزار Migration Tools در ویندوز سرور و کاربردهای آن آشنا خواهید شد. یکی از دغدغه های همیشگی برای ادمین های شبکه های مایکروسافت بحث بروز کردن و آپگرید Role ها ، Feature ها و service های راه اندازی شده در سرورها ی قدیمی و انتقال و استفاده از آنها در سروهای جدید می باشد . برای اینکه این مطلب واضح تر شود یک مثال می زنم :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

فکر کنید یک سرور 2003 دارید و سرویس DHCP را بر روی آن راه اندازی کرده اید ، اکنون یک سرور 2012 در شبکه موجود راه اندازی کرده اید و می خواهید تا سرویس وسرور DHCP را بر روی این سرور جدید پیاده سازی کنید . با توجه به این که در سرور 2003 موجود انواع کانفیگ ها و تنظیمات را برای سرویس DHCP انجام داده اید و لازم است تا این تنظیمات هم برروی سرور 2012 جدید منتقل شود

در این سناریو شما می توانید به سادگی به کمک ساختاری که در این مقاله آموزش خواهیم داد ، بدون مشکل و فارغ از اینکه از چه ساختاری از (CPU (X86-X64 و یا چه ادیشنی از سیستم عامل استفاده کرده اید به جابجا کردن این سرویس ها و Role ها بپردازید.در واقع وقتی از سرور 2012 و قابلیت Migrating Roles استفاده می کنید ، شما قادر به جابجا کردن Roles,features,Shares و سایر تنظیمات ویندوز در حالات زیر می باشید:

  • ورژنهای مختلف:شما می توانید بین ورژن های مختلف ویندوز ، از ویندوز سرور 2003 سرویس پک 2 گرفته تا ویندوز سرور 2012 از این قابلیت استفاده کنید. البته امکان استفاده از این قابلیت بین سرور های 2012 هم امکان پذیر است.
  • جابجایی بین پلتفرم های مختلف:امکان جابجایی بین انواع پلتفرم های مختلف اعم از x86 و x64 به سرور 2012 وجود دا رد.
  • جابجایی بین ادیشن های مختلف: شما می توانید بین تمامی ادیشن های مختلف از این قابلیت استفاده کند و از این نظر محدودیت وجود ندارد.
  • جابجایی بین ساختار های مجازی و واقعی
  • انتقال بین ساختار های Core و ساختارهای گرافیکی ((GUI
  • انتقال از یک سرور به چندین سرور: به این معنا که شما می توانید از یک سرور قدیمی که شامل چندین نقش مختلف می باشد به انتقال این نقش ها به سرورهای 2012 مختلف بپردازید و الزامی برای اینکه تمامی نقش حتما فقط به یک سرور 2012 منتقل شود نیست.

مراحل راه اندازی

قبل از هر کاری لازم است که نقش Migration roles را بر روی سرور 2012 که به عنوان مقصد ما می باشد نصب کنیم برای این کار طبق مراحل زیر پیش برید : ابتدا وارد Server Manager شوید و سپس به گزینه Add Roles and Features را انتخاب کنید :

1

سپس انتخاب گزینه Role-based or Feature-baseINstallation را انتخاب کنید:

2

سپس انتخاب سرور مورد نظر برای انجام تغییرات و نصب تنطیمات ( که در این جا سرور به صورت لوکال می باشد)

3

سپس Next ر انتخاب و چون قابلیت مورد نظر ما جزو Roles ها نیست باز هم گزینه Next را بزنید تا به انتخاب Features ها برسید ، از میان Feature ها قابلیت Windows Server Migration Tools را انتخاب کنید و اجازه بدهید تا نصب کامل انجام شود .

4
5

بعد از نصب این Features وارد قسمت tools از server Manager بشوید و گزینه windows Server Migration tools را انتخاب کنید. با این کار برای شما صفحه Power Shell مشابه شکل زیر باز خواهد شد .

6
7

سپس برای ورود به دستورات Migration Roles در ساختار Power shell این کامند را بزنید:

cd . \servermigrationtools
وب سایت توسینسو

همانطور که می دانید ساختار Powershell و استفاده از cmdlets به صورت هوشمندانه بوده و شما نیاز به تایپ تمامی عبارت ندارید ، کافیست ابتدای عبارت را تایپ کنید ، سپس از دکمه tab کمک بگیرید تا خود Powershell برای شما کار دستور را بیاید و تایپ کند.اکنون نوبت آماده کردن پکیج Migration میرسد. در واقع ما در ویندوز سرور 2012 که Feature مربوط به Migration را نصب کردیم به کمک دستور زیر یک پکیج آماده می کنیم تا بر روی سروری که قرار است از تنظیمات و نقش هایش یک بکاپ بگیریم و به سرور جدید منتقل کنیم ، استفاده کنیم.

