پروتکل RARP چیست؟ بررسی مفهوم Reverse ARP

با سلام بر دوستان و اساتید. چندین بار پیش اومده بود که دوستان از من می پرسیدن که پروتکل RARP چیست؟ کجاست؟ داستانش چیه؟ به همین دلیل تصمیم گرفتم در مورد پروتکل RARP مقاله ای کوچک رو براتون آماده کنم. مثل همیشه اگر کم و کسری بود بگید تا برطرف بشه یا به نوشتار پیش رو اضافه بشه. سپاس.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
  1. RARP چیست؟

RARP چیست؟

RARP مخفف واژه های Reverse Address Resolution Protocol است. که دقیقاً میشه برعکس پروتکل ARP اما با کمی تفاوت. این تفاوت از آنجایی ناشی میشه که سیستم کلاینت و یا همان Workstation ما نیاز داره بدونه که آیپی خودش در شبکه چی هست؟ حالا پرسشی که مطرح میشه اینه که مگه سیستم ها وقتی روشن میشن IP نمی گیرن؟ پاسخ هست آری! اما در زمانیکه از دیسک های ذخیره سازی استفاده کنند! چطور؟ در نظر بگیرید که سیستم کلاینت ما دارای ابزار ذخیره سازی نباشه و سرویس های خودش رو کاملاً از روی سرور بارگذاری و اجرا می کنه در این شرایط این سیستم تنها دارای Mac Address خواهد بود.

وب سایت توسینسو

حال اگر بخواهد بداند که از چه IP بهره می برد باید از طریق پیغام Broadcast پیغام خود را مبنی بر اینکه: "IP من چی هست؟" در شبکه ارسال کند. در این لحظه سروری دوست داشتنی با نام RARP Server به ندای آن کلاینت پاسخ می دهد و IP آن سیستم را برایش ارسال می کند. امروزه DHCP این عمل رو خیلی شیک تر از قبل داره انجام میده!

از معایب این پروتکل میشه به افزایش هزینه در قبال راه اندازی اون اشاره کرد. چطور؟ ما از Broadcast حرف زدیم! یعنی وقتی کلاینت آدرس آیپی خودش رو می خواد باید برادکست انجام بده، پس حالا اگر ما چند تا شبکه داشته باشیم و از اونجاییکه روتر هم پیغام های Broadcast رو از خودش عبور نمیده نیاز هست تا ما چند تا سرور RARP داشته باشیم و برای هر کدوم هم باید Redundancy ایجاد بشه پس در نتیجه هزینه راه اندازی بالایی داره. اگر کم و کسری داشت یا مشکلی در مقاله دیدید بگید که برطرف کنم.سپاس از دوستان.

نویسنده: احسان علیزاده

کپی تنها با ذکر منبع و نام نویسنده مجاز است.


احسان علیزاده
احسان علیزاده

حدود نه سال در زمینه IT و حدود دو سال در زمینه شبکه فعالیت مستمر دارم. تا کنون بیش از 50 مقاله در نشریات مختلف به چاپ رسوندم و بیش از 100 مقاله تألیفی در زمینه IT در وب گاه های فناوری اطلاعات و بیش از 1000 ریپورتاژ خبری در زمینه فناوری اطلاعات داشته ام. NET+ , MCITP , MCSE 2012 , VCP6-DCV HP-Solutions , NSA , CCNA R&S , CCNP R&S&T , Kerio Kontrol

نظرات