محمود کیاستی
مدرس دوره های ICDL

Drop Cap چیست؟ آموزش استفاده از Drop Cap در ورد (Word)

شاید شما هم تاکنون در برخی از فایلهای Word، PDF، و یا در کتابها مشاهده کرده اید که همانند تصویر زیر در ابتدای پارگرافها(معمولاً به زبان انگلیسی)، حرف اوّل از کلمه اوّل، با اندازه ای بزرگتر از سایر حروف در ابتدای پاراگراف قرار میگیرد به صورتی که تا چند سطر و یا حتی تا انتهای پاراگراف به صورت Bold کشیده شده است. به این ویژگی در Word اصطلاحاً Drop Cap گفته می شود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
وب سایت توسینسو

برای ایجاد Drop Cap در نرم افزار Word (نسخه های 2007 به بعد)کافیست در ابتدا یا قسمتی دیگر از پاراگراف مورد نظر کلیک نموده و سپس از منوی Insert، در بخش Text، بر روی منوی کشوئی Drop Cap کلیک کنید:

وب سایت توسینسو

سپس بر حسب علاقه، یکی از گزینه های Dropped یا In marginرا برگزینید. گزینه Dropped باعث ایجاد تغییراتی همانند مورد اول از تصویر ابتدایی خواهد شد و گزینه In margin نیز مشابه با مورد دوّم از تصویر ابتدایی عمل خواهد نمود.البته اگر از منوی کشوئی Drop Cap ، گزینه Drop Cap Options را برگزینید، پنجره ای مشابه با تصویر زیر را مشاهده خواهید نمود که به وسیله ی آن، قادر به اعمال تنظیماتی دلخواه برای هر یک از حالات Dropped یا In margin خواهید بود:

وب سایت توسینسو
  • Position: از این قسمت قادر به انتخاب یکی از حالات Dropped یا In marginبرای پاراگراف خواهید بود.
  • Font: از طریق این قسمت قادر به تغییر فونت حرف ابتدایی پاراگراف متناسب با سلیقه ی خود خواهید بود.
  • Lines to drop: از طریق این گزینه میتوانید مقدار کشیدگی و اندازه حرف اول را بر حسب تعداد سطر مشخص نمائید.
  • Distance from text: در این قسمت نیز میتوانید میزان فاصله حرف اول را از پاراگراف، بر حسب اینچ یا سانتی متر کم یا زیاد کنید.

برای مشاهده ویدئو های آموزشی میتوانید به دوره آموزش ورد در سایت توسینسو مراجعه کنید.

نهایتاً اگر تمایل داشته باشید، میتوانید تغییرات اعمال شده را از طریق منوی کشوئی Drop Cap با انتخاب گزینه None، حذف نمائید.

نویسنده: محمود کیاستی

منبع: انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

نشر و کپی برداری صرفاً با ذکر نام منبع و نویسنده، مجاز می باشد.


محمود کیاستی
محمود کیاستی

مدرس دوره های ICDL

محمود کیاستی ، مدرس و مشاور در حوزه های گرافیک و طراحی ، متخصص در حوزه نرم افزارهای Photoshop ، InDesign و illustrator .. مدرس دوره های مهارت های هفتگانه و ICDL پیشرفته ، کارشناس شبکه ها و سرویس های مبتنی بر زیرساخت های مایکروسافت و ...

نظرات