محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

مگاپیکسل چیست؟ بررسی مفهوم Megapixel به زبان بسیار ساده

مگاپیکسل چیست؟ چرا Megapixel مهم است؟ اگر شما یک یک دوربین با قابلیت 6 مگاپیکسل را سال پیش خریداری کرده بودید حتما امروز تصمیم میگیرید که یک دوربین 12 مگا پیکسلی تهیه کنید.اما واقعا این چه مطلبی را برای ما بازگو می کند؟

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

آیا واقعا تعداد مگاپیکسل های بیشتر باعث داشتن کیفیت تصویر بهتر است یا فقط فریب های تبلیغاتی و بازاریابی است ؟ پاسخ اینکه آیا مگاپیکسل ها در کیفیت تصویر دریافتی تاثیر دارند یا خیر قطعا بله است.

مگاپیکسل چیست

به خاطر دارم اولین دوربین دیجیتالی که خریداری کرده بودم یک دوربین 1و نیم مگاپیکسلی بود که در آن زمان برای خودش کیفیت دیجیتال قابل قبولی داشت

اما در حال حاضر با نگاه کردن به تصاویر آن دوربین به این موضوع پی می برم که واقعا با اضافه شدن مگاپیکسل های بیشتر کیفیت تصاویر دوربین گوشی من امروزه از آن دوربین دیجیتال به مراتب بسیار بسیار بهتر است. قبل از اینکه به سراغ ادامه ماجرا برویم بهتر است با هم بررسی کنیم که اصلا منظور ار مگاپیکسل یا Megapixel چیست.

مگاپیکسل چیست

مگاپیکسل یا Megapixel چیست ؟

اما Megapixel واقعا چیست و چه ارتباطی به کیفیت تصویری دارد که شما مشاهده می کنید ؟ برای ساده تر شدن درک این موضوع توجه کنید که هر مگاپیکسل به معنی وجود یک میلیون پیکسل در یک تصویر است .

اگر شما پهنا و ارتفاع هر پیکسل تصویری که توسط دوربین شما ایجاد می شود را بدانید تخمین اینکه دوربین شما چند مگاپیکسل واقعی است تقریبا ساده می شود. برای مثال برای دوربینی که تصاویر 640 در 480 پیکسل را تولید می کند کافیست این اعداد را در هم ضرب کنید تا عدد 307,200 پیکسل در مجموع ایجاد شود .

خوب طبیعی است که چنین عکسی از یک دوربین گرفته شده است که یک سوم مگاپیکسل کیفیت تصویر آن است ، اگر این عدد به یک میلیون می رسید تازه دوربین شما یک مگاپیکسل کیفیت تصویر داشت.

در تصاویر صفحات نمایش ملاک کیفیت تصویر PPI یا Pixel Per Inch است ، طبیعتا هر چقدر تعداد پیکسل های یک عکس بیشتر باشد تصویر برای کاربری که آن را مشاهده می کند وضوح بیشتری خواهد داشت و تصاویر حتی با Zoom شدن نیز کمتر شطرنجی می شوند.

مگاپیکسل چیست

چه تعداد مگاپیکسل برای کار من لازم است؟

اینکه چه اندازه یا چه تعداد مگاپیکسل برای شما لازم است کاملا به نیاز شما بستگی دارد. اگر شما می خواهید تصاویر خود را در وبلاگ یا وب سایت یا بصورت اینترنتی ارائه کنید از یک تا سه مگاپیکسل بهترین و مناسبترین کیفیت به شمار می رود تا بیننده وب سایت شما هم براحتی بتواند تصویر را بدون مشکل و سریعت مشاهده کند.

اگر می خواهید از تصاویر خود در صنعت چاپ استفاده کنید باز شرایط متفاوت تر خواهد بود ، اگر بخواهید روی کاغذ 6×4 پرینت بگیرید تصاویر دو مگاپیکسلی هم جوابگوی کار شماست . اگر می خواهید روی کاغذ 10×8 پرینت بگیرید تصاویر با کیفیت پنج مگاپیکسل و در نهایت اگر می خواهید تصاویری به اندازه 14×11 اینچی چاپ کنید بهترین حالت استفاده از هفت یا بیشتر از آن پیشنهاد می شود.

اگر شما از مشاهده کردن تصاویر در صفحه مانیتور خود لذت می برید و یا آنها را در یک وب سایت برای دوستانتان آپلود می کنید یک دوربین 1 مگا پیکسلی نیز جوابگوی کار شما خواهد بود و این پیشنهاد به این دلیل است که مانیتور کامپیوتر شما معمولا تصویری با ابعاد 1000×1000 پیکسل یعنی یک مگاپیکسل را به شما نمایش می دهد.

MegaPixel چیست

البته معمولا با توجه به اینکه افراد دوست دارند تصاویر خود را کمی ویرایش و یا برش دهند پیشنهاد می شود که از دوربین هایی با کیفیت 3 مگاپیکسل یا بیشتر استفاده شود.

هر اندازه که شما در کارهای گرافیکی تبهر داشته باشید و بخواهید بر روی تصاویر ویرایش انجام دهید به همان میزان به تعداد پیکسل های بیشتری برای نمایش تصاویر و به ویژه Zoom کردن در تصاویر نیاز خواهید داشت.

زمانیکه شما تصاویر خود را چاپ می کنید معمولا به تعداد مگاپیکسل های بیشتری نیاز خواهید داشت. اگر تعداد مگاپیکسل های مورد نیاز برای تصویر شما که قرار است چاپ شود وجود نداشته باشد تصویری که چاپ می شود دقیق و واضح نخواهد بود.

اگر طراح گرافیک باشید و کار طراحی بنرهای تبلیغاتی انجام داده باشید حتما به خاطر داشته باشید که یکی از مهمترین مسائل در کیفیت بالاتر بودن تعداد مگاپیکسل است مخصوص زمانیک قرار است یک بنر با ابعاد بسیار بزرگ چاپ کنید. از مثالهایی که در بالا برای انواع و اقسام کاربردها عنوان کردیم به عنوان یک راهنما استفاده کنید.

البته دقت کنید که در اخرین مثال عنوان کردیم که برای چاپ تصاویر 14×11 اینچ و بزرگتر پیشنهاد می شود که از دوربینی با 7 یا بیشتر از 7 مگاپیکسل استفاده شود اما باور کنید که همین دوربین 7 مگاپیکسلی نیز می تواند تمامی کارهای پرینت بزرگتر را نیز انجام دهد.

دقت کنید که زمانیکه تصویر شما بسیار بزرگ قرار است چاپ شود کاربری که آن را مشاهده می کند نیز در فاصله دوری از تابلو یا بنر قرار می گیرد و این موضوع باعث می شود به مگاپیکسل های بیشتر نیازی نداشته باشید.

چرا ممکن است ما به تعداد مگاپیکسل های بیشتری نیاز داشته باشیم ؟

در برخی از موارد و البته به ندرت پیش می آید که به مواردی که عنوان کردیم نمی توانیم بسنده کنیم و به دوربین هایی نیاز پیدا می کنیم که تعداد مگاپیکسل های بیشتری دارند.

بیشتر اوقات زمانیکه شما می خواهید قسمتی از یک تصویر را ببرسید یا در اصطلاح Crop کنید نیاز به تعداد مگاپیکسل های بیشتری خواهید داشت.

برخی اوقات پیش می آید که شما در یک تصویر نیازی به همه عکس ندارید و فقط می خواهید قسمت خاصی از عکس را برای خود ببرید و نگهداری کنید ، در چنین شرایطی هر چقدر تعداد مگاپیکسل دوربین شما بیشتر باشد می توانید Zoom بیشتری رو عکس مورد نظر انجام دهید و تصویر مورد نظر خود را با کیفیت هر چه بهتر از تصویر اصلی جدا کنید.

