امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

آموزش دیفرگ (Defrag) کردن ویندوز : بالا بردن سرعت هارد دیسک

چگونه سرعت هارد دیسک را بالا ببریم؟ در این آموزش قصد بر این است که نحوه Defrag کردن کامپیوتر های ویندوزی به شما دوستان آموزش داده شود و اینکه چه اقداماتی را باید قبل از Defrag کردن کامپیوتر انجام داد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

1- کامپیوتر خود را برای پروسه Defragmentation آماده سازی کنید

وب سایت توسینسو

قبل از اینکه کامپیوتر خود را defrag کنید بایستی اقداماتی را در این زمینه انجام دهید. سیستم عامل ویندوز فایل ها و برنامه ها را در موقعیت های فیزیکی مختلف روی هارد دیسک قرار میدهد یک فایل قرار نیست که تمام و کمال در یک مکان مشخص از هارد دیسک ذخیره شود. با گذشت زمان هارد دیسک با صد ها هزار فایل که در سرتاسر هارد دیسک ذخیره شده اند Fragment میشود و در نهایت باعث میشود که زمان دسترسی به داده ها یا data access time افزایش یافته و کامپیوتر کند شود.

به همین دلیل استفاده از یک برنامه defrag می تواند نقش مهمی در سرعت بخشیدن به کامپیوتر شما ایفا کند. پروسه defragmentation تمام قسمت های تشکیل دهنده یک فایل را در همان درایوی که ذخیره شده است قرار میدهد و تمام فایل ها و دایرکتوری هایتان را سازماندهی میکند و در نهایت باعث میشود کامپیوتر شما سرعتش بیشتر شود. برای انجام پروسه defragmentation مراحل زیر را طی کنید :

 1. از تمامی اطلاعات مهم خود در یک هارد دیسک اکسترنال یا هر چیز دیگری بکاپ تهیه کنید.
 2. اطمینان حاصل کنید که هارد دیسک سالم است. برای این کار از دستور CHKDSK برای اسکن و تعمیر هارد درایو استفاده کنید.
 3. تمامی فایل ها و برنامه ها و پروسس های در حال اجرا در دسکتاپ تان را ببندید.
 4. اطمینان حاصل کنید که کامپیوتر شما از یک منبع برق با نوسانات پایدار استفاده میکند حتی المقدور پروسه defragmentation را در جایی انجام دهید که نوسانان برق کمتری دارد و احتمال قطعی برق در آن منطقه کمتر است. در صورت امکان میتوانید از دستگاه های UPS استفاده کنید. این تمهیدات به این خاطر است که اگر در حین انجام پروسه defragmentation هارد دیسک برق قطع شود کل اطلاعات هارد دیسک شما به خطر نیفتد.

2- برنامه Defrag را باز کنید

وب سایت توسینسو

در ویندوز های XP به بعد برای این کار با فشردن کلید های ترکیبی Windows + R پنجره RUN را باز کنید سپس تایپ کنید Diskmgmt.msc تا کنسول Disk Management باز شود بعد روی یکی از پارتیشن هایتان راست کلیک کرده و Properties بگیرید در سربرگ Tools روی گزینه Optimize کلیک کنید.

3- درایوی که میخواهید آنرا Defrag کنید را انتخاب کنید

 1. روی دکمه Analyze کلیک کنید
 2. بعد از زدن دکمه Analyze اگر در صفحه نمایش مشاهده کردید که جلوی درایو مربوط نوشته not need defragmentation به این معنی است که درایو شما نیاز به انجام defragmentation ندارد. شما میتوانید برنامه را ببندید و به مرحله بعد بروید ...

4- درایوتان را Defrag کنید

وب سایت توسینسو
 1. اگر برنامه Defrag به شما گفت که درایوتان نیاز به defragmentation دارد روی دکمه Defragment یا همان Optimize کلیک کنید.
 2. اجازه دهید برنامه کار خود را انجام دهد. این پروسه ممکن است بین 30 ثانیه تا چندین ساعت به طول بیانجامد که بستگی به میزان Fragment شدن درایو ، سرعت پردازنده ، میزان حافظه عملیاتی و ... متغیر باشد.
 3. وقتی کار برنامه به پایان رسید میتوانید از برنامه خارج شوید. اگر حین انجام پروسه اروری رخ داد حتما متن ارور و کد مربوط به ارور را یادداشت کنید و در سریعترین زمان ممکن اقدام به تعمیر هارد دیسک خود کنید. ITPRO باشید
 • روشهای بالا بردن سرعت هارد دیسک چیست؟

  از مهمترین روشهای بالا بردن سرعت هارد دیسک می توان به به روز رسانی سیستم عامل و نصب آپدیت های جدید ، حذف کردن فایل های موقتی یا Temp در ویندوز ، تعمیر کردن کلیدهای رجیستری مشکل ساز ، انجام دائم و منظم عملیات Disk Defragmentation برای بهینه سازی فضای دیسک ، اسکن دیسک برای Bad Sector ها و رفع مشکلات آنها ، اطمینان از جریان هوای مناسب در فضای دیسک های HDD و البته در صورت نیاز تغییر دادن هارد دیسک های معمولی به SSD را عنوان کرد.
 • دیفرگ ( Defrag ) کردن دیسک چه کمکی به دیسک می کند؟

  به زبان ساده ، وقتی شما دیسک را دیفرگ می کنید ، جابجا شدن Head دیسک را به حداقل ممکن می رسانید ، فایل ها را منظم و مرتبط و قابل دسترس تر می کنید و به این روش سرعت دستیابی به اطلاعات شما بالا می رود.

امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات