میلاد اسحاقی
کارشناس سرویس های شبکه مایکروسافت

آموزش استفاده از Performance Monitor ویندوز و بررسی سلامت سیستم

سلام به همه ی دوستان آیتی پرویی عزیز، شاید برای شما این سوال به وجود آمده باشد که چطور می توان در کمترین زمان ممکن از وضعیت صحت و سلامت نرم افزاری و سخت افزاری یک سیستم اطلاعات بدست اورد؟خب اگر کمی به این سوال توجه کنید حتما انواع و اقسام روش ها و نرم افزارها به ذهنتان خطور می کند، اما واقعا سریع و جامع بودن چقدر در این روش ها حاصل میشود؟ اینبار و در این آموزش هدف ما آشنایی و بررسی قابلیت Performance Monitoring و ساختار Data Collectors Sets می باشد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

اگر شما با ابزار Performance Monitoring کار کرده باشید و تجربه بررسی یک سیستم را به کمک این ابزار داشته باشید مطمئن هستم که تجربه خاص و کمی تا قسمتی گیج کننده را حس کرده اید!! ابزاری با 100 ها کانتر(نمیدونم چی ترجمه کنم که معنا برسونه!! متخصصان زبان یه راهنمایی بکنند :D (برای بررسی جزئیات سیستم که حتی امکان شمردن نفس های سیستمتان را به شما میدهد! :D

اما برای بررسی یک سیستم، چه نوع کانتری و چه مقیاسی را باید بررسی کنیم؟ اینجاست که آیتی پرو به کمک میاید. منظور از کانتر، در واقع مواردی از سیستم عامل ،درایور و سخت افزار است که قرار است به طور دقیق بررسی شود و عملکرد سیستم را با توجّه به خروجی این کانتر ها به ما نشان دهد. در یک کلام فکر کنید خدای ناکرده مریض شده اید و دکتر برای تشخیص بیماری مجبور به انجام انواع آزمایش ها و عکسبرداری های مختلف برای پی بردن به نوع بیماری و روش درمان می باشد (امیدورام همیشه در صحت و سلامت کامل باشید )، می خواهیم کاری کنیم که بتوان مجموعه ای از کانتر های مناسب و ایده آل برای بررسی وضعیت سیستم را فراهم آورد و بعد از بررسی سیستم هم از نظر نرم افزاری و هم از نظر سخت افزاری مشکلات مربوطه را حل نماییم.برای شروع وارد محیط Performance monitoring می شویم:

pic1
pic2

حال می توانیم به صورت دستی به اضافه کردن Counter ها بپردازیم، برای اینکار کافیست علامت + بالای نمودار را فشار دهیم و از صفحه باز شده کانتر و Instance مورد نظر را اضافه کنیم .

pic3

اما کدام کانترها و کدام Instance ها مناسب کار ما هستند؟ اصل سوال اینجاست !! ما هیچ کانتری اضافه نمی کنیم ! بله متن اشتباه تایپی ندارد ! ما از کانتر های آماده شده ی خوده سیستم عامل استفاده می کنیم . برای این کار وارد دیتا کالکتر ست(data collector set ) می شویم و از زیر مجموعه System با دو فولدر User defined و System روبرو می شویم. از آنجایی که اگر از قابلیت User Defined بخواهیم استفاده کنیم باید دوباره خودمان به تعریف کانترها بپردازیم، بنابر این سراغ System می رویم و از کانترهای آماده استفاده میکنیم . در این فولدر دو قسمت System Diagnostics و system Performance قابل استفاده هستند .

pic4

فولدر System Diagnostics شامل کانترهای کامل برای بررسی سخت افزار، سیستم عامل و درایورهای سیستم ما می باشد و نسبت به system Performance جزئیات بیشتری را مورد ارزیابی انجام می دهد. البته به همان نسبت هم بر روی Performance سیستم تاثیر بیشتری خواهد داشت و هنگام راه اندازی کندی بیشتری به وجود خواهد آورد. اگر بعد از انتخاب System Diagnostic به سمت راست صفحه توجه کنید تمامی کانترهایی که استفاده شده را خواهید دید. در واقع این کانترها به انتخاب مایکروسافت بهترین ها برای بررسی سیستم خواهند بود. ما هم به انتخاب مایکرو احترام می گذاریم و مراحل را به پیش می بریم:

pic5

برای شروع بر روی System Diagnostic راست کلیلک کرده و گزینه Run را اجرا کنید .

