احسان امجدی
کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

آموزش نصب و پیکربندی کالی لینوکس در VMware Player بصورت تصویری

در این قسمت قصد داریم تا با هدف نیل بسوی گرفتن تست های نفوذ مختلف، زمینه را برای اجرای سناریو های مختلف آماده کنیم. بنابراین با شیب ملایمی بحث های گذشته را ادامه میدهیم. در این بخش و چند بخش آتی قصد داریم تا لینوکس کالی، ویندوز 7 و Metasploitable2 را به عنوان ماشین های مجازی و با استفاده از VMWare Player بر روی ماشین host تنظیم و پیکربندی کنیم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
  1. نصب VMWare Player و کالی

انجام سناریوهای در پیش رو با استفاده از پیکربندی ماشین های مجازی، یادگیری و انجام تست نفوذ با استفاده از کالی را بسیار ساده میکند. ماشین های مجازی این امکان را بما میدهند تا چندین سیستم عامل را بر روی یک سیستم فیزیکی اجرا کنیم و واضحترین فایده آن اینست که دیگر نیازی نیست برای انجام سناریوهای مختلف اتاقمان را پر از کامپیوتر کنیم. در این حالت فقط به یک سیستم قدرتمند نیاز داریم که بتواند همزمان چندین ماشین مجازی را اجرا کند.

سیستم مورد استفاده در سناریوهای مطرح شده دارای پلت فرم ویندوز 7، Core i5 و 8 گیگابایت رم است. با این مشخصات قدرت لازم برای اجرای هر سه سیستم وجود دارد و هیچ مشکلی بوجود نخواهد آمد. اگر شما در استفاده از سیستم های مجازی با تجربه هستید، میتوانید بجای VMWare Player، از هر نرم افزار مشابه و مجازی سازی که دلتان میخواهد استفاده کنید اما در این سری مطالبف ما از VMWare Player به عنوان نرم افزار میزبان استفاده میکنیم و کالی، ویندوز7 و Metasploitable2 ماشین های مجازی اجرا شده تحت این نرم افزار میزبان خواهند بود.

  • نکته: Metasploitable2 یک ماشین مجازی است که بصورت عمدی جهت انجام تمرینات، تست نفوذ و دیگر استفاده های عمومی در زمینه هک، بصورت آسیب پذیر طراحی شده است.بر خلاف دیگر ماشین های مجازی آسیب پذیر، Metasploitable2 تمرکزش بجای اپلیکیشن های آسیب پذیر، بیشتر بر روی آسیب پذیری های موجود در سیستم عامل و لایه سرویس های شبکه است.

در پایان این بخش ما یک شبکه تست شبیه شبکه زیر داریم:

وب سایت توسینسو

بخاطر آنکه ما با سیستم عامل های آسیب پذیر سر و کار داریم، مطمئن شوید که در سناریو خود حتما یک روتر فایروال (ترجیحا سخت افزاری) بین سیستم میزبان و شبکه اینترنت وجود داشته باشد.

نصب VMWare Player و کالی

برای نصب کالی بر روی VMWare، کافیست که Image مخصوص VMWare کالی را دانلود کرد و طبق آن چیزی که در بخش های پیشین گفته شد، آن را نصب کنید. بنابراین زیاد بر روی آن وقت نمیگذاریم.VMWare Player را متناسب با نسخه سیستم عامل خود دانلود و نصب کنید.

1. VMWare Player را دانلود و نصب کنید.

وب سایت توسینسو

2. پس از موافقت با توافق نامه و تعیین محل نصب، گزینه finish را کلیک کنید.

3. Image مربوط به VMWare کالی را دانلود کرده و آن را در مکان دلخواهتان ذخیره کنید( این مکان همان مکانیست که بعدا کالی از آنجا اجرا میشود).

وب سایت توسینسو

نکته: همانطور که در اولین قسمت از نصب ویندوز کالی توضیح داده شد ، بهتر است SHA1SUM با نسخه دانلود شده مقایسه شود تا از قانونی و معتبر بودن نسخه دانلود شده اطمینان حاصل شود.

4. Un-GZip و UN-Tar، Image های دانلود شده هستند. میتوانید برای اکسترکت کردن ان از برنامه 7-Zip استفاده کنید.

وب سایت توسینسو

5. برنامه VMWare Player را اجرا کنید.

6. در قسمت منو، گزینه Player را کلیک کنید.

7. گزینه File و سپس گزینه Open را انتخاب کنید.

8. فایل Kali.vmx را پیدا کرده، آن را انتخاب کرده و سپس گزینه Open را فشار دهید.

9. لینوکس کالی شما اکنون در صفحه اصلی VMWare Player نشان داده میشود.

وب سایت توسینسو

10. در قسمتی که ماشین مجازی کالی مشخص شده است، بر روی گزینه Edit Virtual Machine Settings کلیک کنید.

11. در اینجا شما میتوانید تمام تنظیمات مربوط به ماشین مجازی کالی را مشاهده و تغیر دهید:

وب سایت توسینسو

12. بر روی گزینه Network Adapter کلیک کنید:

وب سایت توسینسو

بطور پیش فرض برای NAT تنظیم شده است.برای آنچه که ما میخواهیم انجام دهیم، این گزینه خوب است. NAT این معنی را میدهد که هر ماشین مجازی در یک شبکه NAT کوچک که بین خودش و ماشین میزبان مشترک است، قرار میگیرد. در صورت لزوم ماشین های قرار گرفته در این شبکه کوچک میتوانند طبق طرح کلی که ترسیم کردیم، به اینترنت نیز دسترسی داشته باشند.

هر ماشین مجازی یک IP از DHCP میگیرد که به این معنی است پس از ریست شدن سیستم ها، ممکن است IP آن ها تغیر کند. (اگر خواستید از آدرس IP کالی و Metasploitable2 آگاه شویدف فقط کافیست که در صفحه ترمینال دستور ifconfig را تایپ و اجرا کنید. برای اطلاع از آدرس IP یک ماشین مجازی ویندوزی دستور ipconfig را در محیط command prompt تایپ و اجرا کنید).

13. گزینه cancel را برای بازگشت به محیط اصلی VMWare Player کلیک کنید.

14. حالا فقط کافیست که برای اجرا شدن کالی، گزینه play virtual machine را کلیک کنید. ممکن است با پیغامی با این مضمون مواجه شوید "VM was moved or copied" که در اینصورت باید گزینه " I copied it" را انتخاب کنید.

15. هنگامی که از شما خواسته میشود که ابزار VMWare را نصب کنید، شما گزینه "نصب آن ها در زمان دیگری" را انتخاب کنید.

16. هنگامی که کالی بصورت کامل بوت شد، با صفحه لاگین آن مواجه میشوید:

وب سایت توسینسو

17. بر روی گزینه "Other" کلیک کرده تا بتوانید با اکانت root و پسورد پیش فرض toor لاگین نمایید.

18. صفحه دسکتاپ کالی پیش روی شما قرار میگیرد:

وب سایت توسینسو

شما توانستید این مرحله را با موفقیت انجام دهید.

خوب دوستان عزیز در این مرحله توانستیم با شیب ملایمی بخشی از مقدمات کار برای اجرای سناریوهای مختلف را بیان کنیم. اما این پایان کار نیست و هنوز راه بسیار زیادی برای رسیدن به انتهای مسیر وجود دارد. امیدوارم خسته نشده باشید. با این آرزو در قسمت های بعد نیز با ما همراه باشید.


احسان امجدی
احسان امجدی

کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

احسان امجدی ، مشاور امنیت اطلاعات و ارتباطات و تست نفوذ سنجی ، هکر کلاه سفید ، مدرس دوره های تخصصی امنیت اطلاعات و شبکه ، تخصص در حوزه های سرویس های مایکروسافت ، Routing و Switching ، مجازی سازی ، امنیت اطلاعات و تست نفوذ ، کشف جرائم رایانه ای و سیستم عامل لینوکس ، متخصص در حوزه SOC و ...

نظرات