محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

آموزش رزرو کردن IP در DHCP سرور لینوکس به زبان ساده

در DHCP سرورهای لینوکسی هم شما می توانید برای سرورها یا کامپیوترهای خاصی که مد نظر دارید آدرس IP را رزرو کنید. اینکار در ویندوز به عنوان Reservation و در لینوکس به عنوان Fixed IP معرفی می شود. روش قطعا همان روش ویندوزی است اما با دستور انجام می شود ! کافیست که آدرس MAC سروری که می خواهید یک آدرس ثابت دریافت کند را داشته باشید ، شما می توانید براحتی اگر تا به حال از DHCP استفاده شده است از طریق لاگهای DHCP در Syslog آدرس MAC را پیدا کنید یا از روی کامپیوتر مورد نظر با دستور ifconfig آدرس سخت افزاری را یادداشت کنید . بعد از اینکه آدرس مورد نظر را پیدا کردید باید فایل تنظیمات DHCP سرور لینوکس را باز کنید ؛ این فایل به اسم dhcpd.conf در دایرکتوری etc و مسیر نصب DHCP شما وجود دارد :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
sudo nano /etc/dhcp3/dhcpd.conf

بعد از وارد کردن دستور بالا و وارد شدن به محیط ویرایشگر متنی ، موارد زیر را در فایل وارد کنید :

host tosinso-srv {
hardware ethernet 00:1F:6A:21:71:3F;
fixed-address 10.10.10.20;
}

در بالا ما یک host به نام tosinso-srv با آدرس MAC ای که بصورت فرضی وارد کرده ایم را مشخص کرده ایم که همیشه یک آدرس IP ثابت به شکل 10.10.10.20 را از DHCP ما دریافت کند . دقت کنید که این محدوده آدرس IP را بایستی قبلا در ساختارتان وارد کرده باشید . سپس سرویس DHCP را با یکی از دستورات زیر restart می کنیم و منتظر نتیجه قطعی میمانیم ...

service dhcpd restart

یا

sudo /etc/init.d/dhcp3-server restart

محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات