NFC چیست؟ معرفی تکنولوژی Near Field Communication

NFC یا Near Field Communication یک پروتکل برای انتقال با برد کوتاه در حد چند سانتیمتر است این پروتکل شکل پیشرفته تر تکنولوژیRFID محسوب می شود با این تفاوت که فناوری RFID یک فناوری یک طرفه است و در آن همیشه یک فرستنده که غالبآ شبیه یک برچسب است اطلاعات را ارسال می کند و یک دستگاه هم که نقش گیرنده را دارد می تواند اطلاعات روی آن برچسب را دریافت کند ولی فناوریNFC می تواند یک ارتباطات دوطرفه باشد یعنی اینکه گیرنده و فرستنده گاهی مواقع نقش خودشان را عوض کنند هر دو فناوری NFC و RDID بسیار به هم شبیه اند ولی از آنجایی که RFID پیش از NFC طراحی شده شهرت بیشتری نسبت به NFC دارد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
کاربردهای NFC در گوشی های هوشمند

طراحی این برچسب ها کار چندان دشواری نیست و مسیر انتقال هم یک موج کوتاه رادیویی می باشد .در عین حال فرستنده به گونه ای تنظیم می شود که اطلاعات آن توسط RFID reader یا NFC reader خوانده شود. در فناوری NFC به تازگی از برچسب هایی استفاده می شود که از میدان مغناطیسی برای ارسال اطلاعات استفاده شود. البته خیلی ها فناوری NFC را با Bluetooth مقایسه می کنند ولی باید گفت که هر کدام از این فناوری ها کاربرد مخصوص خودشان را دارند و تفاوت زیادی بین آن ها وجود دارد، کاربرد NFC را با ذکر چند مثال در زندگی روزانه بررسی می کنیم.

  • در سیستم ضدسرقت فروشگاه ها از همین فناوری استفاده می شود. به طور مثال برچسب هایی که روی کالاهای مختلف وجود دارد یا tag هایی که روی لباس ها وجود دارند نوعی از همین فناوری NFC اند.
  • شاید دیده باشیدافرادی را که شاغل هستند و برای ورود به محل کار از کارت های پرسنلی استفاده می کنند برای شناسایی این کارت ها معمولا باید آن ها را در فاصله ی چند سانیتمتری دستگاه قرار داد و بعد از این که دستگاه اطلاهات هویتی صاحب کارت را شناسایی کرد لحظه ی ورود ویا خروج در حافظه دستگاه ثبت می شود و معمولآ این کارت ها هم می توانند از فناوری NFC استفاده کنند.
  • یکی دیگر از کاربردهای NFC می تواند استفاده به جای کارت گارانتی باشه به این ترتیب که کارت NFC روی دستگاه قرار می گیرد و زمان خرید و اطلاعات مشتری در آن ثبت می شود و با نزدیک کردن تلفن همراه به این برچسب می توان از تمامی این اطلاعات باخبر شد.
  • خواندن بروشور کالاهای مجهز به برچسب NFC
  • باز و بسته کردن قفل در برای افراد مجاز،
  • ارسال کارت ویزیت و ...

همگی می توانند مواردی از کاربرد این پروتکل باشند ولی یکی از بحث های چالش برانگیز این فناوری زمانی است که بحث تراکنش مالی می شود. می توان به راحتی اطلاعات حساب بانکی را به دستگاهی که به NFC مجهز است منتقل کرد در واقع دیگر بعد آن نیازی به کارت های بانکی نیست و می توان دستگاهی را (که می تواند تلفن همراه ، تبلت، دستگاه MP3 player و یا حتی ساعت مچی باشد ) به NFC reader در فروشگاه نزدیک کرد تا تراکنش های مالی بعد از تشخیص هویت مشتری با مجوز خریدار به راحتی صورت گیرد ولی چرا این امر چالش برانگیز است ؟

به هر حال هر جا که صحبت از مباحث پولی و مالی می شود افراد سودجو هم ممکنه سرو کلشون پیدا شود و اینجاست که باید معایب و مزایای این تکنولوژی را بیشتر بررسی کرد.یکی از بزرگترین اشکالاتی که برای این فناوری ممکن است ایجاد شود Sniff (شنود غبرمجاز) است. یعنی افرادی بدون مجوز، به اطلاعاتی که بین دو دستگاه ردو بدل می شود دسترسی پیدا می کنند. و بدتر از آن، می تواند امکان تغییر اطلاعات و ارسال اطلاعات ناسالم به گیرنده باشد ولی اشکال دیگری که ممکن است به وجود آید تخریب کامل سیگنال های ارتباطی این پروتکل است.

NFC Forum اسم مجمعی است که توسعه این پروتکل و وضع استاندارهای آن را برعهده دارد و اما پاسخ این مجمع برای حل نقاط ضعف این فناوری چه بوده؟ اعضای این مجمع معتقدند که حفظ امنیت و استفاده از این پروتکل به عهده فردی است که از آن استفاده می کند ولی شاید بهتر آن بود که از ابتدا استانداردهای امنیت اطلاعات روی این پروتکل اعمال می شد و اطلاعات از کانال امنی منتفل می شدند ولی در این حال اعضای این مجمع اعلام می کنند که برد انتقال اطلاعات از طریق NFC را در حد چند سانتیمتر کاهش داده اند و معتقدند که کاهش فاصله در انتقال اطلاعات به کمتر از ده سانتیمتر یک تمهید در مقابل شنودهای غیرمجاز محسوب می شود. ولی دنیای دیجیتالی آینده تا چه حد می تواند از این تکنولوژی استقبال کند؟

در هر حال، هر روز شاهد گجت ها و ابزارهایی هستیم که از فناوری NFC بهره می برند. در همین رابطه پریزهای برق مجهز به این رابطه ساخته شده اند که اگر بیرون از خانه به شارژ دستگاه دیجیتالی خود مشغول باشیم هزینه استفاده از برق کسر می شود . روش محاسبه هم چندان پیچیده نیست این پریزها با اسفاده از فناوری NFC به حساب بانکی شما متصل می شوند و بنابر مصرف کاربر هزینه از حساب مشتری کم می شود.

فناوری NFC در فناوری پرینترها هم نفوذ کرده تا جایی که یک شرکت کره ای با استفاده از این فناوری توانسته است یک پرینتر جیبی را طراحی کند، به نحوی که کافی است عکس مورد نظر خود را بر روی گوشی انتخاب کرده و با نزدیک کردن گوشی به پرینتر به راحتی یک نسخه¬ی کاغذی از عکس مورد نظر را از پرینتر دریافت کرد. با توجه به معایب و محاسنی که این تکنولوژی دارد خیلی ها معتقدند که این پروتکل به شکل فعلی نمی تواند موفق باشد و تغییر در آن الزامی است ولی عده ای هم همچنان از طرفداران این تکنولوژی هستند و معایب آن را چندان پر اهمیت نمی دانند.


شیما صدیقیانی
شیما صدیقیانی

کارشناسی ارشد -گرایش معماری کامپیوتر -تخصص در زمینه ی طراحی مدارهای محاسباتی با فناوری نانو لوله های کربنی

نظرات