امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

آموزش تبدیل FRS Replication به DFS Replication در اکتیودایرکتوری

همانطور که میدانید SYSVOL پوشه ای Share شده توسط Domain Controller است که شامل Logon Script ها ، Group Policy Object ها و سایر آیتم های مربوط به اکتیودایرکتوری می شود. همه دامین کنترلر ها در شبکه محتویات درون پوشه SYSVOL را با همدیگر Replicate می کنند. پوشه SYSVOL در مسیر پیش فرض SystemRoot%\SYSVOL% قرار دارد. همانطور که میدانید این مسیر پیش فرض هنگام نصب سرویس AD DS یا همان Active Directory روی ویندوز سرور تعیین می شود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

ویندوز سرور 2003 و نیز 2003 نسخه R2 از سرویس File Replication Service یا به اختصار FRS به منظور Replicate کردن محتویات پوشه SYSVOL با سایر دامین کنترلر ها استفاده می کند. اما ویندوز سرور 2008 نسخه R2 و نسخه های بعدی از سرویس Distributed File System یا به اختصار DFS برای انجام عملیات Replication میتوانند استفاده کنند. DFSR بسیار کارامد تر از سرویس FRS یا بعبارتی NTFRS است. DFSR یا Distributed File System Replication یک موتور Replication است که سازمان ها از آن برای Synchronize کردن پوشه ها در سرور ها زمانیکه پهنای باند شبکه محدودی دارند استفاده می کنند.

DFSR به عنوان جایگزینی برای موتور DFS Namespaces Replication میتواند مورد استفاده قرار بگیرد. DFSR توسط الگوریتمی به نام Remote Differential Compression کار می کند و تنها تغییرات بوجود آمده روی فایل ها را Replicate می کند. از آنجا که ویندوز سرور 2003 دیگر توسط شرکت مایکروسافت پشتیبانی نمی شود بسیاری از افراد به سمت DFS رفته اند و مزایای آن استفاده می کنند.

به این نکته توجه کنید که Migrate یا مهاجرت دادن FSMO Role ها SYSVOL Replication را از FRS به DFS مهاجرت نمی دهد. بسیاری از ادمین های شبکه این مورد را زمانیکه از ویندوز سرور 2003 به نسخه های جدیدتر مهاجرت می کنند فراموش می کنند. برای مهاجرت کردن از FRS به DFS ما ابزار Dfsrmig.exe استفاده می کنیم.

در این سناریو ما از ویندوز سرور 2012 نسخه R2 استفاده می کنیم و قبلا FSMO Role ها را از دامین کنترلر 2003 نسخه R2 به این ویندوز سرور ( ویندوز سرور 2012 نسخه R2 ) مهاجرت داده ایم. همانطور که قبلا هم گفتیم برای استفاده از DFSR باید حداقل ویندوز سرور 2008 نسخه R2 در مجموعه داشته باشید پس Forest Functional Level سرور دامین کنترلرتان باید حداقل روی ویندوز سرور 2008 یا نسخه های بروزتر تنظیم شده باشد.

باز هم تاکید میکنم پس اولین قدم ارتقاء Forest Functional Level و Domain Functional Level است. بعد از انجام این کار در دامین کنترلر دستور زیر را اجرا کنید تا مطمئن شوید که دامین کنترلر دارد از FRS Replication استفاده می کند. ابتدا با یوزر عضو Domain Admins یا Enterprise Admins به دامین کنترلر لاگین کنید و PowerShell را باز کرده و دستور زیر را اجرا کنید :

dfsrmig /getglobalstate

اگر دامین کنترلر از FRS استفاده می کند در خروجی پیغام Dfsr migration has not yet initialized را مشاهده خواهید کرد. خب حالا مرحله به مرحله فرآیند Migrate کردن FRS به DFSR را توضیح میدهیم. Migration را ما در 3 مرحله انجام می دهیم.

مرحله صفرم : شروع

قبل از اینکه فرآیند Migration را شروع کنیم بایستی در ابتدا مطمئن شوید که محتویات پوشه SYSVOL با تمامی دامین کنترلر ها در شبکه بخوبی Replicate می شود. برای اطمینان پیدا کردن از این موضوع روی هر دامین کنترلر دستور زیر را اجرا کنید :

Repadmin /Showrepl 

خروجی دستور باید بصورت Successful نشان داده شود. حالا دستور زیر را اجرا کنید و مطمئن شوید که خروجی بصورت No error نشان داده می شود :

Repadmin /syncall

مرحله اول : آماده سازی

در این مرحله FRS در حالیکه دارد فرآیند Replicate کردن اطلاعات درون SYSVOL را انجام می دهد DFSR یک کپی از پوشه SYSVOL را Replicate خواهد کرد. DFSR در مسیر SystemRoot%\SYSVOL-DFRS% بصورت پیش فرض قرار دارد. اما این SYSVOL به درخواست هیچ یک از دامین کنترلر ها پاسخ نخواهد داد. ابتدا با یوزر عضو Domain Admins یا Enterprise Admins به دامین کنترلر لاگین کنید و PowerShell را باز کرده و دستور زیر را اجرا کنید :

dfsrmig /setglobalstate 1

حالا دستور زیر را اجرا کنید تا مطمئن شوید که تمامی دامین کنترلر ها برای Migration آماده شده اند :

dfsrmig /getmigrationstate

مرحله دوم : Redirect کردن

در این مرحله یک کپی DFSR از پوشه SYSVOL شروع به پاسخ دهی به درخواست سرویس SYSVOL می کند. FRS در ایت مرحله به Replicate کردن یک کپی از پوشه SYSVOL خودش خواهد کرد ولی در فرآیند عملیاتی SYSVOL Replication شرکت نمی کند. با یوزر عضو Domain Admins یا Enterprise Admins به دامین کنترلر لاگین کنید و PowerShell را باز کرده و دستور زیر را اجرا کنید :

 dfsrmig /setglobalstate 2

حالا دستور زیر را اجرا کنید تا مطمئن شوید که تمامی دامین کنترلر ها برای Migration آماده شده اند :

dfsrmig /getmigrationstate

مرحله سوم : متوقف کردن FRS Replication

در این مرحله DFS Replication به Replication خودش ادامه خواهد داد و به درخواست های سرویس دهی SYSVOL پاسخ دهی خواهد کرد. در این مرحله ویندوز پوشه اصلی SYSVOL را که توسط FRS استفاده میشده است را حذف می کند و سرویس FRS Replication را Stop می کند. با یوزر عضو Domain Admins یا Enterprise Admins به دامین کنترلر لاگین کنید و PowerShell را باز کرده و دستور زیر را اجرا کنید :

dfsrmig /setglobalstate 3

حالا دستور زیر را اجرا کنید تا مطمئن شوید که تمامی دامین کنترلر ها برای Migration آماده شده اند :

dfsrmig /getmigrationstate

برای اطمینان بیشتر دستور net share را در PowerShell اجرا کنید :

آموزش مهاجرت یا Migrate کردن از FRS Replication به DFS Replication


همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید پوشه های SYSVOL-DFSR ساخته شده است. حالا باید مطمئن شوید که سرویس FRS در تمامی دامین کنترلر ها Stop و Disable شده است. برای انجام این کار در RUN تایپ کنید services.msc و سرویس File Replication Service را Stop و Startup type آنرا Disable کنید. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات