میلاد فشی
کارشناس فناوری اطلاعات

کاملترین آموزش نصب Virtualbox در لینوکس | تصویری + نصب OS

چگونه ویرچوال باکس ( Virtualbox ) را در لینوکس نصب کنیم؟ در این آموزش قصد دارم به شما دوستان عزیز نحوه نصب و تنظیم نرم افزار مجازی سازی Virtual Box رو بر روی اوبونتو آموزش بدم. Virtual Box یکی از نرم افزارهای قدرمتند برای مجازی سازی است و بر روی معماری های x86 and AMD64 نصب میشود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

این نرم افزار محصول شرکت Oracle است و از مزایای آن Free and Open Source بودن آن است.هرچند VMware Workstation از نظر قدرت و Performance یکتا و بی همتاست و برای گنو//لینوکس هم پورت شده و بر روی ابونتو هم نصب میشود ولی به هر حال یک نرم افزار تجاری و مالکانه (Commercial and Proprietary) محسوب میشود و به خاطر Closed Source بودن اغلب آن را بر روی گنو-لینوکس نصب نمیکنند و ترجیحاْ از نرم افزارهای Open Source مثل Virtual box یا (Kernel-based Virtual Machine)KVM یا (Quick EMUlator)QEMU استفاده میشود.چون که VirtualBox محبوب تر است ما Virtual Box رو نصب میکنیم.

آموزش نصب VirtualBox بر روی اوبونتو

برای نصب VirtualBox هم میتوانید از مخازن استفاده کنید و هم از بسته های deb .برای نصب از طریق مخازن شما باید Repository URL مربوط به نرم افزار رو به فایل etc/apt/sources.list/ اضافه کنید و ... ولی ما روش نصب آسان تر یعنی استفاده از بسته های باینری (binary packages) از قبل کامپایل شده deb استفاده میکنیم.

بسته های deb بر روی توزیع دبیان و اغلب توزیع های مشتق شده از Debian GNU Linux مثل Ubuntu و Parsix GNU//Linux و Mint و Kali و KNOPPIX و ... اجرا میشود.برای دانلود فایل های deb نرم افزار Virtualbox باید به لینک سایت رسمی Oracle مراجعه کنید:

اما این لینک برای شرکت اوراکل هست که متاسفانه کشور ما رو تحریم کرده و شما با پیغام Access Denied مواجه میشوید.خوشبختانه بر روی سرورهای شرکت Canonical فایل های Virtual Box برای دانلود بایگانی شده و شما به راحتی میتوانید بدون دردسر به راحتی از آدرس زیر آنها را دانلود نمایید :

در آدرس فوق فایل های deb و فایل های(Red Hat Package Manager) RPM برای دانلود قرار دارند.فایلهای RPM پکیج های باینری توزیع ردهت هستند ولی خوب بر روی توزیع های rpm-base مثل Fedora و SUSE و Mandriva و CentOS و Oracle Linux و ... هم نصب میشوند.نصب فایل های باینری در اوبونتو بسیار آسان است و با Double Click بر روی فایل های deb میتوان آنها را نصب کرد.

در محیط متنی هم میتوانید با دستور sudo dpkg -i YourDebPackage.deb میتوان بسته های deb را نصب کرد.همچنین شما میتوانید از دستور gdebi هم استفاده نمایید.مزیت این دستور به دستور dpkg این است که این دستور به صورت خودکار تمامی وابستگی های (dependencies) بسته را پیدا میکند و نصب میکند تا بسته deb به درستی نصب شود و کار کند.Syntax این دستور به شکل شکل زیر است :

sudo apt-get install gdebi
sudo gdebi /PATH/TO/PACKAGE.deb

آموزش نصب Guest OS بر روی Virtual Box

در مقاله به جای Virtual Box از VB به اختصار استفاده میشود.بعد از نصب VB شما به راحتی میتوانید با استفاده از محیط گرافیکی آن سیستم عامل مجازی خود را نصب کنید که به آن Guest OS هم میگویند و به اوبونتو که در اینجا میزبان سیستم عامل های مجازی شده Host OS میگویند.اگر با نرم افزارهای مجازی سازی مثل vmWare قبلا کار کرده باشید در VB هم به راحتی هر OS رو که دوست دارید میتوانید نصب کنید.

از ویندوز ۳.۱ تا ویندوز ۱۰ خانواده مایکروسافت و اغلب توزیع های گنو-لینوکس و دیگر سیستم عامل ها مثل MAC OS x و IBM OS/2 و Solaris رو نصب کنید.فقط نکته ای که درخصوص انتخاب پروفایل ها برای نصب OS وجود دارد ٬ این پروفایل ها که به صورت Type و Version در پنجره Create Virtual Machine قرار دارد هیچ تاثییری بر روی فرآیند نصب OS ندارند.مثلا اگر در لیست توزیعی به اسم Xubuntu وجود ندارد این بدین معنی نیست که شما نمیتوانید Xubuntu رو نصب کنید.یا حتی شما میتوانید از لیست oracle رو انتخاب کنید ولی بر روی همین ویندوز ۷ نصب کنید!

این پروفایل ها فقط جنبه اطلاع رسانی داره و به طور پیش فرض Hardware Configuration مناسب برای OS مورد نظر شما رو تعیین میکنه.مثلا برای ویندوز ۳.۱ برای شما Memory Size رو ۳۲ مگابایت در نظر میگیره ولی برای ویندوز ۱۰ مقدار RAM پیشنهادی 2048 مگابایت است.شما خودتان اگر از Hardware Requirement سیستم عاملی که میخواهید نصب کنید٬اطلاع داشته باشید میتوانید این تنظیمات رو دستی انجام بدهید.

برای نصب ماشین مجازی هم شما میتوانید از راه های متفاوتی استفاده کنید.میتوانید از فایل iso سیستم عامل استفاده کنید.یا از DVD-ROM استفاده کنید.یا میتوانید Virtual Hard Disk ای که حاوی Gues OS است را به VB معرفی کنید.من روشی که معمولا استفاده میکنم استفاده از فایل ISO نرم افزار Acronis True Image هستش.

من با معرفی ISO این نرم افزار به Virtual Box نرم افزار Acronis رو به صورت مجازی در محیط بوت اجرا میکنم و بعد فایل Backup ای که حاوی سیستم عامل ویندوز مستقل از سخت افزار است رو بر روی ماشین مجازی Recovery میکنم.من قبلا این فایل Backup رو تهیه کردم و هر جا که نیاز باشه اون رو رکاوری میکنم این طوری خیلی سریع مثلا من یه ویندوز رو با تمام نرم افزارهای جانبی موردنیازم رو نصب میکنم.

آموزش معرفی فایل ISO به ماشین مجازی

بعد از ساخت ماشین مجازی برای معرفی فایل ISO نرم افزار Acronis به ماشین مجازی میتوانید گزینه Settings رو انتخاب کنید به قسمت Storage بروید و Add Optical drive رو انتخاب نمایید و با انتخاب Choose Disk فایل iso رو به اون معرفی کنید.

این فایل iso میتواند هر Bootable Media ای باشد.از یک توزیع گنو-لینوکس گرفته تا یک ورژن ویندوز تا Acronis و ... ولی اگر مثل من میخواهید از Acronis برای Recovery فایل Backup حاوی OS استفاده کنید توصیه میکنم که از پروفایل oracle برای اینکار استفاده کنید. تجربه ای که من داشتم این بود که با انتخاب oracle ورژن ۶۴ بیت نرم افزار Acronis بهتر کار میکنه.پس در صورتی که Bootable Media های جانبی شما مشکلی داشت شما میتونید با آزمون و خطا و تغییر پروفایل ها و تنظیمات و کانفیگ سخت افزاری ماشین مجازی مشکل رو حل کنید.

برای مثال Acronis TI 2014 با پردازنده ۳۲ بیتی اجرا نمیشه ! بعد از بوت اکرونیس نکته ای که وجود داره اینه که شما باید فایل Backup ای رو که دارید به اون معرفی کنید تا بر روی هارد مجازی ماشین مجازی نصب شود.این فایل Backup میتواند بر روی یک هارد دیسک اکسترنال یا بر روی هارد فیزیکی شما باشد.

در قسمت های بعدی با جزییات بیشتر برای این کار آشنا میشوید.همچنین شما میتوانید از فایل های OVA و OVF هم برای نصب Guest OS استفاده کنید.برای اینکار میتوانید از منوی File گزینه Import appliance استفاده نمایید.فایل OVF یا OVA را انتخاب کنید و به این شکل فرآیند Deployment رخ میدهد.این روش هم یکی از روش های بی دردسر و سریع برای نصب Guest OS است.البته فایل Backup نرم افزار Acronis که پسوند TIB دارد را با OVF یا OVA اشتباه نگیرید.فایل های OVF و OVA پسوند مورد استفاده شرکت vmWare در محصولات vSphere Client و ESXi است.

در این قسمت قصد داریم که بین سیستم عامل Guest و External Hard Disk ارتباط برقرار کنیم.روشی که ما استفاده میکنیم به آن VirtualBox Raw Hard Disk Access میگویند.ابتدا برای پیدا کردن آدرس هارد دیسک اکسترنال دستور sudo fdisk -l رو اجرا کنید.در سیستم من هارد اکسترنال آدرس dev/sdb/ را دارد.در گنو-لینوکس با استفاده از دستور زیر میتوانید یک اشاره گر به ابتدای هارد اکسترنال بسازید.سینتکس دستور به شکل زیر است :

VBoxManage internalcommands createrawvmdk -filename "</path/to/file>.vmdk" -rawdisk /dev/sdx

در اینجا ما برای هارد sdb از دستور زیر در ترمینال اوبونتو استفاده میکنیم :

VBoxManage internalcommands createrawvmdk -filename /home/milad/usb-hdd.vmdk -rawdisk /dev/sdb

این اشاره گر به صورت یک فایل است.این فایل فقط 538 بایت حجم دارد !!! ولی چون که حاوی اشاره گری(Pointer) به ابتدای هارد sdb است ٬ شما به راحتی میتوانید به کمک این فایل به چند ترابایت اطلاعات درون هارد اکسترنال sdb دسترسی داشته باشید!!! برای این کار پنجره Virtual Box‌که به صورت GUI است را اجرا کنید و از لیست سیستم عامل های مجازی سیستم عامل مورد نظر خودتون رو انتخاب کنید.

ابتدا سیستم عامل Guest رو خاموش کنید. به قسمت Settings مربوط به Guest OS بروید و در بخش Storage بر روی Add Hard Disk کلیک نمایید سپس Choose existing disk کلیک کنید و فایل usb-hdd.vmwdk که ایجاد کردیم به آن معرفی نمایید.الان میتونید سیستم عامل مجازی (Guest) رو Start کنید.من از ویندوز ۷ برای Guest OS استفاده کرده ام. وقتی که فایل منیجر Explorer.exe رو اجرا میکنم در لیست درایوها ٬ درایوهای هارد اکسترنال هم اضافه شده است.

از مزایای این روش این است که به طور همزمان میتوان از هر دو سیستم عامل  Guestو Host به اطلاعات روی هارد دیسک اکسترنال دسترسی داشته باشیم.در اینجا من به طور همزمان میتوانم از هارد اکسترنال ام بر روی اوبونتو و ویندوز ۷ استفاده کنم.فقط اگر سینتکس دستور بالا را فراموش کردید شما میتوانید با زدن دکمه F1 در پنجره Virtual Box فایل راهنمای UserManual.pdf رو مشاهده کنید.با جستجوی عبارت "rawdisk" به سینتکس این دستور دسترسی پیدا کنید.حتی در این فایل سینتکس دستور متنی مربوط به Mac OS X و ویندوز هم نوشته شده است.(VB يک نرم افزار مستقل از پلتفرم است)

آموزش نصب Virtual Box Extension Pack

برای استفاده از قابلیت هایی مثل پشتیبانی از virtual USB 2.0//3.0 controller (EHCI//xHCI) و نیز استفاده از قابلیت هایی مانند PXE boot برای Intel cards و VirtualBox RDP و قابلیت VM disk image encryption شما باید Extension Pack را نصب کنید.متاسفانه این بسته Closed Source است و به همین خاطر به صورت جداگانه عرضه میشود تا کاربر آزاد باشد که آن را نصب کند یانه !؟

به نظر بنده اگر فقط برای اتصال دستگاه های ذخیره ساز جانبی میخواهید Extension Pack را نصب نمایید توصیه میکنم که این بسته Closed Source را نصب نکنید.چون که قابلیت VirtualBox Raw Hard Disk Access به مراتب بهتر از استفاده از قابلیت USB است.چون که به طور همزمان میتوانید هم از اوبونتو و هم از سیستم عامل مجازی (مهمان) به هارد اکسترنال دسترسی داشته باشید.بدون اینکه بسته ای Closed Source را نصب کنید.

در این آدرس شما میتوانید Extension pack مربوط به نسخه های متفاوت VB را دانلود کنید.توجه کنید که اگر نسخه Extension Pack با نسخه VB یکسان نباشد امکان نصب آن وجود ندارد.برای مثال اگر شما از VB‌ورژن ۵.۱.۱۰ استفاده میکنید باید نسخه Extension Pack هم 5.1.10 باشد.

در غیر اینصورت با پیغام خطای Failed to install the extension pack مواجه میشوید.نصب Extension Pack بسیار ساده است.کافی است از منوی File گزینه Preferences‌را انتخاب نمایید سپس به قسمت Extensions بروید.بر روی Add new package کلیک کنید و Extension Pack ای را که دانلود کرده اید به برنامه VB‌معرفی کنید.همچنین شما میتوانید با Double click‌کردن بر روی فایل Extension Pack آن را نصب نمایید.

آموزش نصب VirtualBox Guest Additions

اگر شما میخواهید کارایی و Performance سیستم عامل مهمان خود را بالا ببرید و ماشین مجازی شما از نظر کیفیت تصویر و Resolution های بالاتر از 800x600 پیکسل را پشتیبانی کنه و نیز وسایل جانبی USB را هم شناسایی کنه باید این بسته را نصب نمایید.بشما باید این بسته را نیز از همان آدرس مذکور دانلود نمایید.

برای نصب آن بر روی ماشین مجازی کافی است از منوی Device گزینه Insert Guest Additions CD image را انتخاب نمایید سپس به My Computer بروید و میبینید که یه درایو مجازی به اسم Virtual Box Guest Additions داریم و میتونیم براحتی با Wizard آن را نصب نمایید.

برای نصب آن بر روی لینوکس اوبونتو هم کافی است بر روی فایل دانلود شده که این فایل برای من "VBoxGuestAdditions_5.0.24.iso" میباشد بر روی آن کلیک راست کنید و بر روی Open With > Disk Image Mounter کلیک نمایید.اوبونتو از توزیع هایی است که به صورت خودکار اسکرپتی که این بسته را نصب میکند را اجرا میکند. از شما سوال میکند که شما موافقید که این اسکریپت به صورت خودکار اجرا و نصب شود !؟ با زدن Run این بسته برای شما نصب میشود.

  • آیا می توان Virtualbox را در لینوکس نصب کرد؟

    بله قطعا ، در واقع پروژه Virtualbox یا همان Oracle VM یک پروژه متن باز است که ماهیت نصب آن بر روی لینوکس بوده است و بعدا به سمت نصب ویندوزی آمده است.
  • تفاوت Virtualbox و Oracle VM در چیست؟

    هیچ تفاوتی ندارند ! در واقع Virtualbox محصول شرکت Sun بوده است که توسط شرکت Oracle این پروژه خریداری شده و به عنوان Oracle VM جدیدا شناخته می شود

میلاد فشی
میلاد فشی

کارشناس فناوری اطلاعات

میلاد فشی ، کارشناس نرم افزار ، کتاب Mobile Web Application With MoSync Framework را برای برنامه نویسی Cross-Platform برای موبایل ها یا تبلت ها به رشته تحریر درآوردم.به نرم افزارهای آزاد و متن باز (FOSS) علاقه دارم. با توزیع های محبوب گنو/لینوکس نیز کار کرده ام.به شبکه های کامپیوتری بیشتر از برنامه نویسی علاقه دارم و به همین دلیل بیشتر در حوزه شبکه های کامپیوتری مطالعه و تحقیق و پژوهش دارم و خودم رو یک دانشجوی مادام العمر میدونم...

نظرات