علیرضا عابدینی
کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و مدرس کامپیوتر

Shodan چیست؟ معرفی موتور جستجوی شودان

جان ماترلی، فارغ التحصیل رشته‌ی بیوانفورماتیک از دانشگاه کالیفرنیای سن‌دیگو و ابداع کننده این موتور جستجوگر در سال ۲۰۰۹ میلادی که این نام را از شخصیتی در بازی System Shock اقتباس کرده ، وی می‌گوید :  گوگل به دنبال وبسایت‌ها در اینترنت است و من به دنبال دستگاه‌های متصل به آن ، این نام در واقع مرجعی دارد که هکرها و متخصصان کامپیوتر آن را درک می‌کنند.من موتور جستجوی خود را ترسناک قلمداد نمی‌کنم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
وب سایت توسینسو

نکته‌ی ترسناک اینجا است که نیروگاه‌هایی داریم که بدون هیچ ملاحظات امنیتی به اینترنت متصل هستند.برای مثال پروژه‌ی SHINE که توسط باب رادوانوفسکی و جیک برودسکی سرپرستی می‌شد، از شودان برای تعیین موقعیت تجهیزات اسکادا که به اینترنت متصل هستند، استفاده می‌کرد. رادوانوفسکی می گوید: تا به امروز، به طور میانگین روزانه ۲ تا ۸ هزار دستگاه اسکادای جدید پیدا می‌کنیم وتا به الان بیش از یک میلیون آدرس IP منحصر بفرد که متعلق به تجهیزات اسکادا و کنترلی و یا محصولات نرم‌افزاری مرتبط هستند را یافته‌ایم.

وب سایت توسینسو

کار اصلی این موتور جستجو، یافتن همه دستگاه‌های متصل به اینترنت است، عمل اصلی این موتور جمع‌آوری و ایندکس ‌همه آدرس‌های Http متعلق به دستگاه‌های متصل به اینترنت است. ایندکس کردن این اطلاعات بر اساس نام کشور، سیستم عامل و برند است.این موتور جستجو قادر است تا چراغ‌های راهنمایی، دوربین‌های امنیتی، سیستم‌ها کنترل پمپ‌های بنزین و گاز، نیروگاه‌ها شناسایی کند. هم‌اکنون میلیون‌ها دوربین‌های مدار بسته‌ وجود دارند که از گذرواژه استفاده نمی‌کنند و یا از گذرواژه‌های پیش فرض برخوردارند. Shodan در بین این گونه دستگاه‌ها می‌خزد و اگر یک حساب کاربری Shodan داشته باشید، آنها را به شما نمایش می‌دهد.بطور نمونه :

  1. بیلی ریوس محقق امنیت اینترنت سایلنس ، با استفاده از شودان و ابزاری دیگر، سیستم‌های گرمایش و سرمایشی در بانک‌ها، آپارتمان‌ها و حتی ساختمان اصلی گوگل در استرالیا را پیدا کرد که به راحتی قابلیت کنترل توسط یک هکر را داشتند.
  2. دن تنتلر در کنفرانس امنیت سایبری دفکان، نشان داد که چگونه از شودان برای یافتن سیستم‌های کنترلی خنک‌کننده‌های تبخیری، گرم‌کن‌های آبی تحت فشار و درهای اتوماتیک پارکینگ‌ها، استفاده کرده است.

به تازگی شودان ویژگی Shodan Maps را که رایگان نیست به قابلیت‌های سایت خود افزوده. این ویژگی موقعیت نتایج جستجو را بر روی نقشه و به دو صورت ماهواره‌ای و خیابانی نشان می‌دهد.شودان رابط کاربری کاربر پسند گوگل را ندارد ولی با آماری که بعد از جستجو در سمت چپ تصویر خواهید دید، می‌توانید تعداد کل دستگاه مورد جستجو و کشورهای استفاده‌کننده از آن را ببینید.


علیرضا عابدینی
علیرضا عابدینی

کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و مدرس کامپیوتر

کارشناس ارشد فناوری اطلاعات هستم ، مدرس دوره های کامپیوتر ، مدیر فناوری اطلاعات و دارای گواهینامه های MCSA ، CCNA ، CEH و Network Plus و خوشحالم از اینکه می تونم دانشم رو در توسینسو به اشتراک بگذارم

نظرات