مهدی عادلی فر
بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

معرفی Nuget و مدیریت پکیج ها بوسیله آن

در مطلب قبلی در مورد NPM صحبت کردیم. در این مطلب می‌خواهیم در مورد پکیج منیجر محصولات مایکروسافتی یعنی Nuget صحبت کنیم. همانطور که گفتیم Nuget مدیر پکیج های پروژه های مایکروسافتی و پروژه های دات نت می‌باشد که با استفاده از بخش کلاینت آن می‌توان پکیج ها را استفاده و مدیریت و بروزرسانی کرد. بخش گالری Nuget یعنی سایت nuget.org بخش انبار مرکزی پکیج های مربوط به Nuget می‌باشد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران


Nuget Visual studio معرفی Nuget

Nuget از سال 2010 توسط مایکروسافت ارائه شد و بر روی ویژوال استودیو 2012 قرار گرفت و بعد از آن استفاده می‌شود. اگر شما ویژوال استودیو را بر روی سیستم خود نصب کنید بخش کلاینت Nuget هم به صورت خودکار بر روی سیستم شما نصب می‌شود که می‌توانید از آن هم در محیط ویژوال استودیو و هم به صورت خارج از آن و در خط فرمان ویندوز استفاده نمایید. البته اگر با dot net core کار می‌کنید و محیط شما ویندوزی نیست باز Nuget برای شما محیا شده و می‌توانید از آن استفاده کنید.

پکیج های Nuget

در داخل گالری Nuget پکیج های مختلفی وجود دارد که برنامه نویسان مختلف آن‌ها را به اشتراک گذاشته‌اند. این پکیج ها هر کدام یک فایل زیپ شده با پسوند nupkg می‌باشد که شامل کتابخانه‌های نوشته شده و کامپایل شده (DLLها) و یا فایل‌های دیگر مثل فایل‌های css, js می‌باشند. همچنین هر پکیج یک فایل manifest دارد که اطلاعاتی مثل شماره ورژن در مورد خود پکیج را در خود نگهداری می‌کند. البته ممکن است که یک پکیج وابستگی‌هایی هم به پکیج های دیگر داشته باشد که هنگامی که یک پکیج را با استفاده از Nuget نصب می‌کنید به صورت خودکار وابستگی‌های آن پکیج نیز پیدا شده و نصب می شوند.

ابزارهای کار با Nuget

در محیط ویژوال استودیو ابزار های متنوعی برای کار با Nuget وجود دارد که هم به صورت گالری می‌توان از آن استفاده کرد و هم مانند npm می‌توان در محیط کنسول و با خط فرمان با آن کار کرد. محیط گالری به شکلی است که پکیج مورد نظر را جستجو می‌کنید و از داخل نتایج جستجو می‌توانید یک پکیج را انتخاب کرده و نصب کنید و همچنین لیست پکیج های نصب شده را مشاهده کنید و در صورت نیاز می‌توانید آن‌ها را حذف و یا آپدیت نمایید. محیط خط فرمان همانطور که از اسمش معلوم است با تایپ دستورات مختلف کار می کند.

کار با ابزارهای Nuget

برای اینکه در برنامه ویژوال استودیو بتوانید محیط مدیر پکیج ها را باز کنید باید با توجه به شکل زیر بر روی بخش References پروژه کلیک راست کرده و گزینه Manage Nuget Packages را انتخاب کنید


TOSINSO بعد از آن محیطی شبیه به تصویر زیر برای شما نشان داده می‌شود که می‌توانید از داخل آن برای پکیج های مختلف جستجو کنید. و همچنین می‌توانید پکیج های مختلف را نصب کنید و اگر به بخش installed بروید همه پکیج هایی را که بر روی پروژه شما نصب شده‌اند را می‌توانید مشاهده نمایید. از طرفی برای هر پکیج توضیحات و شماره نسخه‌ای که نصب شده است را نیز می‌توانید مشاهده کنید.


TOSINSO حال اگر بخواهیم از کنسول Nuget استفاده کنیم باید از آدرس Tools > NuGet Package Manager > Package Manager Console را باز کنیم. با رفتن به این آدرس یک محیط خط فرمان مانند تصویر زیر در ویژوال استودیو ظاهر می‌شود که می‌توانید پکیجی را که لازم دارید نصب کنید برای مثال برای نصب پکیج JSON می‌توان از دستور زیر استفاده کرد.

Install-Package Newtonsoft.Json

دقت کنید که Install-Package دستور داخلی Nuget می‌باشد و Newtonsoft.Json نام پکیج است.


nuget package manager console

دقت داشته باشید که از محیط کنسول برای کارهای دیگری مانند migration و یا آپدیت کردن دیتابیس نیز استفاده می‌شود.

فایل packages.config

همانطور که قبلاً هم گفته‌ایم همه package manager ها همیشه یک لیست از پکیج های نصب شده را در جایی نگهداری می کنند. Nuget هم از این قاعده مستثنی نیست و لیست پکیج ها را در فایل packages.config نگهداری می کند. این فایل یک فایل xml است که در ریشه پروژه شما قرار دارد و هر تغییری که در پکیج ها بدهید در این فایل اعمال می شود.

با وب سایت tosinso همراه باشید.


مهدی عادلی فر
مهدی عادلی فر

بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

مهدی عادلی، بنیان گذار TOSINSO. کارشناس ارشد نرم افزار کامپیوتر از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و #C و جاوا و اندروید کار می کنم. در زمینه های موبایل و وب و ویندوز فعالیت دارم و به طراحی نرم افزار و اصول مهندسی نرم افزار علاقه مندم.

نظرات