محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

Credentials چیست؟ بررسی مفهوم Credential به زبان بسیار ساده

شاید مسخره ترین ترجمه ای که بعد از DNS و DHCP در فارسی پیدا کنید ترجمه واژه Credentials است ، این واژه به فارسی به معنی استوارنامه است !! فکرش را بکنید وقتی می خواهید به سیستم عامل یا هر سیستم اطلاعاتی وارد شوید برای احراز هویت از شما استوارنامه بخواهند !! بله پس بهتر است از این واژه به هیچ عنوان استفاده نکنیم ، واژه Credentials به معنی چیزی است که با استفاده از آن شما احراز هویت یا در اصطلاح فنی تر Authenticate می شوید ، در واقع به وسیله ارائه دادن Credentials است که دیگران تشخیص می دهند که شما خودتان هستید و کسی هویت شما را جعل نکرده است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

Credentials بهتر است در فارسی به عنوان ابزار احراز هویت معرفی شود تا استوارنامه ( خداییش نمیتونم جلو خندمو بگیرم ) حال این ابزارهای احراز هویت انواع و اقسام دارند ، ابزارهای احراز هویتی مثل آنچه که شما می دانید و نمونه اش رمزهای عبوری است که شما همه روزه برای استفاده از کامپیوتر و گوشی و کارت اعتباری از آنها استفاده می کنید ، ابزارهای احراز هویتی که شما بصورت فیزیکی آنها را در اختیار دارید مانند کارت های اعتباری بانکی ، شناسنامه ، کارت ملی و ... و در نهایت ابزارهای احراز هویتی که در خودتان بصورت ذاتی وجود دارد برای مثال اثر انگشت ، DNA ، عنبیه چشم و ... طبیعی است که ابزارهای احراز هویتی که ما در اختیار داریم فقط و فقط بایستی در اختیار ما قرار داشته باشند یک چیز محرمانه و امنیتی محسوب می شوند. امیدوارم از این به بعد واژه Credentials برای شما واژه عجیب و غریبی نباشد. ITPRO باشید و این فرهنگ را به دوستانتان هم منتقل کنید.

نویسنده : محمد نصیری

منبع : ITPRO

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات