مفهوم Page File در ویندوز چیست؟

در ویندوز 1 سری فایل داریم که با این فایلها به صورت مستقیم ارتباط نداریم.یکی از این فایلها Page File یا Swap File می باشد که یک فایل سیستمی می باشد(پسوند فایلهای سیستمی SYS. می باشد).این فایل در درایو ویندوز قرار می گیرد و بالطبع چون سیستمی است یک فایل مخفی(Hidden) نیز می باشد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

کاربرد این فایل زمانی می باشد که مقدار حافظه Ram پر می شود.همانطور که می دانیم برنامه های در حال اجرا درون حافظه Ram قرار می گیرد.درنتیجه وقتی این حافظه پر بشود با دردسر مواجه می شویم و سیستم با کندی و..... مواجه می شود.

حال وقتی که Ram پر می شه حافظه هارد دیسک به کمک ما میاد.1 سری اطلاعات غیر مهم Ram درون Page file قرار می گیرد.در نتیجه این باعث می شود که اطلاعات دائماً بین Ram و Pagefile رد و بدل شود.

بعضی از افراد به دلیل کمبود فضا در هارد، page file را غیر فعال می کنند.توصیه می شه هیچ وقت این کار رو نکنید مگر اینکه شرایط اضطراری بوجود اومد(دیگه واقعا هارد جا نداره و هزارتا داستان دیگه.....).

امروزه ویندوز اندازه مورد نیاز Page file را مدیریت می کند.اما در قدیم قانون بر این بود که بین 1.5 تا 2 برابر اندازه Ram  را به Page file اختصاص می دادند.

نکته دیگری که باید توجه کنیم این است که سرعت Ram بسیار بیشتر از هارد می باشد.پس باید توجه داشته باشیم که استفاده از pagefile باعث کاهش سرعت(به نسبت زمانی که اطلاعات از Ram برداشته می شود) خواهد شد.

بنابراین توصیه می شود که میزان حافظه Ram خود را بالا ببرید.عدم وجود Ram  کافی و نبود Page file نیز باعث Crash شدن سیستم و مشکلات دیگر برای سیستم خواهد شد.

توجه داشته باشید که خیلی از سیستم ها بدون استفاده از Page file(با 16گیگابایت Ram و غیر فعال کردن Page file) به کار خود ادامه می دهند.اما مطمئناً وجود Page file از دردسرهای نبود آن خیلی بهتر خواهد بود.برای تغییر سایز Pagefile(برای انجام این کار باید قدرت admin داشته باشید) وارد محیط Run بشوید:

run---->systempropertiesadvanced
------>Hit settings (on Performance section)

------>advanced Tab----->Virtual Memory----->change.نظرات