محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

سامبا (Samba) چیست؟ به زبان ساده

سرویس سامبا (Samba) چیست؟ شاید فکر کنید این سامبا اون سامباست! ولی  نه اشتباه نکنید اصلا سامبا اون چیزی که توی ذهنتون هست نیست !!! سامبای مد نظر ما یه نوع رقص آمریکایی جنوبی نیست بلکه یک مفهوم و البته بهتر هست بگیم یک ابزار در سیستم عامل لینوکس هست که یه سری سرویس ها به ما ارائه میده که بتونیم با سیستم عامل های خانواده های دیگه ارتباط برقرار کنیم . خوب برای اینکه بهتر درک کنید باید برای شما یک سناریو بگم که بتونید دقیقا کاربرد SAMBA رو درک کنید .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

فرض کنید که قرار هست شما از یک ویندوز کلاینت به یک فایل سرور ویندوزی متصل بشید ، قطعا بدون هیچ مشکلی به دلیل یکسان بودن پروتکل های ارتباطی بین این دو خانواده سیستم عامل ارتباط شما برقرار میشه ، اما حالا فرض کنید که همین کلاینت ویندوزی میخاد به فایل سروری که از خانواده لینوکس یا یونیکس هست متصل بشه !! اینجا دیگه پروتکل ها یکسان نیستند و بنابراین مشکل ارتباطی وجود خواهد داشت و اینجاست که SAMBA ی قصه ما تبدیل به پروتکل ارتباطی بین لینوکس و ویندوز می شود ...

همونطور که می دونید در سیستم عامل های خانواده ویندوز ، اشتراک گذاری پرینتر و فایل در شبکه از طریق پروتکی به نام SMB انجام میشه ، اما لینوکس امکان برقراری ارتباط با SMB رو تا زمان ارائه شده Samba نداشت . بنابراین در تعریف ساده سامبا می تونیم بگیم که سامبا یک پیاده سازی رایگان نرم افزاری این ابزار هست که از پروتکل SMB انجام شده تا شما بتونید به سرویس های مایکروسافتی شبکه ارتباط برقرار کنید.

سامبا این امکان رو به کاربران ویندوزی و برعکس میده که بتونید از سرویسهای پرینتر و فایلی که روی سیستم عامل های خانواده لینوکس و یونیکس سرویس دهی شدند به همون سادگی که از پرینترها و فایلهای سرور ویندوزی استفاده می کنند ، استفاده کنند ، البته کاربر هیچوقت متوجه این تفاوت نمیشه چون از طریق کلاینت بهش متصل میشه و این در واقع مزیت جالب Samba هست که نمیزاره کاربر درگیر پیچیدگی های وسط راه بشه و تصورش این هست که به یک سرور ویندوزی متصل شده .

با استفاده از Samba یک سیستم عامل لینوکسی می تونه تقریبا اکثر کارهای مهمی که یک سیستم عامل ویندوزی می تونه در شبکه سرویس بده رو تجربه کنه ، می تونه عضو دومین بشه یا حتی خودش نقش دومین کنترلر رو در شبکه ایفا کنه !  سامبا روی اکثر سیستم عامل های خانواده لینوکس و یونیکس نصب میشه و امکان سرویس دهی داره . درست هست که امکاناتی که برای Samba عنوان شده خیلی زیاد هست اما شما بصورت ساده برای تعریف کردن این سرویس می تونید بگید که شبیه سازی از پروتکل CMB/CIFS در لینوکس هست .

اگر شما قصد دارید دو بستر شبکه ویندوزی و لینوکسی رو با هم یکپارچه کنید تا بتونن از سرویس های هم استفاده کنن قطعا Samba گزینه پیش روی شما هست . هر سوالی در خصوص این سرویس مربوط به این مطلب دارید خوشحال میشم در ادامه عنوان کنید .


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات