محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

chroot چیست؟ بررسی مفهوم Chroot Jail در لینوکس به زبان ساده

احتمالا شما هم اگر کمی در حوزه لینوکس و یا یونیکس فعالیت کرده باشید با واژه ای به نام Chroot Jail برخورد کرده اید . زمانیکه صحبت از امنیت در سیستم عامل لینوکس می شود و البته بحث ایزوله کردن سرویس ها ، این واژه بیشتر به چشم می آید ، Chroot Jail به زبان ساده یعنی اینکه یک پروسه یا یک سرویس را به شکلی محدود و ایزوله کنیم که به سایر منابع سیستم دسترسی نداشته باشد و در صورت بروز مشکل امنیتی برای این سرویس ، کل سیستم عامل دچار اخلال امنیتی نشود .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

این مکانیزم امنیتی صرفا برای سرویس هایی قابل اجرا است که برای اجرا شدن نیاز به دسترسی به منابع کاربر root در سیستم ندارند ، واژه Jail به معنی حبس کردن یا زندانی کردن است و واژه Chroot مخفف Change Root است که در واقع تغییراتی در مسیرهای دسترسی کاربر به منابع سیستم ایجاد می کند و دایرکتوری های مجازی را ایجاد می کند که تقریبا شبیه به دایرکتوری های ساختاری لینوکس است و در واقع به نوعی دسترسی به دایرکتوری ها در Chroot Jail برای سرویس شبیه سازی می شوند.

با اجرا شدن یک پروسه یا سرویس در حالت Chroot اگر سرویس شما دچار حمله هکری شود صرفا همان سرویس دچار اختلال می شود و سایر قسمت های سیستم سلامت می مانند . کاربر root به دلیل امکان دسترسی به منابع مختلف سیستم و خارج شدن از محیط Jail برای استفاده در این فرآیند مناسب نیست و البته روش انجام اینکار برای سرویس های مختلف متنوع است ، برای مثال Chroot کردن سرویس DNS یا Chroot کردن سرویس Web به شکل متفاوتی انجام می شود و حتی بعضا در توزیع های مختلف لینوکس Chroot کردن یک سرویس روش های متنوع و خاص خودش را دارد . Chroot Jail بصورت چروت جیل یا کروت جیل یا سی ایچ روت جیل هم تلفظ می شوند.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات