امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

Application Directory Partition چیست؟ به زبان ساده

در اکتیودایرکتوری Directory Partition های مختلفی وجود دارد که یکی از آن ها Application Directory Partition است . همانطور که می دانید این Directory Partition ها در فایلی به نام NTDS.DIT ذخیره می شوند . از مهم ترین اطلاعاتی که در این Directory Partition وجود دارد این است که در Application Directory Partition اطلاعات DNS نظیر Zone ها و رکورد های درون آنها ذخیره می شوند. Application Directory Partition بخشی از Forest's DNS namespace یا بعبارتی فضای نام DNS در محدوده Forest است و بین Domain Controller های موجود در Forest و دامین Replicate می شود .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

به این ترتیب Application Directory Partition شبیه به Domain Directory Partition است اما تفاوت هایی نیز با Domain Directory Partition دارد . یکی از این تفاوت ها این است که Application Directory Partition شامل Security Principal ها ( مانند یوزر ها ، کامپیوتر ها ، گروه ها و ... ) نمی تواند باشد. تفاوت بعدی آن با Domain Directory Partition این است که در Domain Directory Partition اطلاعات دامین بین تمامی Domain Controller های موجود در دامین Replicate می شود اما اطلاعات Application Directory Partition بین تعداد خاص و مشخصی از Domain Controller های موجود در Forest و یا دامین Replicate می شود .

نکته مهمی که بایستی به خاطر داشته باشید این است که اطلاعات Application Directory Partition هرگز با Global Catalog سرور Replicate نمی شود . نرم افزار هایی که با اکتیودایرکتوری می توانند Integrate شوند از Application Directory Partition برای ذخیره سازی اطلاعات شان می توانند استفاده کنند و آنها را بین Domain Controller های خاص در Forest یا دامین Replicate کنند . این گونه نرم افزار ها ممکن است به طور اتوماتیک Directory Partition ایجاد کنند و یا اینکه نیاز به ایجاد دستی Directory Partition برای کارکردشان داشته باشند . Application Directory Partition می تواند همراه با یک دامین ، همراه با یک Application Directory Partition و یا در کنار یک Tree Root Domain جداگانه قرار بگیرد .


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات