مهدی عادلی فر
بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

برنامه نویسی اندروید چیست؟ معرفی کامل اندروید + ویژگی ها

امروزه کمتر کسی وجود دارد که اسم اندروید را نشنیده باشد و از آن بی‌خبر باشد. همچنین برای کسانی که می‌خواهند برنامه نویسی یاد بگیرند یک گزینه به نام برنامه نویسی اندروید وجود دارد که در این نوشته می‌خواهیم این مفاهیم را بررسی کنیم که اولاً اندروید چیست؟ برنامه نویسی اندروید چیست؟ چرا برنامه نویسی اندروید لازم است؟ اندروید روی چه دستگاه‌هایی وجود دارد؟ برای برنامه نویسی اندروید چه ابزارهایی نیاز است؟ پیش نیاز های برنامه نویسی اندروید چیست؟ مزایا و معایب برنامه نویسی اندروید چیست؟ بازار کار برنامه نویسی اندروید چگونه است؟ و بسیاری از سؤالات اینچنینی را در ادامه پاسخ خواهیم داد. 

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
 1. اندروید چیست؟
 2. سیستم  عامل چیست؟
 3. سیستم عامل اندروید چیست؟
 4. امکانات اندروید چیست؟
 5. چرا اندروید در این حد محبوب است؟
 6. تاریخچه اندروید چیست؟
 7. برنامه نویسی اندروید چیست؟
 8.  چرا برای اندروید برنامه می نویسیم؟
 9. چرا باید برنامه نویسی اندروید را یادگرفت؟
 10. مشاغل چگونه از برنامه نویسی اندروید سود می برند؟
 11. با اندروید برای چه دستگاه‌هایی می‌توان برنامه نوشت؟
 12. برنامه نویسی اندروید صنعتی چیست؟
 13. چالش های برنامه نویسی اندروید چیست؟
 14. روش‌های کسب درآمد از برنامه نویسی اندروید چیست؟
  1. سفارش طراحی اپ (فریلنسری)
  2. پیاده‌سازی یک ایده نرم افزاری
  3. تبلیغات درون برنامه‌ای
  4. پرداخت درون برنامه‌ای
  5. کارمندی
 15. برنامه‌های رایگان اندروید چگونه درآمد دارند؟
 16. سودآور ترین برنامه‌های اندرویدی کدامند؟
 17. مزایای برنامه نویسی اندروید چیست؟
 18. آیا شروع برنامه نویسی اندروید سخت است؟
 19. ابزارهای تولید برنامه اندروید چیست؟
  1. ۱. کامپیوتر
  2. ۲. منبع آموزشی
  3. ۳. محیط توسعه اندروید
  4. 4. Android SDK
  5. ۵. شبیه ساز اندروید
  6. 6.زبان برنامه نویسی
 20. برای یادگیری برنامه نویسی اندروید از کجا شروع کنم؟
 21. بهترین منبع یادگیری برنامه نویسی اندروید چیست؟
 22. چه زبان‌های برنامه نویسی برای اندروید مناسب هستند؟
  1. جاوا
  2. Kotlin
  3. C++/C
  4. سی شارپ (#C)
  5. Basic
  6. Python
 23. آیا یادگیری xml در اندروید لازم است؟
 24. چه کتابخانه‌هایی در برنامه نویسی اندروید استفاده می شود؟
 25. یادگیری برنامه نویسی اندروید چقدر طول می کشد؟
 26. آینده و بازار کار برنامه نویسی اندروید چگونه است؟

اندروید چیست؟

اندروید چیست؟

اولین سؤال که پیش می‌آید این اندروید چیست که همه جا از آن صحبت می کنند؟ در پاسخ باید گفت که اندروید (Android) یک سیستم عامل است که بر روی دستگاه‌های مختلف مانند نصب می‌شود و آن دستگاه را مدیریت می‌کند. کلمه اندروید به معنی ربات انسان نما است.  توسعه‌دهنده این سیستم عامل شرکت گوگل است که آن را به صورت متن باز (open source) ارائه کرده است. متن باز بودن به این معنی است که سورس کد این سیستم عامل در اختیار عموم قرار گرفته است و این باعث می‌شود که برای استفاده از نیاز به هزینه خرید لایسنس نیست و هر کسی می‌تواند آزادانه از آن استفاده کند. همچنین متن باز بودن باعث می‌شود که توسعه دهندگان و برنامه نویسان از کل دنیا این سیستم عامل را بررسی کنند و در صورت وجود مشکل و یا باگ آن را برطرف کنند و آن را ارتقا بدهند. 
با توجه به اینکه این اندروید متن باز است از آن می‌توان هم در دستگاه‌های مختلفی استفاده کرد و هم می‌توان برای آن برنامه‌های مختلف کاربردی زیادی نوشت که امروزه می‌بینیم برای دستگاه‌های اندرویدی برنامه‌های کاربردی بیشماری وجود دارد.

سیستم  عامل چیست؟

سیستم عامل چیست

سیستم عامل یک نرم‌افزار است که بر روی دستگاه نصب می‌شود و وظیفه آن مدیریت سخت‌افزار های دستگاه و همچنین مدیریت برنامه‌های نصب شده است. سیستم عامل به عنوان روح دستگاه است که اگر نباشد دستگاه قابل استفاده نخواهد بود. اگر بخواهیم مثال بزنیم سیستم عامل ویندوز یک سیستم عامل است. اگر بر روی کامپیوتر شما ویندوز نصب نشده باشد عملاً کامپیوتر شما به هیچ دردی نمی‌خورد و تنها راه استفاده از ویژگی‌های سخت افزاری یک سیستم کامپیوتری این است که بر روی آن سیستم عاملی مانند ویندوز یا اندروید یا لینوکس یا هر سیستم عامل دیگری نصب باشد. 
از وظایف سیستم عامل ها مدیریت سخت‌افزار ها و ایجاد یک بستر برای اجرای نرم‌افزار های دیگر است. همچنین سیستم عامل مدیریت منابع سخت افزاری را بر عهده دارد و نحوه استفاده نرم‌افزار ها از سخت‌افزار ها را مدیریت می کند. به طوری که اگر سیستم عامل نتواند با یک سخت‌افزار کار کند برنامه‌های کاربردی نمی‌توانند با آن کار کنند. به صورت خلاصه سیستم عامل یک لایه بین برنامه‌های مختلف و سخت‌افزار است.

سیستم عامل اندروید چیست؟

برنامه نویسی اندروید چیست؟

امروزه دو سیستم عامل اصلی برای گوشی ها و تبلت های هوشمند سیستم عامل های اندروید از شرکت گوگل و سیستم عامل iOS از شرکت اپل هستند. البته سیستم عامل های دیگری هم برای دستگاه‌های هوشمند وجود دارند مانند ویندوز ولی کمتر مورد استفاده هستند. سیستم عامل اندروید بیش از 15 سال است که به عنوان یکی از اصلی‌ترین سیستم عامل های دستگاه‌های هوشمند وجود دارد.
سیستم عامل اندروید به صورت پیش‌فرض بر روی دستگاه‌های موبایل و تبلت های اندرویدی وجود دارد و آن‌ها را مدیریت می کند. البته به خاطر اینکه اندروید یک سیستم عامل متن باز است فقط به گوشی ها و تبلت های هوشمند محدود نیست و در دستگاه‌های هوشمند بسیاری از آن استفاده می‌شود دستگاه‌هایی مثل یخچال ها و تلویزیون‌های هوشمند و ساعت‌های هوشمند و دستگاه‌های کارت زنی و دستگاه‌های رزرو غذا و بسیاری از دستگاه‌های هوشمند دیگر.
هسته اندروید سیستم عامل لینوکس است که یک سیستم عامل قوی و قابل اعتماد است. همچنین عملیات پیچیده مانند ارتباط نرم افزارهای مختلف با سخت‌افزار و تطابق با سخت‌افزار و مدیریت پردازش ها و مدیریت حافظه و مدیریت فایل‌ها و … توسط هسته لینوکس انجام می‌شود.  مطالعه بیشتر 5 دلیل کمبود حافظه در اندروید و نحوه مدیریت آن
با قابلیت‌هایی که سیستم عامل اندروید دارد باعث می‌شود که این سیستم عامل بسایر انعطاف پذیر باشد و با استفاده از این قابلیت‌ها برنامه نویسان و توسعه دهندگان می‌توانند برنامه‌های متنوعی تولید کنند که بتواند به راحتی از تمام ویژگی‌های یک دستگاه هوشمند مانن موبایل استفاده کنند. همین امر باعث شده که تعداد برنامه نویسان برای اندروید بسیار زیاد شود و شرکت های زیادی مشغول تولید برنامه برای این سیستم عامل باشند و همچنین فروشگاه های مختلفی برای ارائه برنامه‌های اندرویدی مانند play store ارائه شود تا بتوان به راحتی به یک دنیای وسیع از برنامه‌های اندرویدی دسترسی پیدا کرد.

امکانات اندروید چیست؟

سیستم عامل اندروید دنیایی از امکانات دارد که برای کاربران امروزه بسیار جذاب است که چند تا از مهمترین آن‌ها به شرح زیر است:

 1.  چون متن باز است می‌توان آن را برای نیاز های سازمان و یا شخص تغییر داد.
 2.  پشتیبانی از تکنولوژی های ارتباطی مثل بلوتوث و wifi, CDMA , GSM و سایر تکنولوژی های انتقال داده و مکالمه تلفنی.
 3.  دارا بودن Api های متفاوت برای کار با GPS و تکنولوژی های مکان یابی و کار با سنسور های مختلف
 4.  مدیریت فایل بسیار خوب و پشتیبانی کامل از سخت‌افزار هایی مانند دوربین و میکروفون.
 5.  پشتیبانی بسیار خوب از چند رسانه ای و انواع فرمت فایل‌های ویدیویی و صدا و عکس مثل mp4, mkv, jpg, gif , png mp3, …
 6.  چند وظیفگی (multi-tasking) و اجرای همزمان چندین برنامه
 7.  پشتیبانی از گرافیک دوبعدی و سه بعدی و تکنولوژي واقعیت مجازی.

ویژگی های اندروید چیست؟

چرا اندروید در این حد محبوب است؟

سیستم عامل اندروید به خاطر داشتن ویژگی‌های فوق‌العاده جذاب برای کاربران محبوب شده است که این ویژگی‌ها را در ادامه آورده ایم:

 1.  رابط کاربری ساده و زیبا که باعث می‌شود از امکانات مختلف این سیستم عامل به  سادگی استفاده شود.
 2.  اتصال: این سیستم عامل انواع تکنولوژی های ارتباطی را در خود قرار داده است تکنولوژي هایی مانند. NFC, LTE, Wi-Fi, UMTS, EV-DO, CDMA, WCDMA, IDEN, GSM/EDGE, Bluetooth, Wimax
 3. ذخیره سازی: برای ذخیره سازی محلی این سیستم عامل پایگاه داده SQLite را در اختیار برنامه‌ها و برنامه نویسان قرار داده است.
 4.  پشتیبانی از قابلیت‌ها و فرمت های چند رسانه ای مانند MIDI, mp3, AAC, HE-AAC, AAC5.1, AMR, AMR-WB, mp4, h.264 ,h263 , BMP, GIF, JPEG, Wav, Ogg
 5.  پشتیبانی از پیام رسانی در قالب SMS, MMS
 6.  پشتیبانی از جدیدترین قابلیت‌های صفحات وب و html5 , css3
 7.  به صورت داخلی از قابلیت چند لمسی استفاده می کند.
 8.  سیستم عامل چند کاره که می‌توان همزمان چند برنامه را باز کرد و از بین یک برنامه به برنامه دیگر پرش کرد.
 9. در اندروید ابزارک (Widget) هایی وجود دارند که قابل تنظیم هم هستند تا در فضای کوچک بتوانند محتوا های بیشتر و مناسب تری را نمایش دهند و میانبر های مناسبی در برنامه‌ها باشند.
 10.  اندروید چند زبانه است و حتی می‌تواند متن های چند زبانه و دوجهتی را به خوبی نمایش دهد.