این مهمترین نکته مثبتی است دوربین های با تعداد مگاپیکسل بالا دارند. در واقع عکس هایی که توسط این دوربین ها گرفته می شود قابلیت Zoom کردن بیشتری دارند اما سئوال اینجاست که شما چقدر قرار است در تصاویر خود Zoom کنید و آیا اینکار را همیشه انجام می دهید یا خیر ؟

بعضا فقط برخی اوقات است که ما از امکانات یک دوربین با تعداد مگاپیکسل زیاد استفاده می کنیم و صد البته یکی از این امکانات پز عالی و چشم و هم چشمی است که در ایران به عنوان یکی از امکانات گوشی ها و دوربین ها مطرح می شود و مثلا خاله خانم به عمه خانم می گوید دوربین گوشی من 16 مگاپیکسل است و آن یکی در جواب می گوید دوربین من 32 مگاپیکسل است تا جونت در بیاد ( به خدا تو دلشون میگن ) ، اما نکه جالب اینکه هیچکدام بلد نیستند با دوربین خود عکس بگیرند.

افسانه بازاریابی مگاپیکسلی

تا اینجا که این مسائل را مطرح کردیم ممکن است از خودتان سئوال کنید که با توجه به اینکه حتی تعداد مگاپیکسل های کم هم نیاز معمول ما را برطرف می کنند بنابراین چرا شرکت های تولید کننده دوربین و گوشی تلفن همراه هر روز دوربین هایی با تعداد مگاپیکسل های بالاتر از قبلی به بازار ارائه می کنند ؟

پاسخ به این سئوال بسیار ساده است ، آنها می خواهند ما را متقاعد کنند که نسل بعدی دوربینی که به بازار ارائه می کنند یک تحول عظیم در صنعت دوربین ها است و شما باید به سمت جدیدترین محصول آنها بروید. اما نکته مثبت در تولید کردن دوربین های دیجیتال با تعداد پیکسل های بالا توسط شرکت های تولید کننده چیست ؟

اولین درسی که در این مطلب یاد گرفتیم این است که مگاپیکسل ها عالی هستند و دنیای عکس برداری دیجیتال را متحول کرده اند بنابراین هر چقدر بیشتر باشند بهتر است ، آنها باعث شدند سبک عکس برداری قدیمی منسوخ شود و شما بدون محدودیت و با کیفیت های عالی بتوانید عکس های زیبا ثبت کنید.

اما موضوع دیگری را نیز در این مطلب خاطر نشان کردیم ، تعداد مگاپیکسل های بیشتر الزامی برای بروز رسانی و یا خرید دوربین یا گوشی دوربین دار جدید نیست ، به جای اینکه روی تعداد مگاپیکسل هایی که دوربین دارد فکر کنید بیشتر روی کاری که قرار است انجام دهید فکر کنید و بررسی کنید که آیا دوربین فعلی نیاز کاری شما را برطرف می کند یا خیر ، امیدوارم مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد ، خوشحال می شویم از تجربیات و نظرات شما دوستان در ادامه مطلب استفاده کنیم . توسینسو باشید

  • مگاپیکسل ( Megapixel ) چیست؟

    پیکسل کوچکترین واحد نمایش در صفحات نمایشگرهای دیجیتال است . مگاپیکسل یک واحد اندازه گیری تعداد پیکسل در تصویر است ، هر مگاپیکسل برابر با یک میلیون پیکسل است که بصورت مربع های بسیار ریز در کنار هم قرار می گیرند و تشکیل یک تصویر را می دهند. اگر یک دوربین دارای 8 مگاپیکسل باشد یعنی می تواند تصاویری با 8 میلیون قطعه اطلاعات کوچک را ضبط کند
  • آیا مگاپیکسل بیشتر یعنی کیفیت تصویر بهتر؟

    مگاپیکسل واحد نمایش تصویر است و مقیاس قطعی کیفیت یک دوربین نمی باشد اما هر چقدر تعداد مگاپیکسل بالاتر باشد بدیهی است که جزئیات بیشتری در تصویر وجود خواهد داشت

محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات