محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

چگونه سلامتی فایل بکاپ SQL را بررسی کنیم؟ تست فایل Backup از SQL

چگونه سلامت و صحت فایل Backup ای که از SQL داریم را تست کنیم ؟ طبیعتا شما به عنوان یک ITPRO در سازمان یا شرکت خودتان از پایگاه داده های مختلف اعم از SQL سرور مایکروسافت استفاده می کنید و مرتب از آنها Backup می گیرید و نگهداری می کنید ، اما آیا به این مورد فکر کرده اید که اگر Backup ای که می گیرید با مشکل و خراب شدن مواجه شود چه اتفاقی برای شما می افتد ؟ یعنی موقع بازگردانی بعد از بروز حادثه تازه متوجه می شوید که Backup ای که این مدت گرفته شده بود خراب است و قابل بازگردانی نیست ، در چنین مواقعی ما در ابتدا دعا می کنیم که چنین چیزی اتفاق نیوفتد در غیر اینصورت ترکیبی از خاک رس به همراه آب معدنی را به عنوان ابزار شستشوی سر به شما پیشنهاد می کنیم. اما راهکار چیست ؟

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

در واقع دستوری در SQL سرور به نام RESTORE VERIFYONLY وجود دارد که صرفا کارش بررسی سلامت و صحبت Backup ها است و مطمئن می شود که کل فایل Backup ای که گرفته شده است قابل خواندن و بدون مشکل است. خوبی این دستور این است که به هیچ عنوان نیازی به بازگردانی کامل فایل یا Restore کردن آن نیست اما کل فایل خوانده شده و مطمئن می شود که SQL سرور هم می تواند فایل مورد نظر را بخواند که در صورت نیاز به بازگردانی مشکلی وجود نداشته باشد.

توضیحات دستور RESTORE VERIFYONLY

دستور RESTORE VERIFYONLY بهترین دستوری است که ما می توانیم برای بررسی سلامت هر فایل Backup ای که گرفته شده است بکار ببریم ، البته هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد ، طبیعتا وقتی شما از این دستور بعد از Backup گیری استفاده می کنید کمی بار کاری پردازنده و مدت زمان Backup گیری و تست آن زمان خواهد برد تا کامل همه موارد بررسی شوند اما واقعا ممکن است این زمان بعدها ناجی شغل شما باشد. شما از دو روش دستوری و با استفاده از کنسول مدیریتی SSMS می توانید RESTORE VERIFYONLY را انجام بدهید که به شکل زیر می باشند.

تست کردن فایل Backup روی دیسک

دستور زیر فایل Backup ای که بر روی دیسک وجود دارد را می خواند و به شما اطلاع می دهد که آیا این فایل قابل باز گردانی و معتبر است یا خیر ، اگر گزارش دستور خطا داشت و ناشی از خرابی فایل مورد نظر بود شما بایستی Backup درستی از پایگاه داده بگیرید چون قطعا Backup فعلی شما مشکل بازگردانی خواهد داشت. دقت کنید که برخی اوقات ممکن است چندین Backup در یک فایل باشد که دستور زیر فقط و فقط فایل اول را در Backup تست و گزارشگیری می کند :

RESTORE VERIFYONLY FROM DISK = C:\ITPRO-IR.BAK
GO

تست کردن یک فایل Backup روی دیسک برای یک فایل Backup خاص

همانطور که در پاراگراف قبل گفتیم ممکن است داخل یک فایل Backup چنین فایل دیگر وجود داشته باشد ، برای اینکه بتوانیم مشخص کنیم کدام فایل بایستی تست شود می توانیم از دستور زیر استفاده کنیم ، برای تست کردم محتوای Backup شما می توانید از دستور RESTORE HEADERONLY استفاده کنید که در این حالت شما بایستی شماره فایل را نیز عنوان کنید به دستور زیر دقت کنید که فایل دوم موجود در Backup گرفته شده را تست و بررسی سلامت می کند :

RESTORE VERIFYONLY FROM DISK = C:\ITPRO-IR.BAK WITH FILE = 2
GO

تست کردن فایل Backup از طریق محیط گرافیکی

شما در زمانیکه می خواهید یک Backup بگیرید که توسط Maintenance Plan ها و چه توسط SSMS می توانید با استفاده از Option ای که به شکل RESTORE VERIFYONLY وجود دارد و در تصاویر زیر مشخص شده است تست سلامتی Backup را بلافاصله بعد از گرفته شدن بگیرید ، خوبی این حالت این است که هر چهار حالت Backup گیری قابل اجرا است.

تست سلامتی بکاپ از SQL
بررسی سلامت بکاپ از SQL

امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. ITPRO باشید و این فرهنگ را به دوستانتان هم منتقل کنید.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات