امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

تفاوت Member Server و Stand Alone Server در چیست؟

برای بسیاری از مدیران شبکه مفهوم Domain Controller ، Member Server و شاید Stand-alone Server جا افتاده است و تفاوت میان آنها بر آنها میتوان گفت تقریباََ آشکار است اما ممکن است بعضی از دانشجویان شبکه تفاوت اصلی بین Member Server و Stand-alone Server را بخوبی درک نکرده باشند. از این رو در این نکته بر آن شدیم تا تفاوت میان این دو را برای شما عزیزان تشریح کنیم. همانطور که از نام آن نیز مشخص است Stand-alone Server سروری در شبکه است که به سرور های دیگر وابسته نیست و وظیفه کاری اش محدود به خودش است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

Domain Controller نیز سروری در شبکه دامین است که شاید اداره کننده سرور هایی باشد که در اصطلاح فنی به آنها Member Server میگوییم. تفاوت اصلی بین Member Server و Stand-alone Server این است که Stand-alone Server به Domain Controller متصل نیست به این معنی که نمیتواند به اپلیکیشن ها ، اطلاعات و منابع درون آن دسترسی داشته باشد. در حالیکه اپلیکیشن های نصب شده بر روی Stand-alone Server تنها به خودش محدود است و روی خودش نصب و پیکربندی میشود. Domain Controller ها و Member Server ها در شبکه های بزرگ مورد استفاده قرار میگیرند که احرازهویت و دسترسی به منابع اکتیودایرکتوری از طریق Domain Controller صورت میپذیرد.

و این در حالیست که Stand-alone Server همانند یک کامپیوتر در یک شبکه Workgroup فعالیت میکند و کاربرانی که قصد لاگین به Stand-alone Server را داشته باشند اطلاعات احرازهویتی مخصوص به خود را دارا نیستند. دلیل اصلی ایجاد یک Stand-alone Server در شبکه جداسازی و تفکیک وظایف در شبکه Domain است. از طرفی وجود یک Stand-alone Server میتواند تا حدودی بار ترافیکی شبکه را کاهش دهد و موجب افزایش پهنای باند شبکه شود. پیروز ، موفق و TOSINSO ای باشید!

نویسنده : امیرحسین کریم پور

منبع : TOSINSO

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات