امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

آموزش نصب گوگل کروم و فایرفاکس بر روی کلاینت های شبکه با GPO

یکی از مشکلاتی که بسیاری از مدیران شبکه دارند نصب نرم افزار روی سیستم های کلاینت است. شما با استفاده از Group Policy براحتی میتوانید نرم افزار های مورد نظر خود را روی سیستم های کلاینت نصب کنید بدون آنکه به صورت فیزیکی پشت سیستم های کلاینت بنشینید و این کار را انجام دهید. همچنین دادن مجوز نصب نرم افزار به یک کاربر عادی در دامین کار بسیار اشتباهی است و باید از آن خودداری کنید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

یکی از نرم افزار هایی که میتوان گفت تمامی کاربران در شبکه به آن نیاز دارند مرورگر هایی مثل Chrome و یا Firefox است. ما در این سناریو این دو نرم افزار را از طریق Group Policy روی سیستم های کلاینت نصب می کنیم و کاربر زمانی که به سیستمش لاگین کرد Shortcut مربوط به آدرس وب سایت مد نظر را خواهد دید. برای انجام این سناریو مراحل زیر را طی کنید :

1. فایل نصبی مرورگر های Chrome و Firefox را دانلود کنید. توجه کنید که پسوند این فایل ها MSI باید باشد. حالا فایل های نصبی مرورگر ها را داخل یک Shared Folder قرار دهید و حتما Permission خواندن یا Read را به یوزر های دامین مورد نظر اختصاص دهید.

2. حالا کنسول Group Policy Management را باز کنید و روی OU ای که یوزر ها داخل آن هستند راست کلیک کنید و یک GPO بسازید یک نام مناسب به آن بدهید و OK را بزنید.

3. روی GPO راست کلیک کنید و Edit را بزنید و مسیر زیر را دنبال کنید :

User Configuration -> Policies ->  Software Settings -> Software Installation

حالا راست کلیک و از گزینه New گزینه Package را انتخاب کنید و در پنجره باز شده آدرس کامل UNC path ای که پکیج های MSI را در آن قرار دارید را وارد کنید. در پنجره Software Deploy گزینه Assigned را انتخاب کنید و OK را بزنید. یکبار دستور gpupdate را روی سیستم های کلاینت اجرا کنید و نیز با یکبار Restart کردن سیستم کلاینت نرم افزار نصب خواهد شد.

4. در همان GPO ای که ساختید به مسیر زیر بروید :

Computer Configuration->Preferences->Windows Settings->Shortcuts

روی گزینه Shortcut راست کلیک کنید و New را بزنید و روی گزینه Shortcut کلیک کنید. حالا مقادیر زیر را در پنجره باز شده انتخاب کنید :

Action = Update 
Name = Tosinso
Target Type = File System Object 
Location = All Users Desktop
Target Path = C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox\Firefox.exe 
Arguments = https://tosinso.com

در مقابل Name هر نامی دوست داشتید وارد کنید. در مقابل Target Path باید مسیری که مرورگر در آن نصب شده را وارد کنید. در مقابل Arguments نیز باید آدرس وب سایت مورد نظر را وارد کنید. روی OK کلیک کنید.

5. کار تمام است. بعد از آپدیت شدن Policy روی کلاینت ها در دسکتاپ کاربران Shortcut آدرس وب سایت مورد نظر شما ایجاد خواهد شد و اگر روی آن کلیک کنید وب سایت مورد نظر باز خواهد شد.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات