امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

رفع خطای Disk Management could not start Virtual Disk Service

اخیرا زمانی که میخواستم ظرفیت یک پارتیشن را در یکی از ویندوز سرور های شبکه افزایش دهم با خطا مواجه شدم. همانطور که میدانید بوسیله کنسول مدیریتی Computer Management می توان به کنسول مدیریتی Disk Management یک سیستم دیگر وصل شد. زمانی که کنسول Disk Management در سیستم سرور باز شد در پایین کنسول خطای زیر را مشاهده کردم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
Unable to connect to Virtual Disk Service.

همچنین زمانی که نتوانید به Disk Management snap-in یک سیستم ریموت متصل شوید با خطای زیر مواجه خواهید شد :

Disk Management could not start Virtual Disk Service (VDS) on Host-Name.

من سعی کردم با ابزار diskpart کار Expand کردن را انجام بدهم اما باز هم با خطا مواجه شدم. خطایی که با آن مواجه شدم بصورت زیر بود :

Virtual Disk Service error:
The service failed to initialize.

همانطور که از متن خطا نیز مشخص است سرویس Virtual Disk Service یا VDS در سیستم ریموت در حالت اجرا قرار ندارد. اگر سرویس VDS فعال و در حالت Running نباشد شما نمی توانید دیسک ها و پارتیشن های سیستم تان و یا یک هارد دیسک های یک سیستم کلاینت را بصورت Remote مدیریت و پیکربندی کنید. برای اینکه بیشتر با این سرویس آشنا شوید پیشنهاد می کنم این لینک را ببینید. من بعد از Start کردن سرویس VDS با دستور net start vds با خطای زیر مواجه شدم :

The service is not responding to the control function.
More help is available by typing NET HELPMSG 2186.

برای اینکه به کنسول مدیریتی سرویس ها دسترسی داشته باشید در RUN تایپ کنید services.msc و اینتر را بزنید. و مطمئن شوید که سرویس Virtual Disk در حالت Running قرار دارد. در Event Viewer هم خطا های زیر را دریافت کردم :

A timeout (30000 milliseconds) was reached while waiting for the Virtual Disk service to connect.
Windows could not start the Virtual Disk service on Local Computer. Error 1053: The service did not respond to the start or control request in a timely fashion.

خب کاری که انجام دادم Startup type سرویس VDS را از Manual به Automatic تغییر دادم و سرویس را Start کردم و یکبار هم سرویس را Restart کردم. و این سرویس به درستی اجرا شد و به حالت Running در آمد. اگر بصورت Remote نتوانستید به کنسول مدیریتی Disk Management دسترسی داشته باشید مطمئن شوید که Rule های زیر در هر دو سیستم بصورت Enabled قرار دارند :

Remote Volume Management — Virtual Disk Service (RPC)
Remote Volume Management — Virtual Disk Service Loader (RPC)

با استفاده از دستورات زیر نیز میتوانید این Rule ها را در فایروال باز کنید :

netsh advfirewall firewall set rule group="Remote Volume Management" new enable=yes
netsh advfirewall firewall set rule group=”Windows Firewall Remote Management” new enable =yes
netsh advfirewall firewall set rule group=”remote administration” new enable=yes

اگر سرویس Virtual Disk اجرا نشد مطمئن شوید که در تنظیمات Registry یا regedit.exe در مسیر زیر گروه ALL APPLICATION PACKAGES دسترسی Read دارد :

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\vds

اگر هیچ کدام از روش های ذکر شده در بالا موثر نبود دستور زیر را اجرا کنید و از یکپارچکی فایل های سیستمی ویندوز اطمینان بیابید :

sfc /scannow

امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

نویسنده : امیرحسین کریم پور

منبع : جزیره سرویس های شبکه مایکروسافت وب سایت توسینسو

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد

#مشکل_وصل_نشدن_به_کنسول_disk_management_کلاینت #حل_خطای_virtual_disk_service_error #حل_خطای_disk_management_could_not_start_virtual_disk_service #برطرف_کردن_خطای_virtual_disk_service_error_در_ویندوز #برطرف_کردن_خطای_unable_to_connect_to_virtual_disk_service #مجموعه_راهکار_های_حل_مشکلات_ویندوز

امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات