محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

آموزش نصب و راه اندازی Samba در لینوکس و دسترسی از طریق ویندوز

قبلا به صورت مفصل در خصوص ماهیت سرویس سامبا در جزیره لینوکس وب سایت توسینسو توضیحاتی دادیم . امروز می خواهیم در این مقاله بصورت خلاصه ابتدایی ترین راه اندازی این سرویس را به شما آموزش بدهیم . در واقع ما در این آموزش نحوه نصب و راه اندازی این سرویس در لینوکس و دسترسی از طریق ویندوز را به شما آموزش می دهیم . تنها چیزی که در این آموزش به شما آموزش داده نمی شود بحث احراز هویت است . همانطور که می دانید Samba در لینوکس از پروتکل SMB ای استفاده می کند که در ویندوز ، لینوکس و سایر سیستم عامل ها به عنوان سرویس اصلی فایل و پرینتر شیرینگ شناخته می شود و به همین دلیل شما می توانید از طریق ویندوز به این فایل سرور متصل شوید. برای نصب و راه اندازی سامبا به ترتیب مراحل زیر را انجام بدهید :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

مرحله 1 : نصب Samba در لینوکس اوبونتو

وارد ترمینال لینوکس اوبونتو شوید و دستور زیر را وارد کنید و مطمئن شوید دسترسی به اینترنت وجود دارد تا Samba نصب شود

sudo apt-get install samba smbfs

مرحله دوم : باز کردن فایل Configuration

فایل تنظیمات اصلی Samba به نام smb.conf در مسیر زیر قرار دارد با وارد کردن دستور زیر وارد محیط ویرایش آن شوید :

nano  /etc/samba/smb.conf

مرحله سوم : تعیین اسم شبکه Workgroup

طبیعتا سامبا با سرویس NetBIOS و البته ساختار نامگذاری WINS کار می کند ، شما باید آن را عضو شبکه ورک گروپ کنید ، معمولا اسم پیشفرض شبکه های ورک گروپ مایکروسافتی WORKGROUP است که کافیست در فایل این قسمت را به شکل زیر پیدا کنید و اسم آن را بر اساس نام شبکه Workgroup ای که دارید تعریف کنید :

workgroup = WORKGROUP

مرحله چهارم : ایجاد Shared Folder

برای اینکار کافیست که عین خطوط زیر را در فایل مورد نظر ایجاد کنید و فقط مقادیر مورد نظر و دلخواه خودتان را وارد کنید :

# TOSINSO's share
NasiriShare]
comment = Tozihat
path = /TOSINSO
read only = no
guest ok = yes

موارد بالا کاملا مشخص هستند اما فراموش نکنید که اگر مسیر کامل را در قسمت path وارد نکردید حتما دایرکتوری مورد نظر را در محل نصب samba در دایرکتوری etc/samba ایجاد کنید و البته بهتر است با استفاده از دستور chmod دسترسی 777 را به دایرکتوری مربوطه بدهید . طبیعتا دایرکتوری ما Read Only نیست و هر کسی می تواند با کاربری بدون نیاز به Username و Password فایل اضافه و حذف کند . حالا کافیست با دستور زیر هم سرویس را Restart  کنید و هم دسترسی های فولدر اشتراکی را تعیین کنید :

/etc/init.d/smbd restart

sudo mkdir /TOSINSO

sudo chmod 0777 /your-share-folder

    با دستورات بالا کار شما در لینوکس تمام شده است . کافیست در ویندوز همانطور که به Share های مختلف شبکه با Run وصل می شوید آدرس IP سرور لینوکسی سامبا را وارد کنید و هر غلطی دوست داشتید داخل این Shared Folder انجام بدهید .

نویسنده : محمد نصیری

منبع : جزیره لینوکس و متن باز وب سایت توسینسو

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی است


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران و مجموعه توسینسو ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 80 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر و ناظر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات