محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

تفاوت هوش مصنوعی و دستورات شرطی در چیست؟ به زبان بسیار ساده

من برنامه نویس سازنده نیستم . اما از برنامه نویسی کمی درک و فهم دارم . خاطرم هست که سالها پیش وقتی سرپرست واحد شبکه و امنیت یکی از سازمان های ایران بودم ، دنبال یک محصول برای خودکار سازی فرآیند های کاری تیم پشتیبانی بودیم و یک شرکت برای ما پروپوزالی ارسال کرد که توش عنوان شده بود نرم افزار ما با استفاده از هوش مصنوعی یا AI برای شما اینکار رو انجام میده و به چنین مکانیزمی مجهز شده ! بگذریم که اسم شرکت رو هم یه پسوند هوش مصنوعی انداخته بودن که یعنی ما توی محصولاتمون هوش مصنوعی داریم ! رسیدیم روز ارائه این دوستان و سئوال همه در مورد کارایی های برنامه بود که من یه نکته ای به ذهنم رسید و بصورت زیر مطرح کردم :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
  1. من : دوست عزیز هوش مصنوعی این نرم افزار شما در چی هست ؟
  2. جواب : این نرم افزار براش تعریف شده که اگر فلان اتفاق افتاد و فلان کس فلان پیام رو داد ! یا فلان کار رو در نرم افزار انجام داد خودکار ایمیل میفرسته و خودکار فلان می کنه ...
  3. من : خوب این هوش مصنوعیش کجاست ؟ اینکه دستورات شرطی هست فقط ؟
  4. جواب : خوب نه دیگه ! ما براش نوشتیم دستورات رو که بر اساس اون اینکارها انجام بشه !
  5. من : یعنی شما تمام دستورات رو از پیش روی این نرم افزار تعریف کردید که اگر اینکار شد اینکار رو بکن ؟
  6. جواب : آره دیگه !!
  7. من : پس این هوش مصنوعی منظورتون دستورات شرطی هست عزیز من نه هوش !
  8. و ...

اما نکته کجا بود ؟ دوستان نه من متخصص برنامه نویسی هستم و نه هوش مصنوعی اما یک تعریف جامع وجود داره از هوش مصنوعی که هر کسی باید بدونه ، من Tweet یکی از مدیران ارشد شرکت Uber رو دیدم که نوشته بود با استفاده از هوش مصنوعی موفق شدیم مسافران مست رو با تشخیص زمان سوار شدن در خودرو ! مکان سوار شدن در خودرو ! و بازی کردن و رفتارشون با گوشی شناسایی کنیم ! و یک برنامه نویس زیرش نوشته بود این هوش مصنوعی نیست بلکه IF Statement یا دستورات شرطی هست . بگذریم که من در اشتراک گذاری این محتوا نوشتم کامنت یک کاربر و دوستان گفتن که چطور یه برنامه نویس به چالش کشیده شرکت غولی مثل اوبر رو !!

اما اون برنامه نویسی که این Tweet رو کرده هم کم کسی نبوده و یکی از برترین های StackOverFlow هست !! این حرف تا حد زیادی درست هست ، یعنی تشخیص دادن زمان سوار شدن به خودرو ! تشخیص مکان سوار شدن در خودرو و حتی بازی کردن و رفتار با گوشی مسافر واقعا تنها دستورات شرطی می تونن باشد که تشخیص بدن مسافر هست هست یا نه و نیاز به هوش مصنوعی نداره ! اما از طرفی فکر می کنید خود هوش مصنوعی چی هست ؟ هوش مصنوعی هم کاملا دستورات شرطی هست ، یعنی کل دنیا و مکانیزمش دستورات شرطی هست اما تفاوت IF Statement ها در برنامه نویسی و در هوش مصنوعی در این هست که هوش مصنوعی یعنی خود برنامه دستورات شرطی رو ایجاد می کنه و تصمیم می گیره ، اگر کسی از قبل دستورات شرطی رو وارد کرده باشه طبیعتا اسمش دیگه هوش مصنوعی نیست ... حالا باز اگر از دوستان خبره کسی هست در این مورد اطلاعات بنده رو افزایش بده خوشحال میشم با تشکر

نویسنده : محمد نصیری

منبع : جزیره برنامه نویسی و توسعه نرم افزار وب سایت توسینسو

منبع انگلیسی برای مطالعه بیشتر : When does AI become more than just complicated predefined logic?

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی است


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات