فرهاد خانلری
کارشناس ارشد شبکه مایکروسافت

آموزش رفع خطای NTLDR is Missing به دو روش ساده بصورت تصویری

چگونه خطای NTLDR is Missing را حل کنیم؟ شاید خیلی از کاربران به ویندوز های 7 به بالا سوئیچ کرده باشن ولی در این میان ممکنه عده ای همچنان با سیستم عامل ویندوز XP کار میکنن.در ویندوز Xp در روت درایو C یه فایلی وجود داره به نام NTLDR که اگر این فایل آسیب ببینه ، پاک شه ، یا محل اون تغییر کنه سیستم شما پس از ریست شدن دیگه بالا نمیاد و با پیغامی که در تصویر زیر میبینید روبرو خواهید شد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
NTLDR is missing
Press Ctrl+Alt+Del to restart
آموزش رفع خطای NTLDR is Missing

متاسفانه هستند کاربرانی که پس از مشاهده این پیغام اقدام به نصب ویندوز میکنند که باید بگم راه بسیار غلطی است زیرا راه های بسیار سریع تر و بهینه تری هم وجو داره و تعویض ویندوز در همه حال باید جزء آخرین راه کار های یک کاربر باشد.NTDLR که مخفف کلمه NT loader است از boot sector هارد جهت نمایش ورود به ویندوز های NT و کمک جهت بوت ویندوز های NT/2000/XP استفاده می کنه 

که البته این تنها بخشی از فرآیند بوت شدن سیستم هست که در ویندوز vista و بالاتر توسط برنامه Bootmgr انجام میشه البته مایکروسافت بعد از اینکه خیلی از کاربر ها به اشتباه فایل های Ntldr و Ntdetect.com و Boot.ini رو پاک میکردن این فایل ها رو که پاک کردنشون منجر به بالا نیومدن سیستم بود رو در یک پارتیشن جدا به نام system reserved قرار داد. خطاهایی که ممکن بود برای سیستم شما اتفاق بیوفته عبارتند از :

NTLDR is Missing
Press any key to restart

یا

Boot: Couldn't find NTLDR
Please insert another disk

و یا

NTLDR is missing
Press Ctrl+ Alt+ Del to Restart

اگر فایل NTDLR و NTDETECT.COM در XP خراب شده باشد مراحل زیر را طی کنید تا مشکل برطرف گردد:

  1. CD ویندوز XP را در سیستم بگذارید.(بوت باید بر روی CD قرار گرفته باشد)
  2. زمانی که کامپیوتر پیغام press any key to boot from the CD را نشان می دهد، فوراً کلیدی را فشار دهید.
  3. مراحل نصب را جلو ببرید تا به قسمتی که از شما ، کلید "R" را میخواهد برای ورود به قسمت Repair (تعمیر) .
  4. اگر پسورد Administrator را خواست ، تایپ کنید.
  5. در نهایت شما باید دو تا فایل رو ازCD به درایو C خودتون کپی کنید البته در مثال زیر از X استفاده شده شما باید آدرس CD/Rom را وارد کنید
copy X:\i386\ntldr c:\
copy X:\i386\ntdetect.com c:\

پس از کپی این دو فایل و ریست سیستم شما مثل روز قبل آماده کار کردن می باشد.در ویندوز های NT/XP/2003/2000 میتونستید این ایراد رو با نرم افزار Spotmau PowerSuite درست کنید ولی این تنها راه رفع این داستان نبود.البته راه زیاد هست یکی از راه های دیگه شما میتونید به راحتی از یه سیستمی که ویندوز XP داره فایل یا فایل های BOOT.INI و ntdlr و ntdetect رو روی فلش کپی کنید یا cd ویندوز رو بذارید و توی CD/Rom و فایل های مورد نیاز رو سرچ کنید و در نهایت کپی کنید و روی سیستم معیوب در روت درایو سی Pase کنید ولی مشکل اینجاست که سیستم معیوب بالا نمیاد تا این فایل ها رو کپی کنیم برای رفع این موضوع میتونید از Hirens’ Boot CD استفاده کنید.

 • نکته : البته برای دیدن فایل مورد نظر در سیستم ویندوزی که سالم هست طبق تصویر زیر باید فایل ها رو از حالت مخفی و سیستمی خارج کنید.
supper hiden

اگر از Hirens’ Boot CD استفاده میکنید میتونید طبق تصویر زیر علاوه بر Mini Windows میتونید از گزینه FiX NTLDR is missing استفاده کنید دیگه نیازی به هیچ کاری هم نیست.

وب سایت توسینسو
 • روشهای حل خطای NTLDR ویندوز چیست؟

  فایل NTLDR ویندوز اگر خراب شده باشد شما باید آن را جایگزین کنید ، اینکار هم می تواند از طریق کپی کردن در زمان بوت سیستم از طریق CD نصب ویندوز انجام شود و هم از طریق استفاده از ابزار Hirens Boot Disk که گزینه تخصصی به همین نام برای تعمیر NTLDR قرار داده است.
 • فایل NTDLR چیست؟

  فایل NTLDR مخفف کلمه های NT Loader است و یک Boot Loader برای سیستم عامل های خانواده NT ویندوز تا ویندوز XP و 2003 است و بعد از معرفی شدن ویندوز ویستا و ویندوز سون دیگر چنین فایلی با این کاربرد وجود ندارد

فرهاد خانلری
فرهاد خانلری

کارشناس ارشد شبکه مایکروسافت

فرهاد خانلری ، مدرس شبکه و برنامه نویسی مبتنی بر زیرساخت های مایکروسافت ، سابقه فعالیت در موسسات و مراکز دولتی در قالب پروژه ، مشاوره و تدریس ، برنامه نویسی ++C ، سی شارپ و دات نت ، متخصص و مدرس شبکه های مبتنی بر سیستم عاملهای مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سخت افزار و ...

نظرات