امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

سرویس Workstation چیست؟ معرفی مکانیزم کاری LanmanWorkstation

قبلاََ در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران در مقاله ای تحت عنوان مکانیزم کاری سرویس Server یا LanmanServer در ویندوز به طور مفصل صحبت کردیم.پس قبل از مطالعه این مطلب بهتر است تا آنرا مطالعه کنید. حال در این مطلب قصد داریم درباره سرویسی به نام Workstation یا LanmanWorkstation صحبت کنیم. سرویس Workstation میتوان گفت که تکمیل کننده یا مکمل سرویس Server در ویندوز است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

تصویر الف. سرویس Workstation درخواست را از کاربر دریافت میکند و به kernel-mode redirector عبور میدهد.

وب سایت توسینسو

همانطور که Client و Server در شبکه از هم جدا نیستند و Client منابع را از Server دریافت میکند سرویس Workstation در ویندوز هم در سمت کامپیوتر کلاینت فعالیت میکند و درخواست های خود را به سروری که سرویس Server را اجرا میکند میفرستد. سرویس Workstation سرویسی است که در لایه User mode سیستم عامل همراه با کامپوننت سیستمی به نام Redirector File System Driver یا rdr.sys که در لایه Kernel mode کار میکند به فعالیت میپردازد. این Redirector به عنوان فایل سیستم درایور استاندارد که در لایه بالایی Transport Driver Interface یا TDI قرار میگیرد و با هر پروتکل لایه انتقال شبکه که روی سیستم عامل نصب شده میتواند به طور مستقل در تعامل باشد.

وب سایت توسینسو

تصویر ب. این تصویر معماری شبکه مربوط به Redirector ویندوز سرور 2000 را نشان میدهد

سرویس Workstation در کامپیوتر کلاینت درخواست های IO یا ورودیخروجی را برای منابع به اشتراک گذاشته شده در سرور را میپذیرد و سروری که این منابع را در شبکه میتواند برایش فراهم کند را مشخص میکند. در ادامه این فرآیند سرویس Workstation درخواست استفاده از منابع را به سرویس Server به اصطلاح Redirect میکند تا سرور بتواند منابع درخواستی کلاینت را فراهم کند و به سمت کامپیوتر کلاینت بفرستد. Redirector مزایای زیر را به همراه دارد :

1- به اپلیکیشن ها اجازه میدهد تا یک API را برای دسترسی به منابع به اشتراک گذاشته شده در کامپیوتر Local و کامپیوتر راه دور یا Remote فراخوانی کنند.

2- همانطور که گفته شد، Redirector در لایه Kernel mode کار میکند و میتواند به صورت مستقیم درایور ها و دیگر کامپوننت های لایه Kernel mode نظیر Cache manager را فراخوانی کند. که این مزیت باعث میشود تا کارایی Redirector بالا برود.

3- همانند سایر فایل سیستم درایور ها میتواند به صورت داینامیک Load و یا Unload شود.

4- با دیگر Redirector ها (از Vendor های دیگر) میتواند یکپارچه شود و به فعالیت بپردازد.

هنگامی که یک پراسس سعی در باز کردن یک فایل که در کامپیوتر Remote یا راه دور قرار دارد بکند مراحل زیر طی میشود :

1- پراسس مربوطه I/O manager را فراخوانی میکند تا درخواست دهد که فایل باز شود.

2- I/O manager تشخیص میدهد که فایل در کامپیوتر Remote یا راه دور قرار دارد و سپس درخواست را به Redirector File System Driver تحویل میدهد.

3- Redirector درخواست را به Driver های سطح پایین شبکه تحویل میدهد تا توسط کامپیوتر سرور پردازش شود. پیروز ، موفق و ITPRO باشید!

 

نویسنده : امیرحسین کریم پور

منبع : ITPRO

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات