محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

آموزش بالا بردن سرعت کامپیوترهای قدیمی با ReadyBoost

چگونه سرعت کامپیوتر را بالا ببریم؟ حتما شما هم هنگام متصل کردن یک دستگاه ذخیره سازی USB به سیستم عامل ویندوز 7 و 8 با این پیام مواجه شده اید : Speed Up Your System یا بالا بردن سیستم با استفاده از قابلیت ReadyBoost اما واقعا قابلیت ReadyBoost چیست و چگونه می تواند سرعت سیستم شما را بالا ببرد ؟ ReadyBoost اولین بار در ویندوز ویستا معرفی شد و به شدت از طرف سیستم عامل به کاربر پیشنهاد می شد که از این قابلیت استفاده کند. البته این قابلیت نمی تواند برای شما شاهکار کند و کار خارق العاده ای انجام دهد ، در برخی اوقات اصلا شما احساس نمی کنید سرعت سیستم شما تغییری کرده است اما به هر حال در برخی اوقات که سیستم شما واقعا ضعیف است این قابلیت می تواند بسیار مفید باشد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
ReadyBoost چیست ؟

شیوه کاری ReadyBoost چگونه است ؟

ReadyBoost در کنار قابلیت دیگری به نام SuperFetch کار می کند. SuperFetch که در ویندوز ویستا مطرح شد ابزاری بود که به محض اینکه شما می خواستید نرم افزاری یا فایلی را اجرا کنید ، آنرا پایش و مانیتور می کرد و اطلاعات مورد نیاز برای اجرای آن فایل یا نرم افزار را به حافظه اصلی سیستم یا RAM در کوچکترین زمان ممکن منتقل می کرد.

با این روش زمانیکه شما نرم افزار کاربردی خود را اجرا می کنید ، سرعت اجرای آن بالاتر می رود. کامپیوتر شما در این لحظه اطلاعات را از RAM سیستم می خواند نه Hard Disk ، طبیعی است که RAM دارای سرعت بیشتری نسبت به Hard Disk سیستم است. RAM خالی دردی از شما درمان نمی کند ، اما اگر نرم افزارها و فایل هایی که همیشه و بصورت متناوب مورد استفاده قرار می گیرند را در RAM سیستم کش کنید ، سرعت اجرای آنها بسیار بالا می رود.

ReadyBoost چیست ؟

این دقیقا همان کاری است که SuperFetch انجام می دهد ، این ابزار اطلاعات نرم افزارهای معمول را در حافظه RAM کش می کند و باعث اجرای سریعتر آنها می شود. SuperFetch می تواند به جای RAM از یک حافظه USB کوچک نیز استفاده کند که در عمل به این حالت ReadyBoost گفته می شود.

زمانیکه شما یک حافظه USB را به سیستم معرفی می کنید و قابلیت ReadyBoost را بر روی آن فعال می کنید ، ویندوز اطلاعات و داده های مربوط به SuperFetch را بر روی آن حافظه USB ذخیره می کند و این باعث خالی شدن حافظه RAM سیستم می شود.طبیعی است که خواندن اطلاعات از حافظه USB خیلی سریعتر از خواندن اطلاعات از Hard Disk است و همین امر باعث می شود که سرعت کامپیوتر شما بصورت اسمی افزایش پیدا کند.

چرا قابلیت ReadyBoost چندان به کار شما نمی آید ؟

چه بخواهیم و چه نخواهیم سرعت حافظه Flash از حافظه RAM پایینتر است. بهتر است داده های SuperFetch در RAM ذخیره شود تا در حافظه های USB چون RAM دارای سرعت بیشتری است. زمانی که شما بر روی سیستم خود به اندازه کافی RAM داشته باشید دیگر نیازی به استفاده از قابلیت ReadyBoost نمی باشد. معمولا در سیستم هایی که دارای RAM های پایین بین 512 مگابایت تا 1 گیگا بایت می باشند استفاده از ReadyBoost توصیه می شود. در حقیقت در لپ تاپ های شما قابلیت ReadyBoost چندان سرعت شما را بالا نخواهد بود زیرا به اندازه کافی معمولا بر روی آنها RAM وجود دارد. ITPro باشید.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات