امیرحسین کریم پور
متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

بانک اطلاعاتی چیست؟ معرفی مفهوم Database و 5 مزیت آن

Database یا بانک اطلاعاتی همانطور که از اسمش بر می آید مجموعه ای از داده های سازماندهی شده است که امکان دسترسی آسانتر ، مدیریت و بروز رسانی داده ها را برای ما فراهم می کند. به عبارت دیگر Database در یک سازمان یا شرکت به منظور ذخیره سازی ، مدیریت و استخراج اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد. یک سیستم Database یا بانک اطلاعاتی یکی از مهم ترین و با ارزش ترین منابع یک سازمان به شمار می رود و توانایی سازماندهی ، پردازش و مدیریت اطلاعات را به شکل ساختار یافته و کنترل شده را در خود دارد. سئوالی که ممکن است پیش بیاید این است که چه سازمان هایی نیاز به استفاده از Database دارند؟

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

بانک اطلاعاتی چیست؟ معرفی مفهوم Database و 5 مزیت آن

پاسخ این است که تمامی سازمان ها نیاز به استفاده از دیتابیس دارند زیرا ذخیره حجم بزرگی از اطلاعات مربوط به دارایی های سازمان ، کاربران ، محصولات و ... را یک انسان نمی تواند به خاطر بسپارد و حتی به صورت سنتی در یک کاغذ و یا یک فایل متنی ذخیره کند، طبیعی است که نگهداری از این اطلاعات با افزایش حجم اطلاعات به مراتب دشوارتر شده و دسترسی و استخراج اطلاعات جزئی با استفاده از این روش ها رفته رفته به یک معضل تبدیل خواهد شد و اینجاست که باید از یک سیستم بانک اطلاعاتی استفاده کنیم . Database ها شامل جداولی هستند که هر کدام از این جداول شامل سطر ها و ستون ها هستند و در این سطر ها و ستون ها داده های ما ذخیره می شود و همچنین Index میشوند تا دستیابی به داده هایی که نیاز به خوانده شدن دارند آسان تر شود.

بانک اطلاعاتی چیست؟ معرفی مفهوم Database و 5 مزیت آن

داده ها در جداول یک دیتابیس یا بانک اطلاعاتی میتوانند بروز رسانی یا Update شوند ، Expand یا گسترش داده شوند ، حذف شوند و یا افزوده شوند. عواملی که بار کاری و پردازشی روی سیستم بانک اطلاعاتی به همراه دارد شامل ایجاد ، آپدیت و کوئری گرفتن از داده ها می باشد. مزایای استفاده از Database را در زیر به تفصیل نام برده و توضیح میدهیم.

  1. Fast Queries یا پرس و جوی سریع اطلاعات : جستجوی اطلاعات در میان انبوهی از داده ها بدون استفاده از یک دیتابیس کار بسیار دشوار و زمانبری است و تا حدی غیر ممکن. استفاده از دیتابیس به ما امکان دسترسی به اطلاعات مورد نظرمان را در کسری از ثانیه میدهد.
  2. Multiple Users یا پشتیبانی از چند کاربره بودن : دیتابیس میتواند توسط چند کاربر به صورت همزمان قابل دسترسی باشد. این ویژگی در سازمان های بزرگ خیلی مهم است زیرا چندین هزار کاربر میتوانند به یک داده در دیتابیس در آن واحد دسترسی داشته باشند.
  3. Portability یا قابل حمل بودن : همانطور که از نام آن نیز مشخص است یک Database از هر نقطه جهان از محیط اینترنت قابل دسترسی است و کارکنان هر جای جهان که باشند میتوانند به دیتابیس داخل سازمان دسترسی بیابند.
  4. Flexibility یا انعطاف پذیر بودن : به این معنی که کاربران به صورت های مختلف میتوانند داده ها را مشاهده کنند. همچنین ، داده ها میتوانند توسط نرم افزار های مختلفی قابل دسترسی و نمایش باشند.
  5. Longevity یا طول عمر : همانطور که میدانید با استفاده از دیتابیس دیگر ما احتیاج نداریم که داده ها را به صورت دستی و سنتی در یک فایل متنی ذخیره کنیم. از این رو داده ها در یک کامپیوتر تحت عنوان Database Server ذخیره میشود و سیستم DataBase Management System یا به اختصار DBMS که در واقع موتور اصلی Database است وظایف مربوط به پردازش و هندل کردن داده ها را بر عهده دارد.

امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات