محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

Global Catalog چیست؟ معرفی مفهوم گلوبال گاتالوگ به زبان ساده

Global Catalog یک مخزن داده توزیع شده قابل جستجو است که اطلاعات تقریبی از کلیه اشیائی که در ساختار Forest وجود دارند را در اختیار دارد و بیشترین کاربرد را برای انجام جستجوها در ساختارهای اکتیودایرکتوری های Multidomain که در آنها جستجوی اشیاء به کندی انجام می شود را دارد .Global Catalog بر روی دامین کنترلرهایی ذخیره می شود که برای سرویس دهی Global Catalog طراحی شده اند و توسط Replication بین Domain Controller ها اطلاعات خود را توزیع می کند . جستجوهایی که به سمت Global Catalog سرورها هدایت می شوند نسبت به سایر جستجوها سریعتر انجام می شوند زیر دیگر نیازی به مراجعه به دامین کنترلر های مختلف را نخواهند داشت .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
Global Catalog چیست ؟

Global Catalog علاوه بر تنظیمات و کپی schema directory partition هر دامین کنترلر در forest یک نسخه کامل قابل نوشتن از directory partitionرا در خود نگه می دارد . بنابراین یک دامین کنترلر صرفا می تواند اشیائی را مکان یابی کند که در همان دامین قرار دارند . مکان یابی یک شیء در دامین دیگر به دسترسی کاربری و یا نرم افزار کاربردی نیاز دارد که بتواند به شیء مورد نظر دسترسی و آن را مکان یابی کند.

Global Catalog این قابلیت را به شما می دهد که بتوانید بدون نیاز به اینکه اطلاعاتی در خصوص نام سایر دامین ها داشته باشید بتوانید اشیاء را در آنها مکان یابی و جستجو کنید . Global Catalog سرور در حقیقت یک دامین کنترلر در دامین است که علاوه بر اینکه دارای یک نسخه کامل از directory partition است یک نسخه فقط خواندنی و البته سطحی از کلیه directory partition های موجود در forest را در خود نگه می دارد .

این نسخه اضافی که از سایر دامین کنترلرها در Global Catalog سرور قرار می گیرد به این دلیل سطحی و سبک است که تمامی خاصیت های اشیاء در آن وجود ندارند و صرفا برخی از این خواص محدود در آن وجود دارند. با مجتمع کردن و متمرکز سازی خاصیت های ویژه ای از اشیاء که صرفا برای جستجوی آن شی مورد استفاده قرار می گیرند شما می توانید یک پایگاه داده کامل از هر شیء موجود در دامین را در یک Global Catalog سرور داشته باشید .

همانطوری که اشاره کردیم Global Catalog اطلاعات خود را به وسیله Replication بین دامین کنترلرها یکسان سازی و بروز می کند ، به خاطر داشته باشید که بیشترین و مهمترین کاربرد GC انجام جستجوهای بین Forest ای است ، یعنی زمانی GC به کمک شما می آید که شما نیاز به جستجو و یا احراز هویت کاربران در Forest های دیگر داشته باشید . این ساده ترین و خلاصه ای از معرفی Global Catalog است که امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران و مجموعه توسینسو ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 80 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر و ناظر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات