محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

6 نکته امنیتی وبکم : چگونه Webcam را امن کنیم؟ به زبان ساده

امروزه استفاده از Webcam تقریبا در تمامی تجهیزات دیجیتال ارتباطی استفاده می شود ، از گوشی های هوشمند گرفته تا تبلت ها و نوت بوک ها و .... تقریبا می توان گفت Web Cam ها در نسل سوم و چهارم ارتباطات همیشه حرفی برای گفتن دارند. دیگر ارتباطات صوتی به تنهایی نیاز کاربران را برطرف نمی کند. اما در همین میان که استفاده از این دوربین بسیار لذت بخش است این احتمال را هم همیشه بدهید که زمانیکه مشغول صحبت کردن تصویری با یکی از دوستان خود هستید ، افرادی می توانند بصورت خواسته یا ناخواسته تصاویر Webcam شما را دریافت کنند و شما را ببینند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

در واقع امروزه جاسوس های Webcam ها یا Webcam Spy ها بسیار زیاد شده اند و همین مورد می تواند کاربران Webcam را بسیار دچار مشکل کند. به ویژه اینکه امروزه نرم افزارهای جاسوسی Webcam نیز به وفور در اینترنت یافت می شوند. توجه کنید که افراد سودجو می توانند از تصاویر Webcam شما و یا دوستانتان برای مقاصد مختلفی سوء استفاده کنند. اما از کجا می توانیم مطمئن باشیم که شخصی در حال مشاهده کردن ما با استفاده از Webcam و بدون اجازه ما می باشد ؟ در این مقاله قصد داریم به شما روش های مختلفی که می توان از آنها برای جلوگیری از بروز چنین مشکلات امنیتی استفاده کرد را عنوان می کنیم.

نکته 1: به چراغ وضعیت وبکم توجه کنید!

تقریبا امروزه همه گوشی های هوشمند و لپ تاپ ها در کنار Webcam یک چراغ LED کوچک دارند که در صورت استفاده شدن و ضبط تصاویر توسط Webcam این چراغ ها روشن می شوند ، به این چراغ در اصطلاح فنی Indicator Light گفته می شود که تصویر بالا نیز نمایانگر این موضوع است. زمانیکه از Webcam خود استفاده نمی کنید اما مشاهده می کنید که این چراغ روشن است احتمال زیاد است که تصاویر شما در حال ضبط شدن می باشد.

جلوگیری از جاسوسی از طریق وبکم Webcam

البته توجه کردن به این نکته تنها راهکاری ساده برای تشخیص ضبط شدن تصاویر توسط Webcam است ، در برخی از لپ تاپ ها و گوشی های هوشمند می توان با استفاده از هک ها نرم افزاری و دستکاری در تنظیمات و پیکربندی سیستم کاری کرد که حتی در صورت ضبط شدن تصاویر نیز این چراغ ها خاموش باقی بمانند ، بنابراین همیشه زمانیکه این چراغ خاموش است خیالتان راحت نباشد که کسی در حال مشاهده شما نمی باشد ، اما دانستن این موضوع هم خالی از لطف نبود.

نکته 2 : روی لنز خود را بپوشانید

برخی اوقات ساده ترین راهکار بهترین راهکار هم هست. اگر می خواهید واقعا مطمئن شوید که هیچکس نمی تواند از داخل webcam شما را مشاهده کند براحتی روی وب کم خود را با یک نوارچسب بپوشانید. فقط در همین جا به این نکته توجه کنید که برخی از هکر های نخبه در دنیا حتی می توانند از پشت نوارچسب هم با روش هایی تصاویر شما را دریافت کنند برای اینکه این مشکل نیز پیش نیاید بهترین راهکار این است که نوارچسب را ابتدا بر روی یک قطعه فلزی مانند یک سکه بپیچانید و سپس با استفاده از نوار چسب دیگری روی Webcam خود متصل کنید.

جلوگیری از هک شدن Webcam یا وبکم

دقت کنید که این فقط افراد و هکر ها نیستند که می خواهند از شما سوء استفاده کنند بلکه ارگان های جاسوسی خارجی با استفاده از همین Webcam ها از کاربران جاسوسی می کنند و یکی از ابزارهای جاسوسی مرسوم محسوب می شود . امروزه برچسب ها و قطعات پلاستیکی ویژه همین کار نیز در بازار وجود دارد ، نکته دیگری که می توانید در این مورد استفاده کنید این است که Webcam خود را بصورت دائمی یا موقت از طریق کنسول Device Manager غیرفعال یا Disable کنید. برای استفاده از این کنسول می توانید به مقاله مهندس شکری در خصوص روش استفاده از Device Manager در ویندوز مراجعه کنید.

جاسوسی با وبکم یا Webcam

نکته 3 : در زمان عدم استفاده ، لپتاپ را خاموش کنید یا ببندید

اگر نمی خواهید یا نمی توانید به روش قبلی روی Webcam خود را بپوشانید حداقل به این مورد توجه کنید که زمانیکه از لپتاپ یا Notebook خود استفاده نمی کنید درب آن را ببندید ، اینکار را مانند یک عادت برای خود در بیاورید . یکی از بهترین مواردی که برای جاسوسی استفاده می شود زمانی است که شما پشت کامپیوتر خود نیستید ، توجه کنید که شما هیچوقت نمی توانید بصورت کامل لپ تاپ و Webcam خود را امن کنید اما همین نکات ساده می تواند تا حدودی احتمال جاسوسی را کاهش دهد. فقط زمانی از Webcam استفاده کنید و آن را فعال کنید که نیاز قطعی به استفاده از آن داشته باشید.

نکته 4 : کامپیوتر را اسکن امنیتی کنید

همانطور که عنوان کردیم بهترین روش جاسوسی برای هکرها استفاده از نرم افزارهایی ویژه جاسوسی در webcam ها می باشد که امروزه به وفور در اینترنت مشاهده می شود ، این ابزارها معمولا توسط آنتی ویروس های معمولی شناخته نمی شود و به شما پیشنهاد می کنیم که همیشه علاوه بر آنتی ویروس خود یک ضد جاسوس افزار یا Anti-Spyware نیز نصب کنید تا بتوانید با اسکن دائمی این بدافزارها را پیدا کنید ، در واقع سعی کنید بر روی سیستم خود Anti-X داشته باشید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از سیستم محافظت کنید ، اگر اطلاعات چندانی در خصوص ویژگی های یک آنتی ویروس خود ندارید یا واژه Anti-X برای شما جدید است می توانید به مقاله بنده در خصوص ویژگی های یک آنتی ویروس خوب در همین آدرس مراجعه کنید .

نکته 5 : پیوست ایمیل مشکوک را باز نکنید

اگر در ایمیل های خود ایمیلی دریافت کردید که در آن مبدا یا همان فرستنده مشخص نبود و ایمیل دارای یک فایل پیوست بود به هیچ عنوان فایل را باز نکنید ، یا اگر می خواهید باز کنید ابتدا محتویات آن را به وسیله یک نرم افزار آنتی ویروس خوب به دقت اسکن کنید و بعد باز کنید.

احتمالات زیادی وجود دارد که در داخل اینگونه فایل های پیوستی ابزارهای Trojan یا جاسوسی ای Webcam وجود داشته باشد. اگر می دانید که ایمیل مربوطه از طرف یکی از دوستان شما می باشد قطعا قبل از باز کردن آن با وی تماس بگیرید و در خصوص محتویات پیوستی سئوال کنید و همچنین سئوال کنید که آیا ایمیل وی هک شده است یا خیر ؟ در خصوص خطراتی که می تواند در این موارد وجود داشته باشد و چگونه می توانیم از بروز آنها جلوگیری کنیم می توانید به مقاله بنده با عنوان چگونه هک نشویم ؟ مراجعه کنید .

نکته 6 : روی لینک های ناشناس کلیک نکنید

یکی از روش هایی که بدافزارها و نرم افزارهای جاسوسی Webcam از آنها برای تکثیر خود استفاده می کنند وب سایت هایی هستند که در آنها تصاویر و ویدیوها به اشتراک گذاشته می شوند به ویژه اتاق های گپ و گفتگو یا همان Chat room ها ، دقت کنید به هیچ عنوان بر روی لینک هایی که در این وب سایت ها و Chat room ها به شما نمایش داده می شود کلیک نکنید .

با اجرا شدن یک آدرس URL ممکن است کدهای مخربی بر روی سیستم شما در قالب Script های کوچک اجرا شوند و به جاسوس ها اجازه استفاده از سیستم شما را بدهند. ممکن است برای این آدرس های URL عناوین جذابی انتخاب شود ، دقت کنید که عناوین جذاب جزوی از تکنیک های یک هکر برای متقاعد کردن شما برای کلید کردن بر روی آدرس URL می باشد . امیدارم مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد. د.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات