محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

آموزش رفع مشکل دیده نشدن Samba Share در شبکه ویندوزی

یکی از مشکلات معمولی که برای Samba Share ها در ویندوز ممکن است پیش بیاید این است که سرور سامبا در قسمت Network Discovery شبکه های ویندوزی دیده نمی شود . این مورد می تواند شامل مشکلات متعددی باشد که امروز به بررسی و رفع برخی از آنها می پردازیم . در وهله اول همیشه توصیه می کنم که سعی کنید در تنظیمات اولیه سامبا تغییرات زیادی ایجاد نکنید . یکی از مهمترین دلایل دیده نشدن کامپیوتر سرور سامبا در Network discovery  همنام نبودن اسم Workgroup با اسم ورک گروپ سایر کامپیوترهای شبکه است .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

بنابراین در فایل تنظیمات smb.conf سامبا همیشه سعی کنید در قسمت workgroup = WORKGROUP به همین شکلی باشد که نوشته ایم . مشکل بعدی که ممکن است وجود داشته باشد این است که پورت های مورد نظر در فایروال لینوکس ممکن است بصورت پیشفرض بعد از نصب سامبا باز نشده باشد بنابراین بهتر است مطمئن شوید پورت های 445 و 139 در فایروال لینوکس شما باز شده است .  

مشکلات بعدی ممکن است سمت سیستم های ویندوزی شما باشد . مطمئن باشید در تنظیمات کارت شبکه شما قابلیت File and Printer Sharing for Microsoft  تیک خورده باشد. فراموش نکنید که شما در قسمت Add and Remove Programs ویندوز حتما باید قابلیت SMB Client را فعال کنید برای اینکه بتوانید به این سرویس متصل شوید . از طرفی در قسمت Network Discovery که در تنظیمات Advanced شبکه شما وجود دارد حتما Network Discovery را فعال کنید از طرفی گزینه ای به نام Enable file sharing for devices that use 40 or 56 bit encryption را فعال کنید . امیدوارم مشکل شما با رعایت موارد بالا حل شود.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات