امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

Getty چیست؟ معرفی کاربرد دستور Get TTY لینوکس

در این مطلب می خواهیم در مورد مفهمومی به نام Getty در سیستم عامل لینوکس برای شما عزیزان صحبت کنیم. getty که اختصار یافته Get TTY هست به زبان ساده برنامه ای هست که روی سیستم لینوکسی شما اجرا می شود و Virtual TTY و Physical TTY ها ( Virtual Terminal ) را مدیریت می کند. وقتی getty یک connection یا session را شناسایی و تشخیص می دهد پرامپت username را نشان می دهد و برنامه login را اجرا می کند تا یوزر بوسیله آن احرازهویت شود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

در زمان های قدیم در سیستم های یونیکسی قدیمی getty کانکشن هایی رو که از طریق Serial Terminal ها ( سیستم های Teletype ) به سیستم وصل بودن رو مدیریت می کرد. اینجا tty مخفف Teletype هست. گاها Text Terminal هم بهش گفته میشه. هر پراسس getty فقط یک Terminal رو میتونه سرویس دهی کنه. تو بعضی از سیستم ها مثل Solaris مفهوم getty با ttymon جایگزین شده. تو کامپیوتر های شخصی هم getty وجود داره چون شما برای استفاده از سیستم باید بهش لاگین کنید و getty در این جور مواقع بهتون کمک می کنه. به زبان ساده میشه گفت getty یک نوع TTY است و TTY یک محیط Text Input//Output هست. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشه.

نویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : جزیره لینوکس و سیستم های متن باز وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات