محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

تایزن چیست؟ معرفی سیستم عامل سامسونگ Tizen کودتا علیه گوگل

همانطور که می دانید شرکت سامسونگ بزرگترین تولید کننده گوشی های مبتنی بر سیستم عامل اندروید است . اندروید سیستم عاملی است که شرکت گوگل آن را به بازار بصورت رایگان ارائه کرده است. چند وقتی است که شرکت سامسونگ اعلام کرده است که سیستم عامل گوشی های هوشمند خاص خودش را طراحی و تولید کرده است و دیگر قصد ندارد از سیستم عامل اندروید شرکت گوگل بر روی دستگاه های خودش استفاده کند. نام این سیستم عامل Tizen OS است و کره جنوبی با شرکت سامسونگ به تازگی آن را معرفی کرده اند و بر روی برخی از دستگاه های خودشان هم نصب و ارائه کرده اند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سیستم عامل سامسونگ Tizen OSسامسونگ بزرگترین شریک تجاری شرکت گوگل در خصوص استفاده از سیستم عامل اندروید است. اکثر سیستم عامل هایی که تاکنون بر روی گوشی های هوشمند سامسونگ و بعضا سایر محصولاتش نصب شده اند اندروید بوده است. حالا که سامسونگ تصمیم گرفته است محصولات خودش را بر پایه و اساس سیستم عامل بومی خودش یعنی Tizen OS ارائه کند به نوعی یک کودتا و دور زدن گوگل و سیستم عاملش به حساب می آید. در سالهای قبل نیز البته صحبت از استفاده از Tizen OS بوده است و سامسونگ این سیستم عامل را در برخی از ساعت ها و Gadget های هوشمند خودش استفاده کرده است اما اولویت استفاده از این سیستم عامل وجود نداشته است و اولویت اول سیستم عامل اندروید گوگل بوده است.در واقع با توجه به اینکه سامسونگ اعلام کرده است که قصد استفاده جدی از این سیستم عامل در محصولات بعدی خودش را دارد ، می خواهید وابستگی های سیستم عاملی خودش از گوگل را قطع کند که طبیعتا این وابستگی ها تا به حال برای سامسونگ هم سنگین تمام شده است.

Tizen OS چیستبه قول معروف اگر شما اکوسیستم خودتان را در این دنیا نداشته باشید محکوم به نابودی هستید و جایی در آینده نخواهید داشت. یکی از مدیران ارشد سامسونگ که نخواسته نامش فاش شود اعلام کرده است که سامسونگ قرار نیست از Tizen OS فقط در تجهیزات هوشمند قابل حمل موبایل استفاده کند. تقریبا تمامی دستگاه هایی که در آینده توسط این شرکت تولید می شوند قرار است با سیستم عامل Tizen OS و ملحقات آن کار کنند ، چه بسا روزی برسد که تلوزیون ها و گوشی ها و تمامی Gadget های این شرکت همگی فقط با Tizen OS کار کنند. در حال حاضر محصولاتی مثل Samsung Z1 و Z3 از این سیستم عامل استفاده می کنند که البته بازار این محصولات در حال حاضر محدود است. جالبت اینجاست که در سال جاری و در یک چهارم ابتدایی سال میلادی سامسونگ اعلام کرده است که بیش از 64 میلیون دستگاه از سری محصولات Z که با سیستم عامل Tizen OS به بازارهای هند و آسیای میانه ارسال شده است فروش داشته است و این یعنی Tizen OS در حال تبدیل شدن به یک سیستم عامل محبوب و با کارایی بالا است .

معرفی سیستم عامل سامسونگ Tizen OSغیر از بحث گوشی های هوشمند و ساعت های هوشمند ، غول کره ای تولید تجهیزات دیجیتال اعلام کرده است که قرار است در Tizen OS نرم افزارها و امکانات اینترنت اشیاء یا Internet Of Things را در آینده ببیند و در آینده Tizen OS را در یخچال ها ، تلوزیون ها ، دوربین ها و ... این شرکت شاهد خواهیم بود. نظرات در این خصوص زیاد است اما این روند کاری سامسونگ ممکن است به ضرر گوگل و سیستم عامل محبوبش یعنی اندروید تمام شود ، باید منتظر بمانیم و ببینیم که Tizen OS که Open Source است در مقابل اندروید Open Source ای چه کاری قرار است انجام بدهد. نظرات شما را در ادامه خواهیم دید. ITPRO باشید


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات