تفاوت FTP و SFTP چیست؟ به زبان ساده

فاوتبطور کلی در دنیای شبکه دو پروتکل اصلی و اساسی برای انتقال فایل وجود دارد. این پروتکل های FTP و SFTP می باشند. پروتکل FTP که برگرفته از File Transfer Protocol می باشد، جهت انتقال فایل از یک میزبان به میزبان دیگر و یا از یک سرور به یک کلاینت مورد استفاده قرار می گیرد. پروتکل TFP یک پروتکل از نوع TCP و با شماره پورت 21 می باشد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

بطور مثال زمانیکه شما اقدام به آپلود فایل های خود در یک آپلودسنتر می نمایید از این پروتکل استفاده می کنید. نکته ای که در اینجا مطرح می شود این است که انتقال فایل بر بستر پروتکل FTP به هیچ عنوان امن و Secure نمی باشد و هیچگونه کانال امن و رمزنگاری شده ای وجود ندارد. برای حل این مشکل از پروتکل SFTP استفاده می شود.

پروتکل SFTP نیز یک پروتکل از نوع TCP و با شماره پورت 22 می باشد. SFTP خلاصه شده Secure File Transfer Protocol بوده و یک انتقال فایل امن را برای ما ایجاد می کند. در این حالت انتقال فایل از یک میزبان به میزبان دیگر کاملا امن و در کانال های رمزنگاری شده صورت می گیرد. شماره پورت این پروتکل و پروتکل SSH هر دو 22 می باشد و در واقع پروتکل SFTP برای اینکه یک انتقال امن را انجام دهد بر بستر SSH پیاده سازی شده است.

خلاصه تفاوت های دو پروتکل FTP و SFTP

SFTP

FTP

Secure File Transfer Protocol

File Transfer Protocol

انتقال فایل امن

انتقال بصورت عادی و غیرامن

از پروتکل SSH استفاده می کند

بخشی از پروتکل TCP/IP

شماره پورت 22

شماره پورت 21

ایجاد ارتباط بر بستر SSH

ایجاد ارتباط بر بستر TCP

فایل قبل از ارسال رمزنگاری می شود

فایل قبل از ارسال رمزنگاری نمی شود

 


فرهاد شریفیان
فرهاد شریفیان

فرهاد شریفیان هستم. در حدود 10 سال هست که در زمینه شبکه فعالیت می کنم. تخصص اصلی من در زمینه سیسکو، میکروتیک و مجازی سازی هست. در خصوص مایکروسافت و ویندوز سرور هم فعالیت دارم. مدرس دوره های شبکه در آموزشگاههایی نظیر مجتمع فنی تهران و ... هم هستم.

نظرات