تاریخچه اندروید چیست؟

تاریخچه اندروید چیست

در سال 2005 گوگل شرکت کوچکی به نام اندروید را خریداری کرد. این شرکت توسط شخصی به نام اندی رابین Andrew E. Rubin تاسیس شده بود و هدف آن ساخت و توسعه برنامه‌های موبایلی بود. گوگل اندروید را در سال 2007 به صورت رسمی معرفی کرد اما در سال 2008 گوگل اولین نسخه سیستم عامل اندروید را ارائه کرد. اولین گوشی همراهی که از این نسخه سیستم عامل استفاده می‌کرد HTC Dream بود. این نسخه از اندروید بسیار ساده بود بسیاری از امکانات که گوشی های امروزی دارند را نداشت. 
در سال 2009 گوگل تصمیم گرفت که تحت یک برنامه فشرده اندروید را بروزرسانی کرده و ارتقا دهد. گوگل اوایل برای هر نسخه یک نام که معمولاً نام شیرینی بود انتخاب می کرد.  در این سال ۴ نسخه آپدیت برای اندروید ارائه شد.آخرین نسخه ارائه شده در سال 2009 نسخه Eclair (شیرینی خامه ای) نام گذاری شده بود. در طی سال‌های 2010 تا 2013 آپدیت های دیگری از این سیستم عامل ارائه شد که عبارت بودند از Froyo و Gingerbread و Honeycomb و Ice Cream Sandwich و Jelly Beanو KitKat 
در طی این آپدیت ها و نسخه های جدید امکانات بسیار زیادی به این سیستم عامل اضافه شد. این امکانات برای بهتر کردن عمل‌کرد دستگاه و استفاده بهینه از منابع و پشتیبانی از قابلیت چند لمسی و موقعیت یابی و مسیریابی زنده وNFC و بسیاری از قابلیت‌های جدید بود.
بعد از اینکه نسخه 4 اندروید یعنی kitkat ارائه شد گوگل تصمیم گرفت که هر سال فقط یک نسخه منتشر کند و در طی یک سال به افزودن قابلیت‌ها و رفع مشکلات بپردازند.  در نسخه 5 گوگل پا را از گوشی ها و تبلت ها فراتر گذاشت و این سیستم عامل را در تلویزیون‌های هوشمند و گجت های هوشمند هم استفاده کرد و تقریباً به یک سیستم عامل همه منظوره تبدیل شد. همچنین در این نسخه از رابط کاربری جدیدی به نام material design رو نمایی شد که بسیار مورد توجه واقع شد. به همین ترتیب قابلیت‌های مختلفی در هر نسخه ارائه شده است که لیست آن‌ها را از ابتدا آورده ایم:
۱. اندروید 1.0 (2008) این اولین نسخه بود و قابلیت‌های اولیه گوشی های هوشمند مانند مرورگر وب و ایمیل و پیام رسانی و دوربین را داشت. در این نسخه نقشه گوگل هم وجود داشت که خیلی طرفدار داشت.
۲. اندروید 1.5 (cupcake)(2009) در این نسخه قابلیت‌هایی مانند کیبورد لمسی، امکان فیلم‌برداری و ویجت ها ارائه شد.
3. اندروید 1.6 (Donut)(2009) امکانات این نسخه بهبود استفاده از دوربین و قابلیت‌های آن و همچنین پشتیبانی از صفحه نمایش با اندازه های مختلف و جستجوی متنی و صوتی را می‌توان نام برد.
4. اندروید 2.0 (Eclair)(2009) امکانات این نسخه بهبود قابلیت‌های دوربین و بهبود مرورگر وب و چند کاربره بودن بود.
5. اندروید 2.2 (Froyo) (2010) قابلیت‌هایی که  در این نسخه اضافه شد Wi-Fi hotspot و پشتیبانی از فایل‌های flash و بهبود عملکرد سیستم عامل بین ۲ تا 5 برابر نسخه قبل بود.
6. اندروید2.3 (Gingerbread) (2010) افزودن قابلیت NFC و بهبود رابط کاربری و بهبود قابلیت  copy/paste  از امکانات این نسخه بود.
7. اندروید 3 و 3.1 و 3.2 بهینه سازی های این نسخه بیشتر برای کار با تبلت ها و خواندن کتاب بود و همچنین اضافه کردن امکان otg برای اتصال دستگاه جانبی به دستگاه بود.
8.اندروید 4.0 (Ice cream sandwitch) (2011)در این نسخه رابط کاربری تغییر کرد و بهبود داده شد. همچنین قابلیت تشخیص چهره در این نسخه اضافه شد و چند برنامگی و چند وظیفه‌ای بودن بهبود داده شد.
9. اندروید 4.1 (Jelly bean) (2012) در این نسخه قابلیت تشخیص صدا بهتر شد و قابلیت‌های دوربین گسترش داده شد و قابلیت google now هم به سیستم عامل اضافه شد. (google now) برنامه‌ای بود که گوگل اطلاعاتی را که کاربران نیاز داشتند را به آن‌ها پیشنهاد می داد.
10. اندروید 4.4(kitkat) (2013) در این نسخه کارایی سیستم عامل و سرعت آن افزایش یافت و قابلیت‌هایی مانند مد تمام صفحه (full screen) , چاپ بیسیم (wireless printing) به سیستم عامل اضافه شد.
11. اندروید 5.0(Lollipop) (2014) واسط کاربری material design در این نسخه معرفی شد و اعلان ها یا نوتیفیکیشن ها بهتر شدند و از این نسخه سیستم عامل از پردازنده های 64 بیتی پشتیبانی کرد.
12. اندروید 6.0 (Marshmallow)(2015) در این نسخه استفاده از باتری بهتر شد سیستم مجوز و دسترسی ها تغییر کرد و سیستم عامل شروع به پشتیبانی از  پورت USB Type-c را شروع کرد.
13.اندروید 7.0 (Nougat)(2016) تکنولوژی واقعیت مجازی (virtual reality) در این نسخه به اندروید اضافه شد و نوتیفیکیشن ها بهتر شدند و قابلیت اینکه صفحه نمایش بین دو تا برناهم تقسیم شود و چند برنامه در یک صفحه نمایش داده شوند در این نسخه اضافه شد.
14. اندروید 8.0 (Oreo)(2017) حالت تصویر در تصویر در این نسخه اضافه شد و همچنین استفاده از باتری بهتر شد و پشتیبانی از پروژه Treble که باعث می‌شود آپدیت اندروید راحت‌تر انجام بگیرد از این نسخه اضافه شد.
15. اندروید 9.0 (Pie) (2018). در این نسخه قابلیت ژست‌های حرکتی (gesture navigation) اضافه شد که با استفاده از آن می‌توانید با کشیدن انگشت در صفحه بین برنامه‌ها جا به جا شوید و یا برنامه را ببندید و یا بین برنامه‌ها حرکت کنید. از دیگر قابلیت‌های این نسخه digital wellbeing یا سلامت دیجیتال  است که سیستم عامل کنترل می‌کند که شما چقدر از دستگاه استفاده کرده‌اید و چقدر زمان صرف هرکدام از برنامه‌ها کرده‌اید و به شما اعلان می کند. این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد که مقدار استفاده از برنامه‌ها را کنترل کنید و یا تمرکز خود را روی برنامه خاصی قرار دهید. همچنین قابلیت adaptive battery در این نسخه اضافه شده است که با استفاده از هوشمندی می‌تواند مقدار استفاده از باتری را بهتر کند و برنامه‌های بلا استفاده را ببندد و سرویس های آن‌ها را مسدود کند.
16. اندروید 10 (2019) در این نسخه تم تیره اضافه شد. همچنین قابلیت live caption (زیرنویس سریع برای فیلم ها) نیز در این نسخه اضافه شده است. در این نسخه کنترل های محرمانگی نیز بهتر شده اند.
17. اندروید 11 (2020) در این نسخه کنترل های چند رسانه ای ضبط صفحه نمایش بهتر شدند و قابلیت chat bubbles نیز به اندروید اضافه شده است. Chat bubbles قابلیتی است که وقتی در حال استفاده از یک برنامه دیگر هستید و نوتیفیکیشن یک پیام جدید را دریافت می‌کنید یک صفحه کوچک باز می‌شود و می‌توانید به آن پیام پاسخ دهید و یا لیست صحبت‌ها را مشاهده کنید. بدون اینکه بخواهید از برنامه خارج شوید.
18. اندروید 12 (2021) قابلیت‌های مهم این نسخه به اشتراک گذاری wifi و اضافه شدن رابط کاربری Material you و قابلیت کار یک دستی (کار کردن با یک دست) است. همچنین وقتی برنامه‌ای در حال یکی از دستگاه‌های مهم مانند میکروفون یا دوربین باشد درگوشه دستگاه به شما اعلان خواهد شد.
19. اندروید 13 (2022) تعداد برنامه‌های درحال اجرا در بخش اعلان ها به شما نشان داده می‌شوند و برنامه‌ها قبل از اینکه بتوانند اعلان بفرستند باید ازکاربر مجوز این کار را دریافت کنند.

مطالعه بیشتر نسخه های مختلف اندروید و برنامه نویسی برای نسخه های مختلف

برنامه نویسی اندروید چیست؟

برنامه نویسی اندروید چیست

تا اینجا با سیستم عامل اندروید آشنا شدیم و از قابلیت‌های آن و استفاده های آن آشنا شدیم. حال می‌خواهیم در بخش ببینیم که برنامه نویسی اندروید چیست؟ منظور از برنامه نویسی اندروید طراحی و تولید برنامه‌ها و اپلیکیشن ها برای اجرا شدن روی این سیستم عامل اندروید است. برای این کار باید از یک زبان برنامه نویسی مانند جاوا یا کاتلین و یا …. استفاده کنیم و کدهای مربوط به برنامه را بنویسیم و منطق برنامه را پیاده‌سازی کنیم. برنامه نویسی اندروید می‌تواند به صورت انفرادی و یا تیمی انجام شود. به خاطر اینکه برنامه نویسی اندروید یک فرایند مهندسی نرم‌افزار است پس باید در طی برنامه نویسی از اصول مهندسی نرم‌افزار استفاده شود تا فرایند برنامه نویسی به صورت اصولی و سریع انجام شود. 

مطالعه بیشتر آموزش جابه جایی بین برنامه ها در اندروید کار با نقشه ها در اندروید کار با فرگمنت ها در اندروید ارسال پیامک با اندروید

 چرا برای اندروید برنامه می نویسیم؟

برنامه نویسی اندروید چیست؟

اگر به اطراف خود نگاه کنید می‌بینید که افراد بسیاری از کارهای خود را از مسیریابی تا کارهای بانکی و سرگرمی و ارتباطات و خیلی از کسب و کارها را با استفاده از تلفن‌های همراه یا یا سایر دستگاه‌های هوشمند مانند تبلت ها انجام می‌دهند. خب اندروید هم بخش بزرگی از بازار سیستم عامل های موبایل ها و دستگاه‌های هوشمند را گرفته است. به همین خاطر می‌توان با برنامه نویسی برای موبایل ها هم ایده‌های بسیاری را پیاده‌سازی کرد و هم با استفاده از این پیاده‌سازی ها به درآمد های قابل توجه رسید.
از طرف دیگر به خاطر اینکه سیستم عامل اندروید توسط گوگل پشتیبانی می‌شود و شرکت های سخت افزاری بسیار بزرگی مانند سامسونگ دستگاه‌های خود را بر پایه  این سیستم عامل ارائه می‌کنند. همچنین با توجه به منابع و کتابخانه‌های فراوانی که در اینترنت برای برنامه نویسی اندروید وجود دارد یادگیری برنامه نویسی اندروید می‌تواند بسیار جذاب و قابل توجه بسیاری از برنامه نویسان باشد. برنامه نویسی برای اندروید ممکن است که به خاطر برطرف کردن نیاز یک سازمان باشد و یا با هدف انجام خدمات باشد. همچنین می‌توان برای ساخت بازی یا رساندن محتوا به دست قشر گسترده ای از کاربران اندروید بخواهیم برنامه نویسی اندروید را انجام دهیم. دلایلی که برای چرایی برنامه نویسی اندروید می‌توانیم بگوییم عبارتند از این که 
۱. اندروید محبوب‌ترین پلتفرم برای برنامه‌های تلفن همراه حداقل در ایران است.
۲. برنامه نویسی برای اندروید نسبتاً ساده است
3. پشتیبانی قوی و جامعه قوی

چرا باید برنامه نویسی اندروید را یادگرفت؟

برنامه نویسی اندروید چیست

طبق آمارهای مختلف برنامه نویسی اندروید جزء رده های بالای لیست شغل‌های مرتبط با برنامه نویسی است. به همین خاطر فرصت های شغلی برای آن بسیار زیاد است . همچنین راه‌های درآمدی متنوعی برای برنامه نویسی اندروید وجود دارد. از طرفی ساختار برنامه‌های اندرویدی قابل فهم است و منابع زیادی هم برای یادگیری وجود دارد. همچنین شما با استفاده از زبان‌های برنامه نویسی مختلفی می‌توانید برای اندروید برنامه تولید کنید. همین مباحث باعث می‌شود که برنامه نویسی اندروید یکی از انتخاب های بسیار جذاب برای کسانی باشد که می‌خواهند برنامه نویسی را شروع کنند.

مشاغل چگونه از برنامه نویسی اندروید سود می برند؟

برنامه نویسی اندروید

معمولاً هر شرکتی برای حل یک یا چند مشکل از مشتریان و افزایش اعتبار برند خود فعالیت می کند. شرکت ها با تولید برنامه‌های موبایل به صورت سفارشی می‌توانند از برنامه نویسی اندروید به عنوان یک ابزار برای رسیدن به هدف خود استفاده کنند. اما برنامه نویسی اندروید چه ویژگی‌هایی دارد که می‌تواند به شرکت ها برای رسیدن به اهداف خود کمک کند؟ در اینجا به چند مورد اشاره می کنیم.
۱. هزینه کم و بازده زیاد
کسب و کارها می‌توانند با کمی سرمایه‌گذاری روی برنامه نویسی اندروید برنامه مخصوص به خود را تولید کنند. حال این برنامه تولید شده تعامل با کاربران و مشتریان را آسان می‌کند و همین امر باعث می‌شود که بازده کسب و کار و رضایتمندی مشتریان بالا تر برود و در نتیجه سود شرکت بیشتر شود.
۲. انعطاف پذیری بالا و استقرار راحت‌تر
برنامه‌های اندروید انعطاف بالایی دارند و با تکنولوژی های جدید مثل اینترنت اشیاء (IOT) و واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) به راحتی ادغام می‌شوند و می‌توان  در اندروید از آن‌ها استفاده کرد. همین امر کمک می‌کند که کسب و کارها بتوانند چالش های به وجود آمده را راحت‌تر حل کنند. از طرفی با توجه به فروشگاه های متنوع و مختلف و پشتیبانی از نسخه های مختلف سیستم عامل و دستگاه‌های مختلف می‌توان به راحتی برنامه توسعه داده شده را بر روی سیستم‌های مشتریان و کاربران مستقر نمود. 
۳. امنیت بالا 
یکی از دلایل انتخاب اندروید توسط کسب و کارها بالا بودن امنیت آن و قابلیت اطمینان آن است. اندروید فاکتورهای امنیتی بسیاری دارد و گوگل سعی می‌کند هر روز این سیستم عامل را امن تر و مطمئن تر کند. مثلاً در اندروید 9 قابلیت‌های امنیتی به اندروید اضافه شده است که از آن در مقابل بدافزارهای مختلف محافظت می کند.
4. سفارشی سازی
رابط کاربری ساده و کاربردی همیشه اولویت گوگل بوده است و این مسأله را می‌توانید از سایر محصولات گوگل هم متوجه شوید. در رابطه با اندروید هم این اصل پابرجاست و گوگل سعی می‌کند که امکانات زیادی برای تولید رابط کاربری زیبا و کاربردی به برنامه نویسان ارائه دهد تا بتوانند برنامه‌های خود را با توجه به کاربرد و هدف آن بهینه کنند و برنامه سفارشی غنی برای کاربران خود تولید کنند که برای شرکت های مختلف این امری ضروری و حیاتی است. زیرا که گروه هدف کاربران اندروید بسیار وسیع است و اندروید باید توانایی این را داشته باشد که کاربران با مهارت های مختلف و توانایی‌های مختلف بتوانند از این سیستم عامل به راحتی استفاده کنند و نیاز های خود را با آن برطرف نمایند.


با اندروید برای چه دستگاه‌هایی می‌توان برنامه نوشت؟

دستگاه های اندرویدی چیست

همانطور که قبلاً هم اشاره شد اندروید یک سیستم عامل متن باز است که قابلیت اجرا در بسیاری از دستگاه‌ها را دارد. پردازنده ها و سیستم‌هایی که می‌توانند اندروید را اجرا کنند بسیار زیاد هستند و نسبت به سایر سیستم‌های کامپیوتری ارزان‌تر هستند. همین امر باعث شده است که اندروید به دستگاه‌های متنوعی راه پیدا کند و ماشین‌های مختلفی اندروید را به عنوان سیستم عامل اصلی خود انتخاب کنند.   به طور کلی امروزه اندروید در دستگاه‌هایی مانند دستگاه‌های زیر استفاده می شود:
گوشی های تلفن همراه : برای برقراری تماس و شبکه‌های اجتماعی و دوربین و موسیقی و فیلم‌برداری و تماس و برنامه‌های اینترنتی و بازی و مطالعه و هزاران کاربرد دیگر.
تبلت ها: همچون گوشی های تلفن برای کاربرد های مختلفی مانند ارتباط با دیگران و گوش دادن به موسیقی و تماشای ویدیو های آنلاین و آفلاین و مطالعه و مدیریت مالی و کارهای تجاری و هزاران کاربرد دیگر
دستگاه‌های پوشیدنی: دستگاه‌هایی مانند ساعت‌های هوشمند برای کارهای معمول روزمره و دستگاه‌های ورزشی و تناسب اندام برای مدیریت فعالیت‌های ورزشی و مدیریت سلامت و خواب و استرس 
تلویزیون‌های هوشمند: برای گشت و گذار در اینترنت و تماشای آنلاین و کاربا حافظه های جانبی و استفاده از انواع برنامه‌های اندرویدی.
دستگاه‌های واقعیت مجازی: برای هدف‌های مختلف مانند بازی و سرگرمی و مقاصد صنعتی و گردشگری مورد استفاده قرار می‌گیرد
دستگاه‌های پرداخت دیجیتال هوشمند: برای اعمالی مانند خرید و پرداخت دیجیتال از آن‌ها استفاده می‌شود
دستگاه‌های نظارت بر تغذیه: برای محل هایی مانند رستوران‌ها و سلف سرویس دانشگاه‌ها و ادارات از این دستگاه‌ها برای روزرو و مدیریت تغذیه استفاده می شود.
دستگاه‌های موقعیت یاب و ناوبری: برخی از دستگاه‌های مسیریابی و موقعیت یاب که بر روی خودرو ها نصب می‌شود از این سیستم عامل استفاده می کنند.
سیستم عامل اصلی در لپ تاپ های کروم بوک: اگر با لپ تاپ های کروم بوک که سیستم عامل آن‌ها کروم است آشنا باشید می‌دانید که به راحتی برنامه‌های اندرویدی را پشتیبانی می‌کند و می‌توانید برنامه‌های اندرویدی را بر روی آن نصب کنید و از این برنامه‌ها در لپ تاپ خود بهره مند شوید.

برنامه نویسی اندروید صنعتی چیست؟

از سیستم عامل اندروید در صنایع مختلفی استفاده می‌شود که ما به آن‌ها به عنوان برنامه نویسی اندروید صنعتی اشاره کرده ایم. تاکنون به  صورت ضمنی به بعضی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم اما در این بخش به صورت خاص استفاده از این سیستم عامل را در صنایع مختلف بررسی می کنیم.
استفاده از اندروید در صنعت گردشگری
صنایع مرتبط با گردشگری شدیداً به موبایل و اپلیکیشن های موبایل وابسته هستند. زیرا با این کار راحت‌تر به مشتریان خود دسترسی دارند و مشتریان نیز به شرکت های موجود در این صنعت راحت‌تر دسترسی خواهند داشت. از مواردی که از برنامه‌های موبایلی و همچنین برنامه‌های اندرویدی در صنعت گردشگری و مسافرت استفاده شده است می‌توان به برنامه‌های رزرو هتل ها و برنامه‌های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی برای اماکن مختلف و همچنین برنامه‌های اتاق هوشمند نام برد به علاوه اینکه مشتریان می‌توانند با استفاده از برنامه‌های مختلف در صنعت گردشگری داده‌ها و نظرات مختلفی را برای مقصد گردشگری خود ببینند و در مورد مزایا و معایب آن مطالعه کنند و هوشمندانه تر تصمیم بگیرند و مقصد خود را آگاهانه تر انتخاب نمایند. همچنین شرکت های موجود در این صنعت با استفاده از برنامه‌های موبایلی می‌توانند بازخورد مشتریان را راحت‌تر دریافت کرده و خدمات خود را بهتر کنند.
صنایع مرتبط با بهداشت و سلامت
یکی از بهترین نمونه‌ها در صنعت پزشکی و سلامت که از اندروید در آن استفاده شده است ابزارهای اینترنت اشیای پزشکی هستند که دستگاه‌هایی هستند که به اینترنت متصل می‌شوند و وضعیت سلامت و پزشکی را ثبت و مدیریت می‌کنند. علاوه بر آن امروزه برنامه‌های مختلفی برای مشاوره های پزشکی و روان پزشکی وجود دارد که می‌توانید از طریق آن‌ها با پزشکان و روان پزشکان در مکان های و شهرهای مختلف ارتباط برقرار کنید و راهنمایی بگیرید. همچنین برنامه‌هایی وجود دارد برای رزرو نوبت با پزشکان مختلف و دریافت نوبت در بیمارستان ها که بیماران می‌توانند از آن استفاده کنند. نسخه‌های الکترونیکی نیز نمونه‌ای از استفاده از برنامه‌های موبایلی در صنعت پزشکی و سلامت هستند.
صنایع بانکداری و مالی
برنامه‌ها و ابزارهایی که به کمک بانکداری و انجام تراکنش ها می‌روند را فین تک یا financial technologies(فناوری های مالی) می نامیم. برنامه‌های اندرویدی بسیاری در صنایع فین تک ارائه شده اند. امروزه هر بانک برای خود یک برنامه اندرویدی ارائه می‌کند که بسیاری از کارها را می‌توان بدون مراجعه به بانک انجام داد. همچنین برنامه‌های متنوعی برای انجام تراکنش های روزانه و واریز و انتقال وجه و پرداخت قبوض مختلف وجود دارند که کار را برای کاربران بسیار آسان کرده است. از نمونه برنامه‌های صنایع فین تک می‌توان به برنامه‌های مدیریت مالی و حسابداری اشاره کرد.
صنایع ورزش و تیم های ورزشی
صنعت ورزش در حال حاضر صنعتی بسیار محبوب است که سود بسیاری دارد برای مثال همه می‌دانیم که ورزش فوتبال در کشور ما چه محبوبیتی دارد و چقدر مخاطب دارد. در این صنعت کانال‌های ورزشی می‌توانند با تولید برنامه‌های ورزشی سود بسیاری را عاید خود کنند. از برنامه‌های ورزشی که می‌توان از آن‌ها در این صنعت نام برد برنامه‌های خبری ورزشی و اینترنت اشیاء و ربات های گفتگو هستند.
صنعت تجارت الکترونیک
شکی نیست که امروزه تجارت الکترونیک یک صنعت بسیار پر پول است. بخش زیادی از کاربران امروزه اینترنت حتی با استفاده از رسانه اجتماعی مانند اینستاگرام در حال خرید و فروش اجناس مختلف هستند. حال برنامه‌های اندرویدی مختلفی امروزه پیاده‌سازی شده‌اند که انواع مدل های تجارت الکترونیکی(مانند B2C (خرید و فروش از کسب و کار به مصرف کننده)  و C2C (خرید و فروش مصرف کننده با مصرف کننده)) را در خود پیاده‌سازی کرده‌اند و کاربران می‌توانند به سرعت و به سادگی کالا یا خدمات خود را در قالب این برنامه‌ها عرضه کرده و نظر حجم عظیمی از مشتریان را به خود جلب کنند.
صنعت حمل و نقل
امروزه همه با تاکسی های اینترنتی و پیک های اینترنتی و وانت اینترنتی و … آشنا هستیم. با استفاده از برنامه‌های اندرویدی خدمات حمل و نقل را به راحتی با هم مقایسه می‌کنیم و از آن‌ها استفاده می‌کنیم. 

چالش های برنامه نویسی اندروید چیست؟

برنامه نویسی اندروید چیست

با اینکه سیستم عامل اندروید قابلیت‌های بسیاری دارد و برنامه نویسی اندروید جذابیت های زیادی برای ما به ارمغان آورده است ولی هنوز چالش هایی در برنامه نویسی اندروید وجود دارند که برنامه نویسان باید با آن‌ها روبرو شوند و با توجه به هدف خود به آن‌ها رسیدگی کنند. این چالش ها عبارتند از:
۱. اندازه های مختلف صفحه نمایش‌ها
همانطور که گفتیم اندروید روی میلیاردها دستگاه نصب است و از موبایل گرفته تا ساعت‌ها و تلویزیون ها در حال اجرا است. همه این دستگاه‌ها دارای صفحه نمایش‌های مختلف هستند که از نظر اندازه و قابلیت‌ها با هم تفاوت دارند و برنامه‌ای که برای آن‌ها تولید می‌شود باید بتواند با آن دستگاه به خوبی ارتباط برقرار کند و اندازه صفحه نمایش را به گونه‌ای مدیریت کند که بتواند رابط کاربری زیبا و کاربردی را به کاربر ارائه کند. مطالعه بیشتر پیدا کردن رزولوشن گوشی 
2.عملکرد صحیح
از آنجایی که اندروید روی سیستم‌هایی اجرا می‌شود که برخی محدودیت‌هایی مانند سرعت پردازش و حافظه و باتری و شبکه را دارند برنامه‌هایی که برای آن نوشته می‌شوند باید به گونه‌ای بهینه شده باشند که از منابع به درستی استفاده کنند. کاربران برنامه‌هایی که مصرف باتری زیادی دارند و یا حجم اینترنت آن‌ها را سریع تمام می‌کنند و یا سنگین اجرا می‌شوند را دوست ندارند و ممکن است که آن را با برنامه دیگری جایگزین کنند.
سازگاری با نسخه های قدیمی
با اینکه نسخه های جدید اندروید و استفاده از قابلیت‌های آن‌ها همیشه برای برنامه نویسان جذاب بوده است ولی از طرفی باید به این نکته توجه داشت  که همه کاربران اندروید از آخرین نسخه استفاده نمی‌کنند و برنامه‌ای که نوشته می‌شود باید این قابلیت را داشته باشد که هم بر روی نسخه های قدیمی به درستی اجرا شوند و هم از قابلیت نسخه های جدید استفاده کنند. البته گوگل برای این نیاز تمهیداتی قرار داده است و سازگاری با نسخه های قدیمی چالش خیلی بزرگی نیست.

روش‌های کسب درآمد از برنامه نویسی اندروید چیست؟

درآمد از برنامه نویسی اندروید

برنامه نویسی اندروید هم یک شغل است و نتیجه آن کسب درآمد است. حال برای کسب درآمد از اندروید روش‌های مختلفی وجود دارد که با توجه به وضعیت و سطح دانش خود می‌توانید یکی از این راه‌ها را انتخاب کنید. طبیعی است که هرکدام از این روش‌ها مزایا و معایب و چالش های خود را دارند.

سفارش طراحی اپ (فریلنسری)

افراد و شرکت های متعددی وجود دارند که یک ایده دارند و میخواهند برنامه اندرویدی آن ایده را داشته باشند ولی خودشان دانش برنامه نویسی برای تولید برنامه مورد نظر را ندارند. همچنین در بسیاری از موارد وب سایتی برای هدف خاصی وجود دارد ولی به دلایل مختلف صاحبان آن سایت نیاز دارند که برای خود برنامه اندرویدی داشته باشند و خودشان نیروی لازم برای تولید برنامه اندرویدی مورد نظر را ندارند. در چنین مورد هایی وظیفه تولید برنامه اندرویدی به برنامه نویسان اندرویدی داده خواهد شد که شما می‌توانید به عنوان برنامه نویسان اندروید این پروژه ها را گرفته و آن‌ها را توسعه دهید.

پیاده‌سازی یک ایده نرم افزاری

ممکن است که خود شما یا اطرافیان شما یک ایده برای برنامه اندرویدی داشته باشند و شما آن را مناسب پیاده‌سازی ببینید و به این نتیجه برسید که بازار و کاربران به ایده شما نیاز دارند و این ایده می‌تواند برای آن‌ها سودمند باشد بنابراین آن ایده را پیاده‌سازی می‌کنید و  به بازار عرضه می کنید.

تبلیغات درون برنامه‌ای

برنامه‌ها و بازی‌های مختلفی وجود دارند که به نوعی سودمند و سرگرم کننده هستند. این برنامه ها از شما پولی برای تولید برنامه نمی‌گیرند اما داخل برنامه تبلیغات از برنامه‌ها و محصولات مختلف برای شما نشان داده شود. توسعه دهندگان این نوع برنامه‌ها درآمد خود را از طریق نمایش تبلیغ به دست می آورند. صاحبان این برنامه‌ها از کاربران پولی نمی‌گیرند ولی از شرکت ها و سایت‌هایی که برای آن‌ها تبلیغات انجام می‌دهند هزینه دریافت می کنند.

پرداخت درون برنامه‌ای

اگر فروشگاه ها را بررسی کرده باشید برخی برنامه‌های سودمند و بازی‌ها وجود دارند که دارای دو بخش هستند. بخش رایگان و بخش Premium (اشتراک ویژه). این برنامه‌ها یک سری امکانات و خدمات را در بخش رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند ولی برای اینکه کاربران بتوانند به یک سری دیگر از امکانات و خدمات دسترسی داشته باشند نیاز است که اشتراک آن برنامه را خریداری کنند. این هم یک روش برای کسب درآمد از برنامه نویسی اندروید است. البته باید دقت داشته باشید که اولاً برنامه شما جذابیت کافی را داشته باشد تا کاربر راغب باشد آن را دانلود و نصب کند و همچنین بخش اشتراک ویژه شما هم باید جذابیت داشته باشد تا کاربر مایل باشد برای آن پول پرداخت کند. البته این روش ایرادی که دارد این است که درصدی از هزینه اشتراک را باید به فروشگاهی که برنامه شما بر روی آن قرار دارد بدهید.

کارمندی

اگر پیدا کردن پروژه و ایده پردازی برای شما دشوار است. شرکت ها و تیم های برنامه نویسی زیادی در حال کار کردن بر روی پروژه های اندرویدی هستند می‌توانید دانش برنامه نویسی خود را قوی کنید سپس به دنبال آگهی استخدام این شرکت ها بگردید و در مصاحبه کاری آن‌ها شرکت کنید و در آن‌ها استخدام شوید. در این صورت در تیم برنامه نویسی کار خواهید کرد و وظایف مشخص خواهید داشت و سرماه حقوق خواهید گرفت.

برنامه‌های رایگان اندروید چگونه درآمد دارند؟

همان‌طور که گفتیم یکی از راه‌های کسب در آمد از برنامه‌ای که به صورت رایگان در اختیار عموم قرار داده‌اید تبلیغات درون برنامه‌ای است ولی این تنها راه نیست راه‌های دیگری نیز وجود دارند که از جمله آن‌ها حمایت مالی از سوی شرکت ها و برخی ارگان های فرهنگی است (برای مثال شما برنامه‌ای برای مساجد می نویسید و از سمت اداره اوقاف حمایت مالی می شوید.)

سودآور ترین برنامه‌های اندرویدی کدامند؟

اگر به دید کسب درآمد به برنامه‌های اندرویدی نگاه کنیم همه آن‌ها یکسان نیستند. اما تجربه و آمارها نشان داده است که برخی از این برنامه‌ها سود بیشتری عاید تولید کنندگان می کنند. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به بازی‌ها و سپس برنامه‌های تجارت الکترونیک (مانند برنامه‌های فروش محصول و خدمات) و همچنین برنامه‌هایی که به مدیریت روزانه و برنامه‌های کاربران کمک می کنند اشاره کرد. دقت داشته باشید که هرچه این برنامه‌ها سودمند تر باشند و استفاده از آن‌ها راحت‌تر باشد و امکانات بیشتری داشته باشند موفق تر خواهند بود.

مزایای برنامه نویسی اندروید چیست؟

تاکنون در مباحث مختلفی به مزایای برنامه نویسی اندروید اشاره کردیم ولی به صورت موردی می‌توان به موارد زیر برای مزایای برنامه نویسی اندروید اشاره کرد.

 • گوگل یک ساختار مشخص را برای برنامه نویسی اندروید ارائه کرده است تا برنامه نویسی اندروید ساده‌تر باشد.
 • منابع زیادی برای یادگیری برنامه نویسی اندروید وجود دارد.
 • ابزار ها و شبیه ساز های متنوعی برای برنامه نویسی اندروید وجود دارد.
 • انتشار برنامه‌های اندرویدی در فروشگاه Google play در مقایسه با سایر پلتفرم ها آسان‌تر است.
 • اندروید قابلیت سفارشی سازی بسیاری دارد و کاربران می‌توانند برنامه‌های متنوع و سفارشی سازی شده بسیاری پیاده‌سازی کنند و ایده‌های خود را به صورتی که مایل هستند پیاده‌سازی نمایند.
 • اندروید به صورت گسترده در همه جا استفاده می شود.

آیا شروع برنامه نویسی اندروید سخت است؟

این سؤالی است که برای برخی که می‌خواهند برنامه نویسی اندروید را شروع کنند پیش می آید. بدون مقدمه چینی به شما می‌گویم که برنامه نویسی اندروید سخت نیست ولی نیازمند صرف زمان برای یادگیری و تمرین هستید. برخی کارها با تمرین کمی انجام می‌شوند ولی یادگیری برخی دیگر نیازمند تمرین بیشتر و پشتکار است. کلاً برنامه نویسی به این شکل است که شما باید منطقی رفتار کنید و از قوانین و قواعد برنامه نویسی پیروی کنید. در برنامه نویسی شما با خطاها و باگ های بسیاری روبرو می‌شوید و باید این پشتکار را داشته باشید تا با تحقیق و مطالعه آن‌ها را یکی یکی برطرف کنید و در آن زمینه قدرتمند شوید.

ابزارهای تولید برنامه اندروید چیست؟

برای اینکه برنامه نویسی اندروید را شروع کنیم مانند هر کار دیگری نیازمند یک سری ابزار ها هستیم.  برای یادگیری برنامه نویسی اندروید هم به ابزارهای زیر نیاز داریم.

۱. کامپیوتر

داشتن کامپیوتر برای نوشتن برنامه یک چیز بدیهی هست. برای برنامه نویسی اندروید شما به یک کامپیوتر مدرن با پردازنده و حافظه تقریباً قوی نیاز دارید تا بتوانید محیط توسعه اندروید (IDE) را به همراه شبیه ساز اندروید در آن اجرا کنید. که هر دوی این ابزارها نیازمند قدرت پردازشی هستند همچنین فرایند کامپایل و اجرای برنامه هم نیازمند قدرت پردازشی است که اگر سیستم کامپیوتری قدرت لازم را نداشته باشد این فرایند زمان بر خواهد شد.

۲. منبع آموزشی

یادگیری برنامه نویسی اندروید را باید از یک منبع شروع کنیم. قبلاً انواع منابع آموزشی را نام برده ایم و گفتیم که برای شروع بهتر است که از دوره های آموزشی استفاده شود. زیرا که تماشای ویدیوهای آموزشی برای افرادی که تازه شروع کرده‌اند راحت‌تر است. یکی از بهترین دوره های آموزشی برای یادگیری اندروید در این لینک در وب سایت tosinso موجود است. همچنین شما در طی روند یادگیری نیاز است که به مستندات رسمی اندروید در سایت گوگل هم مراجعه کنید.

