محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

چرا ویندوز اینقدر Restart می شود؟ مقایسه ریبوت ویندوز و لینوکس

چرا ویندوز اینقدر ری استارت می شود؟ اگر شما از کاربران سیستم عامل ویندوز هستید ( الکی مثلا من کاربر لینوکس هستم D: ) قطعا به این مورد برخورد کرده اید که سیستم عامل ویندوز بصورت مرتب نیاز به Restart کردن دارد تا بتواند بسیاری از کارها را به درستی انجام دهد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

در واقع تقریبا یکی از نقاط ضعفی که در خصوص سیستم عامل ویندوز عنوان می شود همین نیاز به Restart شدن زیاد است ، معمولا زمانیکه شما یک Update جدید نصب می کنید و یا یک نرم افزار را نصب و یا حذف می کنید این سیستم عامل نیاز به Restart پیدا می کند.

چرا ویندوز ری استارت می شود

اما واقعا مشکل کجاست ؟ دلیل این Restart شدن در چیست ؟ شما به عنوان یک توسینسویی ایرانی بایستی به این نکته توجه کنید که سیستم عامل ویندوز توانایی اعمال تغییرات بر روی فایل های سیستمی آن هم زمانی که سیستم عامل در حال فعالیت است را ندارد و به همین دلیل نیاز به Restart کردن پیدا می کند ، معمولا فایل هایی در هنگام استفاده از سیستم عامل در کرنل ویندوز مورد استفاده قرار می گیرند که قفل یا Locked شده اند و همین موضوع باعث می شود تا زمانیکه سیستم Restart نشود ، تغییرات نتواند بر روی کرنل ویندوز اعمال شود.

فرآیند Reboot یا Restart در واقع چه کاری انجام می دهد ؟

همانطور که گفتیم ویندوز نمی تواند فایل های در حال استفاده را حذف یا بروز رسانی کند. زمانیکه فرآیند Windows Update یک فایل Update جدید دانلود و نصب می کند ، نمی تواند در همان لحظه این Update را بر روی فایل های سیستمی اعمال کند.

این فایل ها بصورت پیشفرض زمانیکه ویندوز در حال کار است قفل شده و امکان اعمال هیچگونه تغییراتی بر روی آنها داده نمی شود. برای اینکه ویندوز این Update ها را نصب کند بایستی تا حدود زیادی تمامی فرآیند های سیستم عامل را در حالت Shutdown قرار دهد سپس ویندوز می تواند سیستم را Restart کرده و به هنگام Load سیستم عامل Update ها را نصب کند.

Reboot کردن در بسیاری از موارد برای بروز رسانی و حذف کردن برخی از نرم افزارهای خاص نیز ضروری است. برای مثال اگر شما بخواهید قسمتی از یک نرم افزار آنتی ویروس یا یک درایور سخت افزاری که با کرنل سیستم عامل نزدیک شده است را حذف کنید به دلیل اینکه فایل های این نرم افزارها درون حافظه RAM و بسیاری از محل های دیگر در حالت محافظت شده و Protected قرار دارند ، برای اعمال تغییرات یا حذف بایستی Restart شوند.

در واقع اکثر فرآیند های بروز رسانی سیستم عامل ویندوز در حالت startup سیستم عامل انجام می شود و اینکار لازمه داشتن Reboot است. دقت کنید که هر نوع Windows Update ای هم نیاز به Restart کردن ندارد ، برای مثال بروز رسانی نرم افزاری مثل Office نیازی به Reboot کردن سیستم عامل ندارد ، اما زمانیکه صحبت از Security Update ها می شود معمولا نیاز است که یک Reboot انجام شود.

لینوکس و سیستم عامل های دیگر چه تفاوتی دارند ؟

اگر از کابران سیستم عامل دوست داشتنی لینوکس بوده باشید حتما دقت کرده اید که سیستم عامل لینوکس بسیار بسیار کمتر از سیستم عامل ویندوز نیاز به Restart کردن دارد ، دلیل این امر کاملا واضح است ، با توجه به اینکه در سیستم عامل لینوکس شما قادر هستنید فایل های در حال استفاده را نیز ویرایش کنید .

لینوکس از همین مزیت استفاده می کند و حتی با نصب کردن update های جدید نیز نیازی به Restart کردن ندارد و بصورت Real Time همه چیز اعمال می شود. اما یک نکته وجود دارد و آن هم این است که آیا واقعا در لینوکس به محض Update کردن آنها اعمال می شوند ؟ این همان نقطه ای است که شما بایستی به خوبی درک کنید.

تغییرات در لینوکس بعد از بروز رسانی الزاما بصورت کامل اعمال نمی شوند مگر اینکه Reboot انجام شود. برای مثال اگر شما یک فایل را در لینوکس دستکاری و بروز رسانی کنید ممکن است تغییرات شما بر روی فایل بصورت لحظه ای اعمال شوند اما اطلاعاتی که قبلا از آن فایل خوانده شده اند و در RAM و CPU در حال اجرا می باشند تا زمانیکه سیستم Reboot نشود از اطلاعات موجود در فایل قبل از بروز رسانی استفاده می کنند.

تا زمانیکه شما یک برنامه را خارج نکنید و مجددا آن را اجرا نکنید تغییرات لازمه بر روی نرم افزار شما اعمال نخواهد شد. اگر شما یک لینوکس Kernel جدید نصب کرده باشید شک نکنید که تا زمانیکه سیستم شما بصورت کامل Reboot نشود امکان استفاده از قابلیت های Kernel جدید را نخواهید داشت.

اما خبر خوب این است که امروزه نیاز به Restart کردن بسیار کمتر از قبل شده است و حتی سیستم عامل ویندوز هم بسیاری از کارها اعم از نصب درایورهای کارت گرافیکی و ... را بدون نیاز به Restart کردن سیستم انجام می دهد ، نسل جدید فایروال ویندوز که ما آن را به عنوان Windows Firewall With Advanced Settings می شناسیم و قبلا هم در توسینسو آن را معرفی کردیم به شما این اجازه را می دهد که تا سه روز بعد از اعمال و نصب یک update فرآیند Restart را انجام دهید تا uptime شبکه شما دچار مشکل نشود.

البته Uptime و Security دو مقوله در کنار هم و تا حدودی بر علیه هم هستند ، دقت کنید که در فرآیند های امنیتی یک هکر آخرین تاریخ Restart کردن شما را نیز می داند و با توجه به آن می تواند تشخیص بدهد که شما چه نوع Update هایی را نصب کرده اید اما برای اعمالشان هنوز Restart نکرده اید. به هر حال امیدوارم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید.

  • پانوشت : لینوکس به دلیل مجزا بودن سرویس هاش و استقلال عملکرد در خیلی از موارد با restart کردن خود اون سرویس براحتی کارش رو جلو میبره و نیازی به restart کلی سیستم عامل نداره اما در ویندوز عملکرد سرویس ها واقعا وابسته به هسته سیستم عامل هست و به همین دلیل مجبور به Restart هستن.

محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات