پروتکل OpenFlow چیست ؟ بررسی پروتکل OpenFlow

یکی از استاندارها و پروتکل های اصلی در معماری شبکه های مبتنی بر نرم افزار یا همان SDN پروتکلی به نام OpenFlow می باشد. OpenFlow یک پروتکل ارتباطی می باشد که اساسا برای شبکه های SDN طراحی شده است و ما را قادر می سازد تا بتوانیم ارتباط بین کنترلر SDN و بخش Date Plane را برقرار کنیم. نکته اینکه در بخش Data Plane دستگاه هایی نظیر سوئیچ و یا روتر قرار گرفته و فعالیت می کنند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

در شبکه های SDN بطور کلی کنترلر SDN بعنوان مغز اصلی شبکه می باشد. کنترلر وظیفه دریافت اطلاعات را از بخش های مختلف شبکه داشته و سپس دستورات و اکشن های لازم را به سمت سوئیچ و روترها هدایت می کند. در اینجا برای اینکه بتوان یک ارتباط و زبان مشترک بین کنترلر و لایه زیرساخت که متشکل از سوئیچ ها و روترها می باشد ، برقرار نمود از پروتکلی همانند OpenFlow استفاده می شود.

پروتکل OpenFlow چیست ؟ بررسی پروتکل OpenFlow

در یک محیط OpenFlow هر دستگاهی که قصد دارد تا با کنترلر SDN ارتباط برقرار کند باید از پروتکل OpenFlow پشتیبانی نماید. با استفاده از این معیار است که کنترلر می تواند تغییرات و دستورات را که در داخل یک Flow-Table قرار دارد و شامل موارد مختلفی بوده که توسط مدیر شبکه تنظیم و آماده سازی شده به سمت سوئیچ و روتر ارسال نماید.

 

مزایای پروتکل OpenFlow:

  • تکنولوژی و نوآوری جدید
  • همراه داشتن ویژگی ها و شتاب بخشیدن به سرویس ها
  • ساده سازی شبکه
  • بهینه سازی
  • تعیین سیاست های شبکه تا جزئی ترین آنها

مفاهیم اولیه و بنیادین در این پروتکل در سال 2008 میلادی در دانشگاه استنفورد شروع شد. در دسامبر 2009 نسخه 1.0 آن با دارا بودن خصوصیات Switch منتشر شد. این پروتکل توسط بنیاد آزاد شبکه ONF مدیریت و سازماندهی می شود و یک پروتکل کاملا منطبق با SDN می باشد. بعد از منتشر شدن این پروتکل شرکت ها و موسسات بسیاری بر روی آن فعالیت نمودند و پروژه های بسیار متن بازی بر بستر آن شکل گرفته است. یکی از پروژه های قدرتمند که بر بستر OpenFlow می باشد ، OpenDaylight است که یک کنترلر کاملا متن باز در زمینه SDN می باشد.


فرهاد شریفیان
فرهاد شریفیان

فرهاد شریفیان هستم. در حدود 10 سال هست که در زمینه شبکه فعالیت می کنم. تخصص اصلی من در زمینه سیسکو، میکروتیک و مجازی سازی هست. در خصوص مایکروسافت و ویندوز سرور هم فعالیت دارم. مدرس دوره های شبکه در آموزشگاههایی نظیر مجتمع فنی تهران و ... هم هستم.

نظرات