۳. محیط توسعه اندروید

اندروید استودیو

 برای نوشتن برنامه‌ها و مدیریت فایل‌ها و رفع خطاها و به صورت کلی هر کاری در رابطه با برنامه نویسی اندروید نیاز به محیطی دارید که این قابلیت‌ها را داشته باشد. اگر چنین محیطی وجود نداشته باشد برنامه نویسی اندروید بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد شد و وقت برنامه نویس برای مدیریت فایل‌ها و بیلد کردن پروژه و خطایابی هدر خواهد رفت. محیط توسعه یا محیط برنامه نویسی یا محیط یکپارچه برنامه نویسی (IDE) محیطی است که همه امکانات برنامه نویسی در آن وجود دارد و کدهای شما را به خوبی مدیریت می کند. در حال حاضر محیط های توسعه مختلفی برای اندروید وجود دارد ولی یکی از محبوب‌ترین محیط های توسعه اندروید که خود گوگل هم به صورت رسمی آن را ارائه کرده و توصیه می‌کند محیط Android studio است. این برنامه را می‌توانید از سایت رسمی اندروید دانلود کنید و به رایگان استفاده نمایید. البته محیط های دیگری هم مانند eclipse هستند که می‌توانید استفاده کنید. برای مطالعه بیشتر می توانید از لینک های زیر استفاده کنید:

افزایش سرعت اندروید استودیو و رفع خطاهای اندروید استودیو و رفع خطای gradle در اندروید استودیو ساخت فایل نصبی با اندروید استودیو

4. Android SDK

برای برنامه نویسی اندروید نیاز است که به کتابخانه‌ها و ابزارهایی که برای برنامه نویسی اندروید استفاده می‌شود دسترسی داشته باشیم. گوگل این کتابخانه‌ها و ابزارها را در یک بسته به نام کیت توسعه نرم‌افزار برای اندروید یا همان Android SDK ارائه کرده است که می‌توانید نسخه های مختلف آن را از سایت رسمی اندروید دانلود کرده استفاده کنید.

۵. شبیه ساز اندروید

شبیه ساز اندروید

اگر برنامه‌ای برای اندروید نوشته‌ باشید باید بتوانید آن را اجرا کنید و خطاهای احتمالی را بررسی کنید و نتیجه کار را قبل از اینکه برنامه را در اختیار مشتری قرار بدهید را ببینید و بررسی کنید. برای این کار می‌توانید از دستگاه‌های فیزیکی اندروید مثل گوشی موبایل خودتان استفاده کنید. اما یک راه بهتر هم هست و آن استفاده از شبیه ساز اندروید است. شبیه ساز اندروید برنامه‌ای است که در روی کامپیوتر اجرا شده و به عنوان یک دستگاه اندروید مجازی کار می کند. حال می‌توانید برنامه‌های نوشته شده را بر روی آن دستگاه مجازی تست کنید و اجرا کنید و خروجی کار را ببینید. انواع مختلفی از شبیه ساز های اندرویدی وجود دارند که ممکن است هرکدام نسخه خاصی از اندروید را اجرا کنند.  برای مطالعه بیشتر 17 شبیه ساز برای اندروید را مطالعه کنید

6.زبان برنامه نویسی

زبان‌های برنامه نویسی همان زبانی هستند که دستورات برنامه با آن زبان برای کامپیوتر نوشته می شود.  با زبان‌های برنامه نویسی مختلفی می‌توان برای اندروید برنامه نوشت ولی به صورت رسمی گوگل زبان جاوا و زبان کاتلین را برای برنامه نویسی اندروید توصیه می کند.

برای یادگیری برنامه نویسی اندروید از کجا شروع کنم؟

برای یادگیری برنامه نویسی اندروید در قدم اول شما باید برنامه نویسی را یاد بگیرید و با مفاهیم آن آشنا شوید. سپس باید یک زبان برنامه نویسی را بیاموزید که پیشنهاد خود گوگل زبان‌های جاوا و کتلین می باشد. بعد از آن می‌توانید به سراغ منابع مختلف برای یادگیری اندروید بروید و شروع به یادگیری کنید. البته به شما توصیه می‌کنم که سعی کنید یک منبع مناسب انتخاب کنید و بعد از انتخاب کردن فقط طبق آن منبع پیش بروید و منبع یادگیری را تغییر ندهید تا نتیجه بگیرید. مطالعه بیشتر نکاتی برای برنامه نویسی اندروید در لینوکس 

بهترین منبع یادگیری برنامه نویسی اندروید چیست؟

هرکسی که امروزه در شغل برنامه نویسی مشغول است ممکن است به روش متفاوتی برنامه نویسی را آموخته باشد و این با توجه به وضعیت و موقعیت افراد طبیعی است. روش‌هایی مانند خواندن کتاب‌های آموزشی یا شرکت در کلاس‌های حضوری یا استفاده از فیلم‌های مختلف مربوط به برنامه نویسی اندروید که در یوتوب وجود دارند و یا خواندن مستندات و نمونه‌های موجود در سایت اندروید و یا استفاده از دوره های آموزشی آنلاین وجود دارند که هرکس با توجه به نیازش از آن‌ها استفاده می کند. ولی با توجه به آمارهای مختلف برای یادگیری برنامه نویسی اندروید استفاده از دوره های آموزشی و فیلم‌های آموزشی و تمرین و تکرار آن‌ها برای شروع نسبت به بقیه روش‌ها طرفدار بیشتری دارد و نتیجه بهتری را می دهد. شما می‌توانید بعد از اینکه برنامه نویسی اندروید را با استفاده از دوره های آموزشی فرا گرفتید برای یادگیری عمیق‌تر و ریز تر از مستندات اندروید هم استفاده کنید و یا برای یادگیری موردی از ویدیوهای یوتیوب استفاده کنید. یکی از منابع بسیار خوبی که برای یادگیری اندروید موجود است دوره آموزش برنامه نویسی اندروید است که قدم به قدم برنامه نویسی را به شما آموزش می دهد و شما را در این راه یاری می کند.

چه زبان‌های برنامه نویسی برای اندروید مناسب هستند؟

اینکه با چه زبانی می‌خواهید برای اندروید برنامه نویسی کنید گزینه های زیادی هستند که می‌توانید از داخل آن‌ها گزینه درست را انتخاب کنید و بر روی آن کار کنید. در این بخش هر کدام از زبان‌های محبوب اندروید را توضیح می‌دهیم تا انتخاب شما ساده‌تر شود. البته فقط این زبان ها نیستند و زبان های  دیگری هم وجود دارند که با کمک آنها امکان برنامه نویسی برای اندروید وجود دارد.

جاوا

هنگامی که صحبت از برنامه نویسی اندروید می‌شود اولین زبان و یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی جاوا است. جاوا زبان رسمی اندروید است یعنی گوگل از آن پشتیبانی می‌کند و اکثر برنامه‌های اندرویدی با این زبان نوشته شده اند. همچنین مثالهایی که گوگل در نمونه کدهای خود آورده است نیز با این زبان زده شده اند.
برای مطالعه بیشتر به لینک جاوا چیست مراجعه کنید. برای مطالعه بیشتر مقاله جاوا چیست را مطالعه کنید.

Kotlin

حدود چند سالی است که گوگل یک زبان رسمی دیگر را برای اندروید معرفی کرده است و آن کاتلین است. این زبان بسیاری از پیچیدگی های زبان جاوا را ندارد و شاید بتوان گفت که برای یادگیری ساده‌تر است. پس اگر مبتدی هستید می‌توانید از این زبان برای شروع استفاده کنید. برای مطالعه بیشتر 5 ویژگی جالب کاتلین برای برنامه نویسی اندروید را مطالعه کنید

C++/C

اگر قصد تولید بازی‌های سه بعدی دارید که می‌خواهید پردازش ها و مدیریت حافظه و … را در سطح پایین‌تر مدیریت کنید می‌توانید از این زبان‌ها استفاده کنید. این زبان‌ها از سرعت و کارایی بالایی برخوردارند. البته استفاده از این زبان‌ها در برنامه نویسی نیاز به دانش بالاتر برنامه نویسی دارد. اگر قصد استفاده از این زبان‌ها را در برنامه نویسی اندروید دارید حتماً مستندات را مطالعه کنید تا مشکلی در دستگاه‌های مختلف برای برنامه شما پیش نیاید.

سی شارپ (#C)

این زبان محبوب‌ترین زبان شرکت مایکروسافت است که به همراه پلتفرم دات نت ارائه شده است و قابلیت‌های متعددی دارد که در این مقاله می‌توانید با آن آشنا شوید. برای برنامه نویسی اندروید با استفاده از سی شارپ گزینه های متفاوتی وجود دارد برای مثال می‌توانید برای توسعه بازی از موتورهایی مانند unity استفاده کنید و یا برای تولید برنامه از فریمورک هایی مانند Xamarin  و یا Maui استفاده کنید. برای مطالعه بیشتر مقاله سی شارپ چیست را مطالعه کنید.

Basic

این زبان به طور رسمی توسط اندروید پشتیبانی نمی‌شود ولی می‌توان با استفاده از فریمورک B4A (Basic for Android) برای اندروید به زبان بیسیک برنامه نویسی کنید. البته معمولاً این زبان گزینه اول برنامه نویسان اندروید نیست.

Python

زبان پایتون یکی از محبوب‌ترین زبان‌های حال حاضر است. این زبان فریمورکی به نام kivy دارد که توسط آن می‌توان برای دستگاه‌های موبایل برنامه نویسی کرد.

آیا یادگیری xml در اندروید لازم است؟

برای اینکه بتوانید برای اندروید برنامه نویسی کنید باید با ساختار پروژه های اندرویدی آشنا شوید. یک پروژه اندرویدی از فایل‌های مختلفی ساخته شده است که بخشی از آن‌ها فایل‌های مربوط به برنامه نویسی و منطق برنامه است ولی بخش دیگر مربوط به طراحی رابط کاربری و قالب بندی برنامه است. بخش منطق برنامه با یک زبان برنامه نویسی پیاده‌سازی می‌شود ولی بخش طراحی رابط کاربری با زبان نشانه گذاری xml پیاده‌سازی می‌شود که در نتیجه نیاز است که شما با این زبان آشنا باشید. البته این زبان را به راحتی و در طی چند ساعت می‌توانید بیاموزید و لازم نیست که نگران آن باشید.

چه کتابخانه‌هایی در برنامه نویسی اندروید استفاده می شود؟

کتابخانه‌ها کدهای آماده‌ای هستند که برای انجام هدف خاصی نوشته شده و در اختیار عموم قرار می گیرند. در اندروید تعداد کتابخانه‌های موجود بسیار زیاد است ولی از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کتابخانه‌های زیر اشاره کرد.
Retrofit کتابخانه ای برای ارسال درخواست های http و کار با api های وب و تحت شبکه که به صورت امن درخواست های http را می‌توانید با آن ارسال کنید.
Glide: کتابخانه ای بسیار سریع برای نمایش و لود کردن و کش کردن تصاویر از آدرس‌های راه دور و یا محلی است که می‌توانید برای نمایش عکس‌ها از آن استفاده کنید.
Room: برای کار با دیتابیس SQLite محلی اندروید استفاده می‌شود و کارهای دیتابیسی را با آن می‌توان انجام داد و به نوعی ORM محسوب می شود.
Dagger: کتابخانه ای برای کم کردن وابستگی بین کلاس‌های مختلف پروژه های اندرویدی است که با قابلیت Dependency injection وابستگی کلاس‌ها به یکدیگر را مدیریت می کند.
RxJava: کتابخانه ای برای ساده‌تر کردن عملیات async و event-based است تا بتوان برنامه را واکنش گراتر نمود.
Gson: کتابخانه ای برای کار با داده‌های json و تبدیل داده‌های به json و برعکس است.

یادگیری برنامه نویسی اندروید چقدر طول می کشد؟

برای مدت زمان یادگیری برنامه نویسی اندروید باید به موارد مختلفی را در نظر گرفت تا بتوان تخمین درستی زد مواردی مثل داشتن تجربه قبلی برنامه نویسی، نحوه یادگیری شما و سطح مهارتی که می‌خواهید به آن برسید. اگر شما با برنامه نویسی آشنا هستید و با زبانهایی مانند جاوا کار کرده باشید زمان خیلی کمتری از کسی که بدون دانش برنامه نویسی می‌خواهد برنامه نویسی اندروید را یاد بگیرد لازم دارید تا بتوانید برنامه‌های اندروید تولید کنید. زیرا که با مفاهیم برناهم نویسی و منطق ها و شکل کلی دستورات آشنا هستید و فقط باید آن را در قالب اندروید و با ساختار اندروید پیاده‌سازی کنید. به صورت کلی اگر تازه کار هستید حدود ۶ ماه زمان لازم دارید که هر روز چند ساعت مطالعه و تمرین داشته باشید و با برنامه نویسی اندروید کلنجار بروید. خب البته اوایل این کار کمی دشوار خواهد بود ولی رفته‌رفته به روی روال افتاده و کارها ساده‌تر خواهد شد. البته چالش های جدیدی هم برایتان پیش خواهد آمد که توصیه می‌کنم در هر فیلد برنامه نویسی حتماً پشتکار داشته باشید و سمج باشید.

آینده و بازار کار برنامه نویسی اندروید چگونه است؟

طبق آمارهای موجود میلیاردها گوشی تلفن همراه در حال استفاده است و همچنین سایر دستگاه‌های اندرویدی در حال رشد هستند. در کشور ما گوشی های اندرویدی نسبت به گوشی های با سیستم عامل iOS مورد استقبال بیشتری هستند. بنابراین اگر در این زمینه تبدیل به یک متخصص بشوید حتماً بازار کار خواهید داشت و می‌توانید با تخصص برنامه نویسی اندروید به کسب درآمد هم در داخل و هم در خارج از کشور بپردازید.

مطالعه بیشتر انواع کامیت در فرگمنت های اندروید

امیدوارم با این مطلب دیدکلی در مورد برنامه نویسی اندروید و سیستم عامل اندروید به دست آورده باشید. منتظر دیدن نظرات شما در مورد این مقاله هستم.

 • اندروید چیست؟

  سیستم عاملی است که بخش بسیار زیادی از موبایل ها و تبلت ها از آن استفاده می کنند. این سیستم عامل توسط گوگل توسعه داده شده و پشتیبانی می شود.
 • dalvik چیست؟

  ماشین مجازی جاوا برای اجرای برنامه‌های اندرویدی بود که تا قبل از اندروید نسخه 4.4 در سیستم عامل اندروید وجود داشت که بعداً جای خود را به سیستم خود را به ART (Android runtime) داد.
 • آیا یادگیری پایتون برای برنامه نویسی اندروید لازم است؟

  خیر. زبان‌های مختلفی برای برنامه نویسی اندروید وجود دارند. شما می‌توانید با زبان دیگری مثل جاوا و یا کتلین برنامه نویسی کنید و لازم نیست حتماً پایتون بلد باشید.
 • برای برنامه نویسی اندروید جاوا بهتر است یا کاتلین؟

  اگر تازه کار هستید و تاکنون برنامه نویسی انجام نداده‌اید بهتر است که کاتلین را انتخاب کنید زیرا ساختاری به نسبت ساده دارد ولی اگر قبلاً با زبان‌هایی مانند سی شارپ و جاوا کار کرده‌اید بهتر است جاوا را انتخاب کنید زیرا که نیاز ندارید یک زبان جدید یاد بگیرید و با همان زبانی که بلد هستید کدنویسی کنید.

مهدی عادلی فر
مهدی عادلی فر

بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

مهدی عادلی، بنیان گذار TOSINSO. کارشناس ارشد نرم افزار کامپیوتر از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و #C و جاوا و اندروید کار می کنم. در زمینه های موبایل و وب و ویندوز فعالیت دارم و به طراحی نرم افزار و اصول مهندسی نرم افزار علاقه مندم.

نظرات