محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

SONET چیست؟ معرفی Synchronous Optical Networking به زبان ساده

همانطور که می دانید در تکنولوژی های انتقال داده در شبکه های گسترده این سرعت است که بالاترین هزینه را دارد و البته بدست آوردن سرعت مناسب و بسیار بالا با استفاده از شبکه های مبتنی بر کابل های مسی نیز چندان قابل توجه نیست. زیرساخت ارتباطی SONET که مخفف Synchronous Optical Networking است همانطور که از نامش هم پیداست برای برقراری ارتباطات با استفاده از فیبر نوری در زیرساخت های شبکه های گسترده یا WAN کاربرد دارد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

این نوع شبکه ها در واقع یک پروتکل استاندارد دیجیتال هستند که این امکان را برای ما فراهم می کنند که بتوانیم حجم عظیمی از داده ها را تا فواصل طولانی و با سرعت بسیار زیاد منتقل کنیم و طبیعتا این زیرساخت با استفاده از فیبرهای نوری فراهم می شود. در ساختار SONET همزمان چند Data Stream با استفاده از نورهای LED و لیزر بر روی یک رسانه فیبر نوری قابل انتقاد است . SONET محصول انستیتو استاندارد ملی آمریکا یا ANSI است.

ساختار و معماری کاری SONET بر اساس 4 عدد رشته فیبر نوری است که در دو جهت بصورت موازی با هم کار می کنند و انتقال داده را انجام می دهند در واقع دو فیبر برای ارسال و دو فیبر برای دریافت طراحی شده اند. از زیرساخت های SONET برای انتقال داده های بسیار حجیم استفاده می شود تا حدی که این سرویس قادر است سرعتی برابر با 50 گیگابیت بر ثانیه و بیشتر از آن را به ما ارائه بدهد. به یک نکته ظریف دقت کنید :

شبکه SONET تکنولوژی چندان متفاوتی از انتقال های دیگر ندارد اما سخت افزاری که برای این سرویس مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین پیکربندی هایی که برای آن انجام می شود باعث می شود سرویس قابل اعتماد تری را دریافت کنید.

SONET برای فواصل بسیار طولانی از یک Re-Generator (تقویت کننده پالس نوری) استفاده می کند. این دستگاه پالس هایی که برای فواصل طولانی منتقل شده اند را مجددا تقویت می کند. پالس ها ابتدا به سیگنال الکتریکی تبدیل شده و مجددا به پالس نوری تبدیل و در ادامه مسیر ارسال می شوند. برای استفاده همزمان از چند فیبر نوری از تسهیم کننده یا Multiplexer هایی به نام ADM استفاده می شود که برای پشتیبانی از معماری SONET طراحی شده اند.

شبکه SONET چیست

همانطور که اشاره کردیم SONET توانایی انتقال چندین Data Stream بصورت همزمان را دارد و برای اینکار طراحی شده است که سرویس هایی با درجه کارایی بسیار بالا را برای ارتباطات بین سیستم ها در فواصل طولانی فراهم کند ، تقریبا تمامی انواع سازمان ها با اندازه های مختلف می توانند از این زیرساخت استفاده کنند. در شبکه های مبتنی بر Packet یا همان Packet Switching Networks یک Packet بصورت عادی دارای دو قسمت است :

Data Header و Payload . در زمان انتقال داده ابتدا این Data Header است که منتقل می شود و بعد از آن Payload منتقل می شود. در SONET یک تغییر کوچک به وجود آمده است ، Header به عنوان Overhead یا بار اضافه در نظر گرفته می شود و قبل از انتقال Payload منتقل نمی شود ، به جای آن خود Header درون Payload آمیخته می شود ( در حین فرآیند انتقال ) و اینکار باعث تا زمان کامل شدن کل انتقال داده ادامه پیدا می کند در واقع به نوعی کل داده ها یکپارچه و منتقل می شوند و در مقصد تبدیل ها انجام می شود.

SONET توسط ANSI به عنوان یک استاندارد برای انتقال همزمان داده بر روی رسانه فیبر نوری معرفی شد . این یک استاندارد آمریکایی است اما در دنیا ما این استاندارد را به نام Synchronous Digital Hierarchy یا SDH می شناسیم. اگر دو کشور یا دو قاره از دو تکنولوژی مختلف استفاده کنند آنها را می توانیم با استفاده از استانداردی واحد متصل کنیم و مشکلی از لحاظ استاندارد در این میان پیش نمی آید.

SONET استانداردی است که با استفاده از مکانیزم کاری خودش و بستر ارتباطی که فراهم کرده است می تواند سرعتی تا حداکثر 9.953 گیگابیت بر ثانیه سرعت انتقال را اراده بدهد !!! اما سرعتی برابر با 20 گیگابیت بر ثانیه در شرایط خاص نیز برای این نوع زیرساخت پیشبینی شده است. شبکه SONET به عنوان بنیاد شبکه های Broadband در زیرساخت های ISDN یا در اصطلاح BISDN نیز معرفی می شود. در دوره آموزش نتورک پلاس و در بخش تکنولوژی های شبکه های گسترده در خصوص شبکه های SONET نیز صحبت می کنیم. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات