علی مرادی
متخصص سرویس های مایکروسافت و سخت افزار

تروجان چیست؟ معرفی بدافزاری به نام Trojan یا اسب تروا

تروجان یا Trojan یکی از انواع بدافزارها یا Malware ها در دنیا است که برای انجام عملیات تخریبی بر روی سیستم کاربر استفاده می شود یا باعث ایجاد دسترسی غیرمجاز مهاجم به سیستم کاربر می شوند، در واقع تروجان‌ها به نوعی حریم خصوصی و امنیت کاربران را تهدید می کنند. داستان تروجان یا اسب تروا برگرفتی ای از یک داستان قدیمی است که مهاجمین برای اینکه بتوانند دروازه های شهر را فتح کنند یک اسب را در بیرون شهر قرار دادند .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

مردم داخل شهر فکر کردند که دشمن از ترس این اسب را به یادگاری گذاشته است و بعد از اینکه این غنیمت را به داخل شهر آوردند ، بصورت مخفی دشمن دروازه های شهر را باز کرد و شهر را فتح کردند ، ماهیت تروجان این است که به ظاهر شما از یک ابزار مفید استفاده می کنید اما در باطن یک کد مخرب وجود دارد. این نوع بد افزار ها بر خلاف ویروس های کامپیوتری تکثیر نمی شوند .

با توجه به ماهیت چندکاره بودن این بدافزار و پنهان شدن آنها از دید بسیاری از آنتی ویروس ها تبدیل به ابزار محبوب مجرمان اینترنتی شده است.البته برای ناشناس ماندن تروجان‌ها از دید آنتی ویروس ها آنها را با ابزارهای مختلف Crypt (رمزنگاری) می کنند. تروجان‌ها با استفاده از روش های مختلف می توانند باعث آلوده شدن کامپیوتر ما شوند که می تواند این کار از طریق :

 • فلش مموری ها (کول دیسک ها)
 • حافظه های موبایل (کارت های حافظه)
 • شبکه های اجتماعی و سایت های اینترنتی و تبلیغاتی (اغلب با کلیک بر روی لینک های اینترنتی ناشناس و ظاهر فریب )
 • نرم افزارهای رایگان
 • راه اندازهای سخت افزارها و ... انجام گیرد

وقتی مجرم اینترنتی بخواهد تروجانی را وارد کامپیوتر شما کند این کار را با ترکیب کردن (Bind کردن) تروجان ساخته شده با برنامه های مختلف مثل عکس ها، آهنگ ها،‌فیلم ها، بازیها و... انجام می دهد و وقتی شما برای مثال عکسی را باز می کنید چیزی که در ظاهر اجرا می شود عکسی معمولی است و شما از آنچه در پشت پرده اتفاق می افتد اطلاعی ندارید. این فرآیند مخفی کردن تروجان درون نرم افزارهای کاربردی را در اصطلاح Warpping می گویند.

نفوذگر با استفاده از تروجانی که بر روی کامپیوتر شما منتقل کرده می تواند تنظیمات سیستم را به راحتی تغییر دهد و برای آنکه ناشناس باقی بماند سعی میکند فایروال و آنتی ویروس سیستم شما را از کار بندازد و با این روش به راحتی مکانیزم های امنیتی سیستم را دور میزند. تروجان‌ها اغلب حاوی بکدور (Backdoor) هستند (بکدورها برنامه هایی هستند که به هکر اجازه میدهند بدون داشتن شرایط احراز هویت عادی به سیستم کاربر متصل شوند ) که با هدف سرقت اطلاعات یا استفاده از منابع کامپیوتر آلوده در یک بوتنت استفاده می شوند.اهدافی که تروجانها می توانند داشته باشند:

 • ضبط کردن کلیه کارهایی که توسط کاربر بر روی سیستم شخصی خود انجام می دهد که این شامل مشاهده: وبکم، میکروفون، فایلهایی که می بیند، کلیدهایی که روی کیبورد می فشارد، که ممکن است در آن لحظه در حال ورود به یک حساب اینترنتی یا عضویت در سایتی باشد ، گرفتن اسکرین شات از صفحه نمایش و...
 • استفاده از سیستم قربانی برای انجام حملات DDOS ( در حملاتی که بر روی سایت های ایرانی انجام شد از این مورد هم استفاده شده بود)
 • بارگذاری و اجرای کدها و برنامه های مخرب دیگر
 • دانلود و تغییر و یا حذف اطلاعات کاربر
 • سرقت رمزهای عبور و اطلاعات کاربری
 • سرقت بانک های اطلاعاتی
 • ارسال پست های بی مورد یا هدفدار در شبکه های اجتماعی از طرف اکانت قربانی
 • و...

تروجان‌ها برخلاف باطن مخرب ظاهری مثبت و معمولی دارند. در واقع هدف اصلی آنها این است که خودشون رو به عنوان یک برنامه یا نرم افزار یا فایل اجرایی، موجه جلوه دهند تا بدین طریق شما به آنها اعتماد کنید. در اینترنت حتما به اینگونه موارد برخورد کرده اید که به متنی عجیب و فریبنده برخورد میکنید که برای مطلع شدن از اصل موضوع باید روی لینکی که داده شده کلیک کنید که در این صورت تروجان وارد سیستم شما می شود

مورد جالب: چند وقت پیش برای پرینت صورتحساب بانکی به یکی از بانکها مراجعه کردم که متصدی بانک گفت یک فلش مموری بیار تا فایل صورت حساب رو براتون بزنم!!!! منم اینکارو انجام دادم و صورتحساب رو گرفتم. نکته جالب اینجاست که من از سلامت فلش مموری خودم مطمعن بودم چون کارم اینه ولی آیا شهروندان عادی به اینکار اهمیت میدن؟ مطمعنا خیر . در خیلی از ادارات ما متاسفانه این خطا هست و این یه نقطه ضعف بسیار بزرگی هست که می تواند باعث مشکلات زیادی شود

نویسنده: علی مرادی

منبع : ITPRO


علی مرادی
علی مرادی

متخصص سرویس های مایکروسافت و سخت افزار

Mcitp 2008. Hardware Reparing.A+ Hardware.Wireless Security _DBA.Crisis Management.Marketing.ISO 10002

نظرات