آموزش تبدیل فایل PCL6 به PDF : تبدیل فایل خام پرینتر به PDF

با سلام خدمت دوستان ، امروز قصد معرفی یک نرم افزار / اسکریپت تحت زبان پایتون داریم که کاربرهای اون دو نوع هستن ، یا هیچ کاری باهاش ندارن یا اینکه بسیار براشون مهم هست.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

مقدمه ای از فایل های PCL6 

زبان مورد استفاده برای ارتباط با پرینترهای HP 4000 series که توسط خود HP معرفی شده و این زبان کامپیوتر درواقع یک Level از خروجی Bitmap که پرینترها چاپ میکنند بالاتر هست.برخی از Print Server ها قابلیت ذخیره فایل هایی که کاربران Print گرفته اند در قالب PCL6 هم دارند و اغلب در سازمان/شرکت ... هایی که اسکیل بزرگی دارند (البته نه فقط اونها ممکنه جایی که دوتا پرینتر هم هست این اتفاق رخ بدهد) که تعداد پرینتر بالایی دارند .

مسول قسمت Printer ها بخواد کنترلی بر روی فرایند پرینت گرفتن داشته باشد و در صورت نیاز و مشاهده موارد مشکوک ، مثل پرینت های بالای 100 صفحه یا بیشتر که کارمندان ممکن هست اسناد شخصی خود را پرینت بگیرند مشاهده کند چه چیزی پرینت گرفته شده و یا در سناریو دیگری ، در جاهایی که موارد امنیتی مطرح هست و محرمانگی اسناد وجود دارد ، درصورت لزوم میتوان چک کرد کارکنان چه مواردی را پرینت گرفته اند. بریم سراغ مبحث بعدی چون کاربرد این Feature زباد می باشد و هرکسی بنا به دلایلی ممکن است به آن نیاز پیدا کند.

یکی از مطرح ترین نرم افزار های Print Server نرم افزاری به اسم Papercut می باشد که خیلی نرم افزار کاملی می باشد و با توجه به feature هایی که دارد خیلی از نیاز های ما را برطرف میکند و همیشه گزارشات کاملی از وضعیت پرینتر ها و پرینت هایی که گرفته شده با مشخصه های متفاوتی ایجاد میکند. ولی متاسفانه یک مشکل کوچکی که با این نرم افزار داشتم این بود که وقتی شما یک سند 100 صفحه ای (از یک صفحه به بالا) می خواهید ببینید چه چیزی بوده ، فقط در قالب JPG به شما نمایش میدهد و صفحه ها هم یکی به یک نمایش میدهد و اگر شما بخواهید دنبال مورد خاصی بگردید یا اون صند به صورت کامل داشته باشید ، هیچ راهی نمی ماند بجز دانلود همه عکس ها به صورت جداگانه .

و کلا از نرم افزار Papercut که بگذریم ممکن است در هر سناریو مختلفی که شما دارید نیازتان به خواندن یک فایل PCL6 بیفتد چون تمامی پرینتر های HP 4000سری و سری هایی دیگه ای هم هست که من حضور ذهن ندارم از این فرمت استفاده میکنند.هرچه در محیط اینترنت گشتم هیچ اسکریپت یا نرم افزار رایگانی برای این کار پیدا نکردم با کمی جستجو این اسکریپت رو ساختم و در سایت GITHUB که آدرس دقیقش در ادامه ذکر میشه گذاشتم برای استفاده شما دوستان.

روش کار این اسکریپت بدینگونه می باشد که یک قسمت WebServer دارد که با اجرا شدنش به شما یک رابط گرافیکی میدهد و شما می توانید با کپی کردن فایل های PCL6 که دارید در فولدر document و کلیک کردن بر روی لینک کانورت ... فایل های pcl6 به PDF تبدیل می شوند و شما می توانید این فایل ها را همانجا تحت وب مشاهده کنید و وقتی یک سرویس تحت وب می باشد یک مزیت دیگری که به آن افزوده می شود ، عدم وابستگی به یک مکان خاص جهت بره برداری از آن سرویس می باشد. یعنی شما می توانید از هر کجا که هستید چک کنید چه مواردی پرینت گرفته شده یا مسول مانیتورینگ شما این کار را انجام میدهد.

قابل ذکر می باشد این نسخه اولیه اسکریپت می باشد و فعلا دارای قسمت هایی مانند LOG هایی از کانورت کردن در خودش نگه می دارد و کاربر Admin آن می تواند لاگ ها را مشاهده کند و جهت هر عملی که بخواهد انجام بگیرد قبل از آن نیاز به LOGIN کردن می باشد و شما مدیریت کاملی بر روی یوزر های این اسکریپت نیز دارید.

نصب و اجرای اسکریپت

برای اجرای این اسکریپت که فعلا تحت ویندوز کار میکند و برای تغییر آن به محیط های لینوکسی تغییرات چندانی نیاز ندارد ، باید چند پیش نیاز نصب شود که به شرح زیر می باشد :

  • Python 2.7
  • -ghost-trap
  • -Django

توصیه میشود در محیط های ویندوزی نرم افزار JetBrain را نصب کنید و یک بار برای تست یک پروژه از نوع Django انتخاب کنید ، این نرم افزار بدون هیچ دردسری براتون Django نصب میکند ، چون نصب Django بر روی ویندوز کمی پیچیده تر از سیستم عامل های لینوکس بیس می باشد.بعد از نصب این پیشنیاز ها به سراغ تنظیمات اولیه ویندوز جهت اجرای اسکریپت می رویم :

اضاف کردن مسیر فایل pcl6 به Path Variable ویندوز : از قسمت System Properties تب Advanced و Environment Variable و سپس در قسمت System Variable و انتخاب Path و سپس Edit و در انتهای فیلد Variable Value یک علامت ";" (بدون کتیشن ) و آدرس دقیق فایل pcl6.exe که با نصب ghost-trap به قسمت program file شما اضافه شده را داخل " path" قرار میدهید (با کتیشن) که البته بجای کلمه path شما مسیر فایل pcl6.exe به صورت کامل وارد میکنید یعنی در نهایت این آدرس باید به pcl6.exe ختم شود .سپس از این مسیر فایل Zip را دانلود و Extract کرده در هر مسیر دلخواهی که دوست دارید اسکریپت اجرا شود و سپس webserver/webserver رفته و فایل setting.py را ویرایش کنید :

عبارت ALLOWED_HOSTS را پیدا کنید و بجای 127.0.0.1 آدر شبکه یا IP کارت شبکه خود وارد کنید مثال : '192.168.10.75' اگر همه کار های بالا را بدرستی انجام داده باشید و سیستم شما از نظر فایروال یا هرچیز دیگه ای مشکلی نداشته باشد اکنون با اجرای فایل run.bat که در فولدر WebServer قرار دارد ، سرویس اسکریپت شما راه اندازی می شود . اکنون شما با بازکردن Browser خود و وارد کردن IP با پورت 8090 باید به صفحه Login بروید که به صورت پیشفرض نام کاربری admin و رمز عبور !1asdfghj می باشد.

پس از Login بر روی لینک View site کلیک کنید تا به قسمت کاربردی اسکریپت بروید و در آنجا با کلیک بر روی Convert ... تمامی فایل های pcl6 که در فولدر document وجود دارد به PDF تبدیل میشود و پس از اتمام کانورت کردن ، لیست فایل ها همانجا به شما نمایش داده می شود و می توانید با کلیک کردن بر روی آنها در همان محیط تحت وب فایل های PDF را مشاهده کرد .موفق باشید.

#پرینتر #پرینت_سرور


نظرات