امیرحسین کریم پور
متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

7 راه رفع خطای Windows could not start the Print Spooler service

یکی از رایج ترین مشکلات موجود در شبکه استفاده از پرینتر های به اشتراک گذاشته شده در شبکه عدم دریافت پرینت از دستگاه پرینتر و روبرو شدن با خطای زیر است :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
Windows could not start the Print Spooler service on Local Computer.
Error 1068: The dependency service or group failed to start.


خب با توجه به مضمون خطا کاملاََ واضح است که مشکل از روشن نبودن سرویس Print Spooler میباشد. به بیان کلی وظیفه سرویس مدیریت کردن Print Job هایی است که از طرف کاربران پرینتر به آن ارسال میشود. در واقع سرویس Print Spooler یک رابط برای برقراری ارتباط میان سیستم عامل ویندوز و پرینتر است. خطای فوق هنگامی رخ میدهد که شما بخواهید سرویس سرویس Print Spooler را روشن یا Start کنید. خب پس بدون هیچ اتلاف وقت با ارائه دادن راهکارها یکراست به سراغ حل مشکل میرویم ...

راهکار اول : اجرا کردن ابزار Printer Troubleshooter ویندوز

برای اینکار عبارت Troubleshooting را در قسمت Search ویندوز تایپ کنید و روی آیکن آن کلیک کنید از پنجره سمت چپ View all را انتخاب کنید تا تمام آپشن ها نمایش داده شوند. سپس روی Printer کلیک کنید و دکمه Next را بزنید تا ویندوز مشکل را شناسایی کند. بعد از اتمام کار نیز یکبار سیستم را Restart کنید.

راهکار دوم : تعمیر Registry

کلید های ترکیبی Windows و R را بفشارید و در RUN تایپ کنید REGEDIT و اینتر را بزنید. مسیر زیر را در رجیستری ویندوز دنبال کنید :

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services \ Spooler


در پوشه Spooler یک String به نام DependOnService وجود دارد که باید روی آن دابل کلیک کنید و در قسمت Value تنها HTTP را پاک کنید و RPCSS را بگذارید دست نخورده باقی بماند. حال رو OK کلیک کنید و یکبار سیستم را Restart کنید.

راهکار سوم : Restart کردن سرویس Print Spooler

برای انجام این کار کافیست در کنسول Services.msc سرویس Print Spooler را پیدا کرده و روی آن راست کلیک کنید و Restart را بزنید. البته ناگفته نماند که برای انجام این کار باید سرویس در حالت Running باشد و Startup type آن در حالت Automatic باشد. درست همانطور که باید کامپیوتر روشن باشد تا بتوانیم آنرا Restart کنیم.

راهکار چهارم : استفاده از ابزار های CCleaner و Malwarebytes

در ابتدای کار طبق رول معمول نرم افزار های CCleaner و Malwarebytes را دانلود و نصب کنید. نرم افزار Malwarebytes را اجرا کنید تا سیستم را اسکن کند و بدافزارها و فایل های مخرب را شناسایی کرده و آنها را حذف کند. سپس نرم افزار CCleaner را اجرا کنید تا سیستم را پاکسازی و تمیز کند. در آخر یکبار سیستم را Restart کنید.

راهکار پنجم : حذف تمامی فایل ها در پوشه PRINTERS

ابتدا در کنسول Services.msc با راست کلیک کردن روی سرویس Print Spooler و زدن دکمه Stop آنرا متوقف کنید سپس به مسیر زیر رفته و تمامی فایل های موجود در فولدر PRINTERS را پاک کنید :

  • نکته : توجه کنید که Startup type سرویس Print Spooler را در حالت Automatic بگذارید.
C:\ Windows \ system32 \ spool \ PRINTERS


حال دوباره به کنسول Services.msc رفته و سرویس Print Spooler را با زدن دکمه Start روشن کنید. در آخر یکبار سیستم را Restart کنید.

راهکار ششم : اجرا کردن دستور SFC و CHKDSK

برای انجام این کار CMD را با دسترسی ادمین باز کنید و دستورات زیر را در آن اجرا کنید. توجه کنید اگر دستور اولی کارساز نبود دومی را اجرا کنید :

Sfc /scannow
sfc /scannow /offbootdir=c:\ /offwindir=c:\windows


بعد نوبت اجرا کردن دستور CHKDSK است برای این کار در CMD تایپ کنید :

chkdsk /f /r


سیستم را Restart کنید.

راهکار هفتم : غیرفعال کردن گزینه Allow service to interact with desktop در سرویس Print Spooler

در کنسول Services.msc روی سرویس Print Spooler راست کلیک کنید و Properties را بزنید و به تب Log On بروید و تیک گزینه Allow service to interact with desktop را بردارید. OK و Apply کرده و یکبار سیستم را Restart کنید.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات