محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

آموزش قرار دادن رمز در استارتاپ (Startup) ویندوز با Syskey

تمامی رمزهای عبور موجود بر روی سیستم عامل ویندوز درون فایلی به نام SAM یا Security Account Manager بصورت رمزنگاری شده در قالب Hash نگهداری می شوند. با استفاده از برخی از نرم افزارها شما براحتی می توانید محتویات موجود در این فایل را بدست آورده و یا آن را خالی کنید که در نتیجه رمز عبور ویندوز شما نیز خالی یا Blank می شود. اما این انتهای ماجرا نیست ، در برخی مواقع پیش می آید که یک هکر فایل SAM شما را بدست می آورد و تمامی Hash های موجود در آن را با استفاده از نرم افزارهای Cracker هک می کند تا بتواند به رمز شما دست پیدا کند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

شرکت مایکروسافت با استفاده از معرفی یک ابزار در سیستم عامل خود به نام SysKey قابلیتی به ویندوز داده است که شما بتوانید فایل SAM خود را در برابر این حملات محافظت کنید. در نتیجه با رمزنگاری خود فایل SAM دسترسی به محتویات آن بسیار سخت خواهد بود. در این مقاله قصد داریم به شما آموزش قرار دادن رمز بر روی فایل SAM با استفاده از ابزار SysKey را آموزش دهیم که در نتیجه در هنگام Startup سیستم شما با یک رمز عبور جدید مواجه خواهید شد که نتیجه انجام این عملیات می باشد. قبل از اینکه به سراغ آموزش برویم به چند نکته توجه کنید :

  1. حتما با کاربری که دسترسیAdministrator دارد وارد سیستم شوید.
  2. این رمز صرفا در زمان Startup سیستم قابل مشاهده می باشد.
  3. این رمز با رمز ورود کاربری شما که در هنگام ورود به ویندوز وارد می کنید متفاوت است.
  4. تا این رمز را در هنگام startup برای سیستم وارد نکنید نمی توانید صفحه Logon را مشاهده کنید.
  5. اگر بعد از قرار دادن این رمز system restore انجام دهید رمزهای SysKey از بین خواهد رفت.

برای اینکه بتوانید از ابزار Syskey استفاده کنید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید :

1- از طریق منوی استارت Run را باز کنید و کلمه SysKey را وارد کنید ، با تصویر زیر مواجه می شوید.

آموزش قرار دادن رمز Syskey بر روی ویندوز

2-کلید Update را تصویر بالا انتخاب کنید تا با تصویر زیر مواجه شوید :

آموزش قراردادن رمز startup برای ویندوز

 

3-گزینه Password Startup را انتخاب کنید و سپس دو بار رمز عبور مد نظرتان را در این قسمت وارد کنید ، سپس دکمه OK را انتخاب کنید ، سیستم به شما تصویر زیر را به معنی قرار گرفتن درست رمز بر روی SAM به شما نمایش می دهد.

آموزش قراردادن رمز startup برای ویندوز

 

به چند نکته توجه کنید که ترجیحا رمز عبور SysKey خود را در یکجای امن نگهداری کنید زیرا با فراموش کردن این رمز دچار مشکلات فراوانی برای از بین بردن آن خواهید شد. شما می توانید با استفاده از روش زیر Syskey خود را غیر فعال کنید ، کافیست مراحل زیر را دنبال کنید .

1-بعد از اینکه وارد محیط SysKey شدید به جای استفاده از Password Startup گزینه System Generated Password را مطابق شکل زیر انتخاب کنید :

 

برداشتن رمز Syskey از روی ویندوز

2-سپس گزینه Store Startup Key Locally را انتخاب کرده و OK را انتخاب کنید ، سیستم یکبار از شما رمز عبور Syskey قدیمی شما را درخواست می کند و سپس پیام زیر را به شما نمایش می دهد ، این بدین معناست که دیگر از شما رمز Syskey درخواست نمی شود. ITPro باشید.

آموزش برداشتن رمز startup سیستم

نویسنده : محمد نصیری

منبع:انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران و مجموعه توسینسو ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 80 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر و ناظر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات