امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

Windows Shell Experience Host چیست ؟

تا به حال هنگامی که Task Manager ویندوز 10 را باز کرده اید به چیستی و کاربرد پراسس Windows Shell Experience Host فکر کرده اید و کنجکاو دانستن آن شده اید ؟ امروز در این آموزش میخواهیم به شما توضیح دهیم که کاربرد این پراسس چیست و مایکروسافت چرا آن را در ویندوز 10 قرار داده است. پراسس Windows Shell Experience Host می توان گفت یکی از پراسس هایی است که وجودش در ویندوز هم ضروری است و هم ضروری نیست اما وجودش در ویندوز به ضرر کاربر تمام نمیشود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

این پراسس نمایش آیکن های نرم افزار ها در رابط کاربری ویندوز است. این پراسس همچنین مسئول مدیریت تعدادی از عناصر یا المان های رابط گرافیکی نظیر Start menu ، شفاف سازی Taskbar ، ناتیفیکیشن ، تقویم و ... می باشد. این پراسس همچنین مسئول تغییر دادن تصویر پس زمینه ویندوز هنگام تنظیم آن به صورت Slideshow نیز می باشد.


زمانی که ویندوز 10 به تازگی توسط مایکروسافت به بازار عرضه شده بود عده ای از کاربران با مشکلات ناشی از پراسس Windows Shell Experience Host روبرو میشدند که کمی بیشتر از حالت ایده آل از منابع RAM و پردازنده سیستم استفاده می کرد که خوشبختانه با آپدیت هایی که مایکروسافت برای حل این مشکل ارائه داده بود مشکل برطرف شد. پیشنهاد میشود برای اینکه این پراسس در حالت عادی از منابع سیستمی تان زیاد استفاده نکند Slideshow رو غیر فعال کنید و از مسیر Settings > Personalization > Colors تیک گزینه Automatically pick an accent color from my background را بردارید تا این پراسس با توجه به تصویر پس زمینه تان رنگ را برای Tile به طور خودکار انتخاب نکند و کنترل انجام این کار دست شما باشد، همچنین از همین مسیر میتوانید تیک گزینه Start, taskbar, and action center را نیز بردارید تا حالت Transparency در Taskbar ، منوی استارت و Action Center غیرفعال گردد.

همانطور که پیشتر نیز عنوان کردیم وجود پراسس Windows Shell Experience Host در ویندوز 10 به ضرر و زیان شما نیست و تا الان دانستید که این پراسس میتواند گرافیک بهتر و کاربر پسندتری به سیستم عامل ویندوز 10 تان فراهم کند. شما در Task Manager براحتی با راست کلیک کردن روی این پراسس میتوانید آنرا متوقف کنید اما در عرض چند ثانیه دوباره این پراسس اجرا میشود و به کار خود ادامه می دهد.

اگر مشاهده کردید که پراسس Windows Shell Experience Host از منابع سیستمی به طور غیر عادی استفاده می کند بهتر است که با یک آنتی ویروس آپدیت شده و معتبر سیستم را اسکن کنید. هر چند که ویروس ها این پراسس را برای آلوده کردن سیستم مورد هدف قرار نمی دهند اما در هر صورت هنگام بوجود آمدن این مشکل استفاده از آنتی ویروس و اسکن کردن سیستم از یادتان نرود.

علاوه بر اسکن کردن سیستم و آپدیت کردن ویندوز و همچنین غیرفعال کردن گزینه هایی که در بالا خدمتتان عرض کردیم در هنگام بوجود آمدن مشکل توسط پراسس Windows Shell Experience Host شما میتوانید ویندوز را به حالت Safe mode ببرید و دستور sfc /scannow را اجرا کنید. همچنین سیستم را یکبار Clean Boot کنید.

نویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : microsoft.tosinso.com
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد
#پراسس_های_کاربردی_ویندوز #background_process_های_ویندوز #معرفی_process_های_ویندوز #process_های_کاربردی_ویندوز #process_های_مهم_ویندوز #پروسس_های_مهم_ویندوز #پراسس_shellexperiencehost.exe #پراسس_های_پس_زمینه_ویندوز #پروسه_های_مهم_ونیدوز #windows_shell_experience_host_چیست

امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات