آموزش به اشتراک گذاری پرینتر ، اسکنر و فکس در ویندوز

چگونه پرینتر و فکس را در شبکه به اشتراک بگذاریم؟ پس از نصب پرینتر، اسکنر و دستگاه فکس می توانید از آن ها با کامپیوترتان استفاده کنید. زمانی که می خواهید پرینت، اسکن و یا فکس کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دستگاه را در برنامه تان انتخاب کنید. اگر می خواهید که افراد دیگر در شبکه تان بتوانند از پرینتر، اسکنر و دستگاه فکسی که نصب کرده اید، استفاده کنند، این هم امکان پذیر است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

آموزش به اشتراک گذاری پرینتر و دستگاه فکس در شبکه

پس از اینکه یک پرینتر یا دستگاه فکس را به صورت فیزیکی به دستگاه یا شبکه تان متصل کردید، می توانید با به اشتراک گذاری این دستگاه به هر کسی در شبکه تان اجازه دهید که ازآن استفاده کند. دوستان و همکارانتان در این شبکه می توانند به پرینتر و یا دستگاه فکس به اشتراک گذاشته شده متصل شوند و از آن استفاده کنند.می توانید یک پرینتر یا دستگاه فکس را طی مراحل زیر به اشتراک بگذارید:

  1. مطمئن شوید که پرینتر بر روی کامپیوترتان فعال است. برای این کار به آدرس زیر بروید
Start→ Control Panel→Network and Internet→Network and Sharing Center

در نوار سمت چپ روی Change Advanced Sharing Settings کلیک کنید. پروفایل مناسب را انتخاب کنید(برای مثال Home یا Work ). زیر File and Printer گزینه ی Turn on file and printer sharing را فعال کنید. سپس دکمه ی Save Changes را کلیک کنید.

 1. به Start و سپس Devices and Printer بروید. در این پنجره روی پرینتری که می خواهید تنظیم کنید، کلیک راست کنید و سپس Printer Properties (نه Properties) را انتخاب کنید.
 2. روی تب Sharing، می توانید تمام تنظیمات به اشتراک گذاری را ببینید. همان طور که در تصویر زیر می بینید تمام گزینه ها غیرفعال هستند.
 3. برای تغییر تنطیمات اشتراک گذاری، گزینه ی Share this Printer را فعال کنید. ویندوز 7 به صورت اتوماتیک یک نام برای به اشتراک گذاری انتخاب می کند که در صورت نیاز می توانی این نام را تغییر دهید.
به اشتراک گذاری پرینتر، اسکنر و دستگاه فکس

نکته: برخی از دستگاه های فکس قابلیت به اشتراک گذاری را ندارند. اگر دسنگاه شما هم نمی تواند به اشتراک گذارده شود، این موضوع در تب Sharing نمایش داده می شود.

 1. به طور معمول کارهای پرینتی بر روی کامپیوتر کسی که اسناد را پرینت می کند، انجام می شود. این تنظیمات مناسب است. اگر می خواهی که فایل پرینت را بر روی کامپیوتر خودتان تولید کنید، گزینه ی Render print jobs on client computers را غیرفعال کنید.
 2. روی Additional Drivers کلیک کنید. در این پنجره، انواع پردازنده ای که افراد در شبکه استفاده می کنند را انتخاب کنید( با این کار مطمئن می شوید که کامپیوترتان درایورهای مناسب را هنگاه نصب فراهم می آورد). اگر از یک کامپیوتر 64بیتی استفاده می کنید، بهتر است پرینتر را برای کامپیوترهای 32 بیتی هم فعال کنید. همچنین اگر از یک کاپیوتر 32 بیتی استفاده می کنید، بهتر است که پرینتر را برای کامپیوترهای 64 بیتی نیز فعال کنید.
 3. OK را کلیک کنید.
وب سایت توسینسو

آموزش وصل شدن به پرینتر و دستگاه فکسی که به اشتراک گذاشته شده

وقتی که پرینترها و دستگاه های فکس را به اشتراک می گذارید، باید در نظر داشته باشید که کامپوترهای روی شبکه تان ممکن است که از ویندوز 7 استفاده نکنند. با این حال نگران نباشید، متصل شدن به یک پرینتر که به اشتراک گذاشته شده است با ویندوزهای 2000 و یا جدیدتر آسان است. چرا؟ به این دلیل که کامپیوترهایی که از ویندوزهای 2000 و یا جدیدتر استفاده می کنند، زمانی که یک پرینتر به اشتراک گذاشته می شود، درایورهای آن را به صورت خودکار نصب می کنند.

نکته ی مهم این است که کامپیوتر شما زمانی که کسی می خواهد به پرینتر وصل شود، تمام درایورهای مورد نیاز را فراهم آورد. زمانی که پرینتر را به اشتراک می گذاشتید، درایورهای کامپیوترهای دیگر را نیز به عنوان بخشی از تنظیمات، انتخاب کردید. اگر نیاز داشتید، می توانید درایورهای مورد نیاز برای کامپیوترهای دیگر را طیق مراحل زیر اضافه نمایید:

 1. به Start و سپس Devices and Printer بروید. در این پنجره روی پرینتری که می خواهید تنظیم کنید، کلیک راست کنید و سپس Printer Properties (نه Properties) را انتخاب کنید.
 2. در تب Sharing روی دکه ی Additional Drivers کلیک کنید.
 3. در این پنجره، انواع پردازنده ای که افراد در شبکه استفاده می کنند را انتخاب کنید( با این کار مطمئن می شوید که کامپیوترتان درایورهای مناسب را هنگاه نصب فراهم می آورد). اگر از یک کامپیوتر 64بیتی استفاده می کنید، بهتر است پرینتر را برای کامپیوترهای 32 بیتی هم فعال کنید. همچنین اگر از یک کاپیوتر 32 بیتی استفاده می کنید، بهتر است که پرینتر را برای کامپیوترهای 64 بیتی نیز فعال کنید.
 4. OK را کلیک کنید.

زمانی که پرینتر را به اشتراک گذاشتید و مطمئن شدید که درایورها در دسترس هستند، تمام کسانی که از ویندوز 2000 و یا ویندوز XP استفاده می کنند، می توانند به آن متصل شوند و از پرینتر با طی مراحل زیر استفاده کنند.

  1. در Windows Explorer روی دکمه ی Folder در نوار ابزار کلیک کنید تا نوار Folderها نمایش داده شود.
  2. My Computer را باز کنید، Control Panel را باز کنید و Printers and Faxes را انتخاب کنید.
  3. در نوار Folderها، My Network Places را باز کنید و بعد از آن به کامپیوتری که پرینتر را به اشتراک می گذارد بروید.
  4. وقتی که شاخه ی Printers and Faxes بر روی این کامپیوتر را انتخاب کنید، می توانید پرینتر ها و دستگاه های فکس به اشتراک گذاشته شده را ببینید.
  5. روی پرینتر و یا دستگاه فکس کلیک کنید و آن را به آدرس زیر بکشید:
My Computer→Control Panel→Printers and Faxes
وب سایت توسینسو

هر کاربری که از ویندوز ویستا و یا جدیدتر از آن را استفاده می کند، می تواند پس از طی مراحل زیر به پرینتر متصل شده و از آن استفاده کند:

 1. به منوی Start بروید و Devices and Printers را انتخاب کنید.
 2. پنجره ی جدیدی را با کلیک بر روی Start و سپس Network باز کنید.
 3. در پنجره ی Network روی کامپیوتری که پرینتر را به اشتراک گذاشته است دوبار(دبل) کلیک کنید.
 4. در پنجره ی Network روی پرینتر و یا دستگاه فکس کلیک کنید و آن را به پنجره ی Devices and Printer بکشید.

آموزش به اشتراک گذاری و وصل شدن به اسکنر در شبکه

اسکنر ها به روش های گفته شده در مراحل قبل قابل به اشتراک گذاری نیستند. اسکنرهایی که مستقیما به کامپیوتر کاربر متصل می شوند، تنها بر روی همان کامپیوتر قابل استفاده هستند. اسکنرهایی که به شبکه متصل می شوند، به صورت فنی به اشتراک گذاشته می شوند و شما برای به اشتراک گذاشتن آن ها، بر روب کامپیوترتان تنظیماتی را اعمال نمی کنید. برای متصل شدن به اسکنری که به شبکه متصل می شود، آن را همان طور که پیش از این توضیح داده شد نصب می کنید و از اسکنر استفاده می کنید.

 • آیا اسکنر را می توان در شبکه به اشتراک گذاشت؟

  هر اسکنری را خیر ، اکثر اسکنرها برای کاربرد بصورت محلی برای همان سیستم طراحی شده اند و وقتی صحبت از اسکنرهای تحت شبکه می شود منظور دستگاه هایی هستند که مستقیما به کابل شبکه متصل می شوند و رابط کاربری تحت شبکه دارند ، اسکنرهای عادی که از انها استفاده می کنیم قابلیت اشتراک گذاری در شبکه را ندارند
 • آیا به اشتراک گذاری پرینتر در شبکه سخت است؟

  خیر ، اگر با استفاده از این آموزش جلو بروید متوجه می شوید که در کسری از دقیقه می توانید پرینتر را به اشتراک بگذارید اما طبیعتا نکاتی در اشتراک گذاری و اتصال به پرینترها در شبکه وجود دارد که در این مقاله و مقالات مرتبط با آن در توسینس در این خصوص صحبت کرده ایم.

نظرات