از آنجایی که در سناریوی ما سرور مبدا ( یعنی سروری که نقش های مورد نظر ما هم اکنون بر روی آن فعال است ) یک سرور 2003 و با ساختار 32 بیتی می باشد ، ما نیز از دستورات زیر برای ایجاد ان پکیج استفاده می کنیم.مسلما اگر از سرور 2008 یا 2012 و ساختار 64 بیتی یا سی پی سو های ایتانیوم استفاده کنیم ، در ساختار دستور زیر باید نوع آنها را مشخص کنیم.و نهایتا یک مسیر برای ذخیره این پکیج را مشخص کنید .

9
.\SmigDeploy.exe /Package /Architecture x86  /OS WS03 /Path c:\MigratonTools

نهایتا در آدرسی که در دستور مورد نظر وارد کرده اید یک فولدر ساخته خواهد شد . این فولدر را بر روی سرور مبدا ( سرور 2003 ) منتقل کنید تا بتوانیم از قابلیت های مربوط به Migration در سرور مذکور استفاده کنیم.

10

اکنون بر روی سرور 2003 رفته و برای مثال انتقال سرویس DHCP را مورد برسی قرار خواهیم داد.

11

سپس به محلی که فولدر مربوط به Migration Tools را کپی کردیم میرویم و فایل SmigDeploy.exe را اجرا میکنیم. همانطور که دوستان عزیز آیتی پرویی ملاحظه می کنید با یک پیغام خطا روبرو میشویم!! و خب نیاز به وجود بسته Netframe work v2 به ما هشدار داده میشود .

12

نهایتا به نصب Netframework می پردازیم تا امکان استفاده از پکیج ساخته شده را داشته باشیم :

13


اگر دوباره به سراغ فایل SmigDeploy.exe بروید و آن را اجرا کنید خواهید دید که باز هم با خطا و بسته شدن سریع صفحه باز شده روبرو خواهید شد. اما خب دوستان آیتی پرویی هیچ وقت از هدفشون دست بر نمی دارند پس ما هم به رفع مشکل می پردازیم و برای رفع این مشکل کافیست که Powershell 1.0 را از این لینک دانلود و روی سرور 2003 خود نصب کنید ( البته اگر از ویندوز 2008 استفاده میکنید قطعا این موارد نیازی نیست)

14

بالاخره نرم افزار مورد نظر باز خواهد شد و شروع به خروجی گرفتن از تنظیمات سرویس مورد نظر خواهیم کرد.

15


همچنین می توان پس از ورود به All Programs سراغ پوشه Powershell رفته و windows Powershell را باز کنید ، سپس به کمک کامند مربوطه Snap-In مربوط Migration tools را در محیط Powershell فعال می کنیم.

16
17

در ادامه به کمک کامند مشخص شده در شکل زیر میتوانیم Role ها و feature هایی که در این سرور نصب شده و قابل Export گرفتند را برسی کنیم

وب سایت توسینسو
19

در قسمت بعدی این مقاله با نحوه Export گرفتن از رول مورد نظر و همچنین نحوه پیاده سازی آن بر روی سرو2012 به طور کامل آشنا خواهیم شد.

در قسمت قبلی تا آماده کردن پکیج MigrationTool از روی سرور 2012 و انتقال آن بر روی سرور 2003 پیش رفتیم ، همچنین بر روی سرور 2003 پیش نیاز های لازم جهت اجرای این پکیج را برسی کردم ( نصب Netframework و Powershell )و به کمک کامندهای گفته شده سرویس ها و نقشهای نصب شده را برسی کردیم، اکنون با ادامه سریال ! ببخشید مقاله در خدمت شما دوستان آیتی پرویی گل هستم.اکنون نوبت Export گرفتن ازDHCP موجود بر روی سرور 2003 می باشد ، این کار را به کمک کامند زیر انجام میدهیم :

Export-SmigServerSetting –FeatureID DHCP –Path C:\Migrate4 –Verbose
1

نکته ای که وجود دارد معرفی FeatureID به عنوان سرویس و نقشی که قرار است Export گرفته شود می باشد ، مقدار FeatureID را همانطور که در مقاله قبل برسی کردیم از طریق کامندGet-Smigsrverfeature بدست می آوریم :

2

نهایتا مسیری که قراراست این تظیمات در آن نگه داری شود را معین کرده و در آخر با عبارت ( سوویچ) Verbose جزییات بیشتری از مراحل اجرای این کامند برای شما در مسیر گفته شده ذخیره خواهد کرد ( که البته کاملا دلخواه بوده و اجباری نیست!) . وقتی که این کامند را اجرا می کنید بایستی یک رمز برای رمزنگاری فایل ساخته شده ارائه دهید تا این تنظیمات و فایل ساخته شده که بسته به کاربرد و تنظمیات آن ممکن است حاوی اطلاعات بسیار مهمی باشد محافظت شود.

3
4

و در نهایت در صورتی که خطایی رخ نداده باشد پیغامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن این عملیات نمایش داده خواهد شد و در مسیر داده شده فولدر مورد نظر ساخته خواهد شد:

5
6

اکنون نوبت عملیات Import کردن در سرور 2012 فراخواهد رسید ، برای این کار فولدر مورد نظر را به سرور 2012 منتقل کنید ، سپس با توجه به نقش و تنظیماتی که در سرور 2003 ازآن خروجی گرفتید ، به نصب همان نقش در سرور 2012 بپردازید. در این سناریو نقش مورد نظرما DHCP بوده که ما هم مراحل را بر این اساس جلو می بریم.بنابراین مراحل را برای نصب DHCP سرور به پیش می بریم ، برای این کار سراغ Server Manager بروید و گزینه Add Role and Features را انتخاب کرده و مراحل را تا انتخاب رول DHCP به پیش ببرید. در واقع همانطور که مستحضر هستید تا اینجا مراحل مانند همان مراحلیست که در مقاله اول پیش رفتیم ( برای نصب (Migration Toolsو تا انتخاب Role مروبط به DHCP پیش میرویم.

7

در ادامه نیاز به اضافه کردن Feature خاصی نیست و صرفا مراحل نصب را با فشردن کلید Next با انتها می رسانیم:

8
9

بعد از پایان یافتن DHCP نوبت به Import کردن اطلاعات در DHCP خواهد رسید ، قبل از هر کاری یک سری به DHCP می زنیم و میبینیم که تنظیمات خاصی از قبل بر روی آن وجود ندارد :

10

اکنون سراغ Windows Server Migration Tools می رویم و در ابتدا سرویس DHCP را Stop می کنیم :

Net Stop “DHCP Server”
11

سپس باید برای Import کردن از کامند زیر استفاده کنیم:

Import-SmigServerSetting –featureID DHCP –path c:\Migrate4

و نهایتا پسوورد ساخته شده هنگام Export گرفتن را وارد کنید :

12
13

بعد از پایان یافتن این مراحل اگر به خروجی نشان داده شده توجه کنید با یک پیغام ناراحت کننده روبرو می شوید!! گزینه Succes به حالت False درآمده !

14

اما باز هم به شعار خودمون بر میگردیم ، یک آیتی پرویی خوب ، هیچ وقت ناامید نمیشه ! ما می توانیم . پس برای رفع مشکل یکبار دیگر همان کامند بالا را اجرا کنید و در انتها عبارت –Force را وارد کنید.

15

و پسوورد را یکبار دیگر وارد کنید و اجازه دهید تا دستورات انجام شود :

16

اکنون کار ما به درستی به سر انجام رسید و کافیست تا سرویس DHCP را فعال کنید :

17

دوستان عزیز آیتی پرویی ، اگر بر روی DHCP خود بروید می توانید ببینید که به درستی تنطیمات ما از سرور 2003 به سرور 2012 منتقل شده و آماده ارائه سرویس در شبکه می باشد .

18

امیدوارم که مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد ،موفق، پیروز و آیتی پرویی باشید


میلاد اسحاقی
میلاد اسحاقی

کارشناس سرویس های شبکه مایکروسافت

میلاد اسحاقی ، مدرس و مشاور شبکه های مبتنی بر مایکروسافت ، مدیر IT خبرگزاری دانشجو ، بیش از 6 سال سابقه تدریس مستمر در موسسات معتبر و مراکز دولتی ، عاشق یادگیری و آموزش ، عاشق مایکروسافت و سرویس های وابسته ، دارای مدارک بین المللی MCSE 2012 در حوزه مایکروسافت

نظرات