pic6

بعد از چند ثانیه کانتر ها شروع به بررسی سیستم خواهند کرد، در واقع از این زمان به بعد سیستم شما تحت کنترل دقیق کانتر های استفاده شده در System Diagnostic خواهند بود و بسته به مدت زمانی که شما تشخیص می دهید، سیستم شما مورد بررسی و کنترل دقیق قرار خواهد گرفت. پیشنهاد من برای زمان مورد نظر حدود 60 ثانیه می باشد. البته خود سیستم هم به طور پیشفرض 60 ثانیه را انتخاب خواهد کرد که شما می توانید کمتر از این زمان را بررسی کنید. سعی کنید در این مدت از نرم افزار ها و ساختار ویندوز استفاده کنید تا سیستم شما اصطلاحا زیر بار مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد. هنگام گزارش گرفتن شما تنها یک علامت کوچک مطابق شکل زیر خواهید دید که نشان از فعال بودن کانترها خواهد داشت.

pic7

در این مرحله که بر روی System Diagnostic گزینه Stop را زدید، مطابق شکل زیر به قسمت Reports وارد شوید و از گزینه سیستم وارد System Diagnostic شوید:

pic8

حال اگر بر Report گرفته شده، وارد شوید با شکل های زیر روبرو خواهید شد:

pic9
pic10

همانطور که ملاحظه می کنید شما با یک گزارش بسیار کاربردی و با جزئیات کامل روبرو خواهید شد که در مورد سیستم عامل ، سخت افزار ها و نرم افزار ها و نکات امنیتی به شما گزارش خواهد داد . اگر به این گزارش کمی با دقت تر توجه کنید، نکات بسیار جالبی را خواهد یافت .

در قسمت اول با با Warning ها، Error ها و Information هایی مرتبط با مسائل امنیتی مثل antivirus ، Update و درایور ها مشاهده خواهد شد، در واقع ساختار event Viewer به صورت کاربردی نمایش داده شده .

pic 11

در بخش Basic system Checks مطابق شکل می توانید بخش های مهمی مثل OS,DISK,System Service,Hardware devices و .. را بررسی کنید . اگر با خطایی روبرو شدید می توانید بر روی خطای مورد نظر کلیک کنید و مشکل موجود را دقیقا مشاهده کنید، برای مثال در شکل زیر مشکل عدم فعال کردن آپدیت ویندوز به سادگی نمایان است:

pic12
pic13

در قسمت Performance با بررسی سخت افزار سیستم روبرو خواهید شد. من به نوبه خودم بارها مشکلات مربوط به CPU سیستم را در این مواقع کشف کردم !! :D

pic14

و در نهایت در انتهای گزارش هر یک از قسمت ها با جزئیات مربوطه و کانتر های بررسی شده، در دسترس شما قرار خواهند گرفت تا جزئیات دقیق و مناسبی را برای کنترل و ارزیابی در دسترس داشته باشید. در پایان به این نکته اشاره می کنم که این قابلیت از ویندوز ویستا به بعد قابل اجرا و پیاده سازی می باشد.

pic15
pic16

امیدوارم که مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد


میلاد اسحاقی
میلاد اسحاقی

کارشناس سرویس های شبکه مایکروسافت

میلاد اسحاقی ، مدرس و مشاور شبکه های مبتنی بر مایکروسافت ، مدیر IT خبرگزاری دانشجو ، بیش از 6 سال سابقه تدریس مستمر در موسسات معتبر و مراکز دولتی ، عاشق یادگیری و آموزش ، عاشق مایکروسافت و سرویس های وابسته ، دارای مدارک بین المللی MCSE 2012 در حوزه مایکروسافت

نظرات